Zadlženie Slovenska je jeden z hlavných problémov, ktorému čelí národná ekonomika. Kľúčovou snahou pre najbližšie roky bude šetrenie verejných financií, ako sa uvádza v správe od denníka Pravda. Plán ozdravenia verejných financií, ktorý ešte nie je hotový, má okrem iného za úlohu zabezpečiť, aby sa Slovensko úspešne vyhlo hroziacemu bankrotu.
Ak sa nič nezmení, o 10 rokov hrozí bankrot
Ak sa v rozpočtovej politike nič nezmení, finančné inštitúcie odmietnu požičiavať peniaze aj za vysoké úrokové sadzby a Slovensko by muselo vyhlásiť bankrot do 10 až 15 rokov, varuje Michal Lehuta, analytik VÚB banky. Konkrétnym cieľom je, aby deficit neprekračoval 3 % HDP z dlhodobého hľadiska, zatiaľ čo v roku 2023 dosiahne približne až 6 %.
Nedávno sme vás informovali, že štát sa rozhodol zasiahnuť a podal pomocnú ruku všetkým podnikateľom na Slovensku v dôsledku vysokých cien energií. Kabinet Ľudovíta Ódora ale považuje plošnú pomoc za výraznú záťaž pre verejný rozpočet a navrhuje adresnú pomoc najviac ohrozeným skupinám obyvateľstva. Okrem toho sa plán oživenia má zamerať na zmenu pravidiel hodnotenia verejných investícií a na modernizáciu daňového systému.
Slovensko má žalostný stav verejných financií
V roku 2021 dosiahol dlh verejnej správy na Slovensku rekordnú úroveň 62,2 %. Stav verejných financií na Slovensku dosiahol kritický bod. Vo svojej poslednej správe z 1. júna na to upozornila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), ktorej úlohou je ochrániť dlhodobú udržateľnosť verejných financií.
Slovensko je dokonca podľa Európskej komisie najviac ohrozené bankrotom, keďže dosahuje najkritickejší stav verejných financií spomedzi všetkých členských štátov Európskej Únie (EÚ). Ambíciou bude predovšetkým pripraviť opatrenia, ktoré budú zvyšovať príjmy a škrtať výdavky. Do platnosti by mali vstúpiť už od januára 2024.
Časový interval 10 až 15 rokov sa zdá byť dostatočné dlhý na implementovanie potrebných opatrení, no na druhej strane k dnešnému dňu ešte ani nedošlo k predstaveniu konečného plánu ozdravenia verejných financií.
Slovensko trápi okrem stavu verejných financií aj mnoho ďalších ekonomických problémov, medzi ktoré patrí rekordný pokles reálnej mzdy, pomalé tempo poklesu inflácie a rast životných nákladov.
Mohlo by ťa zaujímať: Slovenská ekonomika bude v roku 2023 podľa OECD spomaľovať
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.