Napriek obavám z regulácie stablecoinov obchodníci skupujú súčasné dno BTC

Novinky Obava z regulácií stablecoinov a cena BTC
Obava z regulácií stablecoinov a cena BTC. Zdroj: Shutterstock.com/Irk_lig
Wallstreetpepe PC banerKvakomat mobil

Je zvláštne, že cenový vrchol BTC z 10. novembra nastal práve vtedy, keď Spojené štáty oznámili, že inflácia dosiahla 30-ročné maximum. Nálada sa ale rýchlo obrátila po obavách z toho, že čínsky realitný developer Evergrande nespláca svoje pôžičky. Zdá sa, že to ovplyvnilo širšiu štruktúru trhu.

Obchodníci sa obávajú regulácií stablecoinov

Po tejto fáze rýchlo nasledoval neúprosný tlak zo strany regulátorov a tvorcov politík na emitentov stablecoinov. Najprv prišlo 12. novembra odmietnutie spotového bitcoinového ETF spoločnosti VanEck zo strany Americkej komisie pre cenné papiere a burzy. Popretie priamo súviselo s názorom, že stablecoin spoločnosti Tether (USDT) nie je solventný.

Výbor pre bankovníctvo, bývanie a mestské záležitosti USA usporiadal 14. decembra vypočutie o stablecoinoch so zameraním na ochranu spotrebiteľov a ich rizík. Dňa 17. decembra americká Rada pre dohľad nad finančnou stabilitou (FSOC) vyjadrila svoje obavy z prijatia stablecoinov a iných digitálnych aktív. „Rada odporúča, aby štátne a federálne regulačné orgány preskúmali dostupné nariadenia a nástroje, ktoré by sa dali použiť na digitálne aktíva,” uvádza sa v správe.

Zhoršenie nálady zo strany investorov sa odrazilo v prémii futures kontraktov na bitcoiny CME. Metrika meria rozdiel medzi dlhodobejšími futures kontraktmi a aktuálnou spotovou cenou na bežných trhoch.

Kedykoľvek sa tento indikátor zmení na negatívny, je to situácia známa aj ako backwardation a naznačuje, že je prítomný medvedí sentiment.

Bitcoinová CME 2-mesačná prémiová forwardová zmluva vs. Coinbase/USD

Bitcoinová CME 2-mesačná prémiová forwardová zmluva vs. Coinbase/USD. Zdroj: TradingView

Tieto zmluvy sa zvyčajne obchodujú s miernou prirážkou, čo naznačuje, že predajcovia požadujú viac peňazí, aby mohli dlhšie zadržať vyrovnanie. Futures by sa mali obchodovať s 0,5 % až 2 % anualizovanou prémiou na zdravých trhoch, čo je situácia známa ako contango.

Všimnite si, ako sa indikátor po 9. decembri posunul pod „neutrálny” rozsah, keď sa Bitcoin obchodoval pod 49 000 $. To ukazuje, že inštitucionálni obchodníci prejavujú nedostatok dôvery, hoci to ešte nie je medvedia štruktúra.

Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.

Prečítaj si tiež – Analýza BTC – obracia sa trend? Dlhodobé dno stále nie je potvrdené

Top obchodníci BTC zvyšujú svoje býčie stávky

Údaje poskytnuté z búrz zvýrazňujú čisté long/short pozície obchodníkov. Analýzou pozície trvalých a termínovaných kontraktov je možné lepšie pochopiť, či profesionálni obchodníci majú sklon k býčej alebo medvedej tendencii.

Medzi jednotlivými burzami sa občas vyskytujú nezrovnalosti v metodikách, takže investori by mali namiesto absolútnych čísel sledovať zmeny.

Top traderi long/short ratio

Top traderi long/short ratio. Zdroj: Coinglass

Napriek 19-percentnej korekcii Bitcoinu od 3. decembra, poprední obchodníci v Binance, Huobi a OKEx zvýšili svoje long páky. Presnejšie povedané, Binance bola jedinou burzou, ktorá čelila miernemu zníženiu pomeru long-to-short u top obchodníkov. Číslo sa posunulo z 1,09 na 1,03. Tento vplyv však bol viac než kompenzovaný obchodníkmi burzy OKEx, ktorí zvýšili svoje býčie stávky z 1,51 na 2,91 za dva týždne.

Regulačný tlak sa v krátkodobom horizonte pravdepodobne nezvýši. Zároveň nie je toho veľa, čo by vláda USA mohla urobiť, aby potlačila emisiu stablecoinov a ich transakcie. Tieto spoločnosti sa môžu pohybovať aj mimo USA. Z tohto dôvodu v súčasnosti na trhu nie je takmer žiadny pocit paniky a z údajov vyplýva, že top obchodníci kupujú pokles.

Mohlo by ťa zaujímať – Analýza derivátov ETH – investori zostávajú pokojní aj napriek korekcii cien

Mind of Pepe PCMind of Pepe mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.