Naozaj sú v Rakúsku lacnejšie potraviny? Odpoveď vás prekvapí

  • Naozaj sú v Rakúsku lacnejšie potraviny?
  • Priemerné ceny potravín ukazujú niečo iné
Ekonomika Naozaj sú v Rakúsku lacnejšie potraviny?
Naozaj sú v Rakúsku lacnejšie potraviny? Zdroj: shutterstock.com/06photo/boonchoke
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Existuje tvrdenie, ktoré už takmer zľudovelo, že potraviny v Rakúsku a Nemecku sú lacnejšie. Tieto slová počujeme predovšetkým z úst politikov. Aká je však pravda? Téme sa venoval Trend.

Toto tvrdenie o lacnejších nemeckých a rakúskych potravinách nie je faktom. Ceny potravín závisia od viacerých faktorov, ako napríklad typ obchodu, poloha, trvanie akcie a mnohé ďalšie.

Je to veľmi podobné ako na Slovensku, aj tu sa ceny líšia od obchodu k obchodu. V časoch mimoriadnych akcií nie je raritou zaplatiť za rovnaký nákup o niekoľko možno až desiatok eur menej.

Lacnejšie rakúske potraviny sú mýtus

Lacnejšie rakúske potraviny sú mýtus. Zdroj: shutterstock.com/Extarz

Ak sa ale pozrieme na štatistiky z minulého roka, tak zistíme, že priemerný Slovák zaplatil za rovnaký nákup o 0,6 % viac ako priemerný obyvateľ EÚ. Napríklad Rakúšan zaplatil v priemere o 7,3 % viac a Nemec dokonca o 7,4 % viac. Z toho vyplýva, že toto tvrdenie je mýtus.

Nájdu sa však aj výnimky, napríklad oproti európskemu priemeru sú na Slovensku výrazne drahšie nealkoholické nápoje, a to až o 16 %. Podobný prípad sa týka aj bežných potravín ako mlieko, syr a vajcia, kde je rozdiel oproti priemeru EÚ 9 %. Je tu aj jedna pozitívna správa, na Slovensku stoja mäsové výrobky oproti priemeru až o 14 % menej.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Slováci stále potravinami plytvajú

Najčastejšie ide o chlieb a pečivo, ovocie a zeleninu, mliečne výrobky, zvyšky uvareného jedla, ale aj o nerozbalené potraviny. V odpade skončí v priemere až 100 kilogramov jedla na osobu.

Ministerstvo životného prostredia SR vydalo príručku 10 tipov, ako neplytvať potravinami. Znepokojivá je tiež informácia, že celosvetovo sa vyhodí každoročne až 1,3 miliardy ton potravín. To je až jedna tretina všetkých vyrobených potravín.

Toto je 10 konkrétnych tipov, ako znížiť plytvanie potravinami:

  1. Neplytvajte potravinami a nebudete zbytočne vyhadzovať peniaze.
  2. Plánujte si svoje nákupy. Kupujte len to, čo potrebujete.
  3. Všímajme si dátumy exspirácie.
  4. Skladujte potraviny správne.
  5. Uložte potraviny v chladničke podľa zón teploty.
  6. Naučte sa variť správne veľké porcie jedla.
  7. Spotrebujte všetky potraviny.
  8. Konzervujte, sušte a mrazte potraviny.
  9. Buďte solidárni.
  10. Premeňte odpad z potravín na kompost.

Pri kúpe potravín je dôležité rozlišovať medzi dvomi pojmami, a to dátum minimálnej trvanlivosti a dátum spotreby. Dátum minimálnej trvanlivosti označuje potraviny, ktoré ak sú riadne skladované v neporušenom obale, môžu sa konzumovať aj po uplynutí tohto dátumu. Sem patrí múka, ryža, nemletý mak, suché strukoviny, sušienky či čokoláda.

Dátum spotreby je na potravinách, ktoré podliehajú rýchlej skaze. Po uplynutí tohto dátumu by ste takéto potraviny nemali konzumovať, pretože môžu ohroziť vaše zdravie. Sem zaraďujeme jogurty, majonézové šaláty, porciované mäso či mlieko.

Prečítajte si aj: Vo V4 máme najdrahšie potraviny. Až 16 % domácností nemá na poriadny obed

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.