Analýza derivátov ETH – investori zostávajú pokojní aj napriek korekcii cien

Novinky ETH analýza derivátov
ETH analýza derivátov. Zdroj: Shutterstock.com/Things
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Od dosiahnutia historického maxima 4 870 USD 10. novembra cena ETH za posledných 50 dní zaznamenávala nižšie minimá. Ak bude tento klesajúci trend pokračovať, nižšia podpora trendovej línie naznačuje, že altcoin klesne na 3 600 dolárov. Údaje o derivátoch však signalizujú, že profesionálni obchodníci sa nestarajú o zdanlivo medvediu štruktúru trhu.

ETH/USD 4H

ETH/USD 4H. Zdroj: TradingView

Všimnite si, ako sa cenové vrcholy v 4-hodinovom časovom rámci znižujú, keďže narastajúce regulačné obavy vyháňajú investorov zo sektora.

Aj napriek regulačnej neistote a negatívne vychýlenej cenovej akcii by obchodníci mali sledovať prémiu futures kontraktov (základnú sadzbu), aby analyzovali do akej miery sú profesionálni obchodníci býčí alebo medvedí.

Chceš nakupovať Ethereum alebo ďalšie kryptomeny? Odporúčame burzu Binance, kde nájdeš široký výber kryptomien. A ako bonus, keď si vytvoríš účet cez >>>tento odkaz<<<, získaš navyše doživotnú zľavu na obchodné poplatky.

Prečítaj si tiež – Analýza peňaženiek ETH – retail hromadí, veľryby nie. Výsledkom je pokles rezerv na burzách

Profesionálni obchodníci sú neutrálni napriek slabej cene

Základný ukazovateľ meria rozdiel medzi dlhodobejšími futures kontraktmi a aktuálnymi úrovňami spotového trhu. Na zdravých trhoch sa očakáva 5-percentná až 15-percentná anualizovaná prémia. Tento cenový rozdiel je spôsobený tým, že predajcovia požadujú viac peňazí, aby dlhšie zadržiavali vyrovnanie.

Červené upozornenie sa však objaví vždy, keď tento indikátor zoslabne alebo sa zmení na negatívny, tiež známy ako backwardation.

ETH 3-mesačná futures základná sadzba

ETH 3-mesačná futures základná sadzba. Zdroj: Laevitas.ch

Všimnite si, ako prudký pokles po 24 % vnútrodennom krachu 3. decembra spôsobil, že anualizovaná futures prémia dosiahla najnižšiu úroveň za dva mesiace. Po počiatočnej panike sa termínový trh ETH zotavil na súčasnú úroveň 9 %, čo je blízko stredu „neutrálneho” rozpätia.

Aby sa potvrdilo, či bol tento pohyb špecifický pre tento nástroj, obchodníci by mali analyzovať aj trhy opcií. 25 % delta skew porovnáva podobné call (nákupné) a put (predajné) opcie. Indikátor sa zmení na pozitívny, keď prevláda „strach”, pretože prémia ochranných predajných opcií je vyššia ako podobné rizikové call opcie.

Keď sú tvorcovia trhu býčí, ukazovateľ 25 % delta skew sa posunie do negatívnej oblasti a hodnoty medzi negatívnymi 8 percentami a pozitívnymi 8 percentami sa zvyčajne považujú za neutrálne.

30-dňové ETH opcie - 25% delta skew

30-dňové ETH opcie – 25% delta skew. Zdroj: Laevitas.ch

Za posledné tri týždne sa odchýlka delta o 25 % pohybovala medzi kladnými 3 a 8, čo je pohyb v neutrálnej zóne. Údaje o trhu s opciami následne potvrdzujú sentiment na termínovaných trhoch a signalizujú, že veľryby a tvorcovia trhu sa neobávajú nedávneho oslabenia cien.

Medziročné zisky Etherea sú na úrovni 300 %, a to vysvetľuje, prečo sa profesionálni obchodníci neobávajú poklesu o 20 % z historického maxima 4 870 USD.

Navyše, celková hodnota siete Ethereum uzavretá v smart kontraktoch sa za posledných šesť mesiacov zdvojnásobila na 148 miliárd USD. Tieto údaje dávajú obchodníkom s derivátmi dôveru potrebnú na to, aby zostali pokojní aj pri súčasnom krátkodobom oslabení cien.

Mohlo by ťa zaujímať – Top faktory, ktoré je potrebné sledovať do konca roka pri analýze ceny BTC

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.