Dobre správy pre Slovákov: Inflácia má do konca roka prudko klesnúť

Ekonomika Inflácia na Slovensku v roku 2023
Inflácia na Slovensku v roku 2023. Zdroj: shutterstock.com/lunopark/SewCream
Okazio PCBitmarkets

Inflácia v eurozóne je podľa údajov z TradingView vyššie o 2,20 %, v porovnaní s USA. V súčasnosti sa pohybuje na hodnote 8,60 % a hlavným dôvodom je oneskorená reakcia ECB. Otázkou ale zostáva, aké tempo rastu miery inflácie nás čaká v tomto roku. Na túto otázku sa pokúsime práve teraz odpovedať na základe makroekonomických ukazovateľov NBS.

Už skôr sme vás informovali o tom, že inflácia na Slovensku je najnižšie spomedzi krajín V4. V januári 2023 stúpla na úroveň 15,1 % a to paradoxne v čase keď inflácia v eurozóne klesá. V porovnaní s Českom (19,1 %) a Maďarskom (26,2 %) sme na tom stále dobre, no stále pretrvávajúca vojna môže pozitívne vyhliadky utlmiť.

Inflácia na Slovensku je nadpriemerná

Podľa údajov Statista vidíme na obrázku nižšie porovnanie inflácie v jednotlivých krajinách Európskej únie, ktoré dosiahli úroveň viac ako 7 %. Síce Slovensko dosahuje najnižšiu infláciu spomedzi krajín V4, v porovnaní s väčšinou ostatných krajín však nie je hodnota 15,1 % lichotivá.

Krajiny s vysokou infláciou

Krajiny s vysokou infláciou. Zdroj: Statista

Národná banka už v decembri tohto roka očakáva medziročný pokles inflácie k hodnote 5 %. Tieto vyhliadky budú naplnené iba za predpokladu, že sa makroekonomické faktory budú iba zlepšovať v priebehu celého roka.

Prečítaj si tiež: Slovákov čakajú dobré správy: Ceny energií výrazne poklesli

Hlavným rizikom je vojna na Ukrajine

Nie je žiadnym prekvapením, že najviac zasiahnutými krajinami s vysokou infláciou sú práve tie, ktoré sú k vojne najbližšie. Preto pre Slovensko zostáva najväčším rizikom práve vojna na Ukrajine, ktorá môže prehlbovať infláciu aj napriek vysokým úrokovým sadzbám. Ak sa zaujímate viac o tému úrokových sadzieb, odporúčame vám prečítať si nasledujúce články:

Zdá sa, že v roku 2023 budeme svedkami znižovania inflácie, no jedine za cenu vysokých úrokových sadzieb. Z tohto dôvodu bude národný dopyt potlačený a rast ekonomiky taktiež. Stále ale existuje riziko pretrvávajúcej vojny na Ukrajine a navyše obavy z recesie v USA môžu spôsobiť prelievanie poklesu HDP z krajiny do krajiny.

Mohlo by ťa zaujímať: Slováci sú výrazne chudobnejší: Reálna mzda klesla najviac za posledných 22 rokov

txbFreedum fighter mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.