Nahradí Bitcoin zlato? Do dvadsiatich rokov! – predpovedá CEO Block.one

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Zlato je držiteľom hodnoty už dlhé storočia. Žiadny iný kov či komodita si nevyslúžili také miesto. A teraz sa zdá, že čas zlata, ako pevného držiteľa hodnoty rýchlo smeruje ku koncu. 

Bitcoin a zlato

Existuje mnoho argumentov, prečo Bitcoin zlato nenahradí. Medzi ne napríklad patria stratené BTC, keď ešte na začiatku mnoho používateľov strácalo USB s privátnymi kľúčmi k peňaženkám, ktoré majú dnes hodnotu v rádoch desiatok miliónov dolárov. Lenže to sa nevzťahuje iba na Bitcoin, aj zlato trpí rovnakým nedostatkom.

40 miliónov ľudí vstúpi do priestoru kryptomien – Internetový gigant zavádza blockchain peňaženku do chatovacej aplikácie

Rovnako ako Bitcoin, tak aj zlato sa hojne strácalo a to najmä pri obchodných plavbách na mori, keď sa potopilo množstvo lodí, ktoré ho prevážali. Ďalším problémom pri BTC je podľa kritikov absencia jeho hodnoty. V podstate tvrdia, že BTC je úplne bezcenná forma majetku. S tým sa dá minimálne polemizovať vďaka tomu, že BTC nielenže nie je cenovo na nule, ale naopak, dosiahol až na 20 000 dolárov za kus.

Určite, stále ide iba o špekuláciu, čo vie každý kryptoinvestor. Stačí si spomenúť, kedy naposledy ste použili BTC či inú kryptomenu k nejakej reálnej činnosti. S tým však pomáha rozvoj tejto technológie a budovanie veľmi špecifickej infraštruktúry, ktorá práve používanie kryptomien umožní. Za zmienku stojí projekt Pundix vyrábajúci terminály pre obchodníkov, ktoré môžu bezpečne a rýchlo prijímať kryptomeny.

BTC ako deliteľné zlato

Bitcoin má momentálne slabé stránky a vôbec nie je potrebné to popierať. BTC totiž nikdy zlato úplne nenahradí. O čom sa vedie diskusia je otázka, či sa Bitcoin stane dominantným majetkom na držanie hodnoty. A tu sa naplno ukazuje výhoda BTC. Zlato aj BTC sa dajú obchodovať digitálne, čo je rozhodne plus, ale pri zlate ide o istú formu hry. Ak si kúpite zlato na burze, tak ho s veľkou pravdepodobnosťou nikdy neuvidíte a nebudete ho naozaj vlastniť.

Predikcia cien BTC – Tom Lee sa vracia k predikciám ceny BTC – Urobí si ďalšiu hanbu?

Drahé kovy sú proste blbo deliteľné. Bitcoin je deliteľný na osem desatinných miest (ETH na 18). Kým sa k svojmu zlatu dostanete len veľmi ťažko, tak BTC môže každý neodcudziteľne vlastniť v priebehu sekundy, a to ešte ľubovoľne malé sumy (8 desatinných miest je naozaj veľa). Možnosť vlastniť aj maličké sumy je dôležitá napr. pre pomerne chudobných ľudí, ktorí vďaka tomu majú šancu získať aspoň nejaký neodňateľný majetok. Brendan Blumer z Block.one verí, že BTC nahradí zlato do 20 rokov.

Naozaj BTC nahradí zlato ako úschovu hodnoty? Zdá sa to pravdepodobné. Má na to ideálne vlastnosti. Ostatne, ako mnoho ďalších kryptomien. Pre BTC sú v tomto ohľade najväčším ohrozením jeho vlastné deti (altcoiny). Tie totiž môžu postupom času ponúknuť lepšiu alternatívu, než je samotný BTC.

Pokračovať v čítaní:

Osamelosť – Prečo sa stále viac ľudí cíti osamelo a čo s tým robiť

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kracik A.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.