Nafta je stále drahšia ako benzín. Prečo sa rozdiel bude zväčšovať?

Ekonomika Cena nafty stále stúpa.
Cena nafty stále stúpa. Zdroj: Shutterstock.com/StockLeb
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Donedávna bola cena nafty nižšia v porovnaní s benzínom, no súčasný trend naznačuje presný opak. Mnohí motoristi sa častokrát rozhodovali pri kúpe nového vozidla práve na základe spotreby a nižšej ceny pohonnej látky. Situácia sa medzitým zmenila a nafta je v porovnaní s benzínom drahšia o približne 17 centov za liter.

Ako vidíme v tabuľke nižšie, nafta bola naposledy lacnejšia ako benzín začiatkom júla. Trend rastúcej ceny nafty ale pokračuje dlhodobo, zatiaľ čo cena benzínu vrcholila na prelome júna a júla na cene 1,946 € za liter. Odvtedy cena benzínu klesala a nafta najprv zaznamenala rovnaký pokles.

Od polovice augusta sa pokles cien nafty zastavil a cena začala opäť rásť. Ide o zaujímavú situáciu, ktorú sme naposledy zažili v roku 2009. Nafta bola v tých časoch drahšia v dôsledku finančnej krízy. Až v marci 2009 klesli ceny nafty späť pod cenu benzínu. Prečo ale nafta stúpa v súčasnosti, zatiaľ čo benzín klesá?

Prečítaj si tiež: Všetko oči upriamené na FED! Podľa týchto expertov ženie USA do záhuby

Prečo cena nafty rastie?

Nafta je v mnohých krajinách všeobecne dostupnejším palivom, pretože je menej rafinovaná ako benzín. To znamená, že jej výroba je lacnejšia. Ceny ovplyvňuje aj medzinárodný obchod s ropou, čo môžeme vidieť na vysokej volatilite za posledný rok a na vysokých cenách.

Problémom je predovšetkým vzťah ponuky a dopytu. Rusko-ukrajinský konflikt stále pretrváva a mnohí účastníci trhu hromadia naftu, ktorá je potrebná na strojové zariadenia, vykurovanie domácností a núdzové zásobovanie. Ďalším problémom je, že nafta zaberá menšinu trhu, pretože väčšina vozidiel používa benzín. To spôsobilo pokles cien benzínu, zatiaľ čo nafta stále stúpa.

Ukončenie rastu cien nafty závisí najmä od pokračujúceho vojnového konfliktu a z neho vyplývajúcich dodávok ropy z Ruska. V opačnom prípade musia krajiny zvýšiť produkciu ropy, aby došlo k zmysluplnej zmene cien palív. V súčasnosti sa skúma mnoho alternatív, no žiadna z nich nie je dostatočne pokročilá na to, aby sa implementovala.

Mohlo by ťa zaujímať: Ray Dalio varuje: Ak FED zvýši sadzby na 4,5 %, trhy klesnú až o 20 %

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.