Mzdy budú naďalej padať – Aká je predpoveď na slovenskom trhu práce?

Okazio PCKvakomat mobil

Vrchol krízy je pravdepodobne za nami, no dôsledky hlbokého prepadu ekonomiky sa ešte len prejavia a to rastom nezamestnanosti a poklesom mzdy. Prognózy sa z týždňa na týždeň zhoršujú. V tomto trende sa bude niesť trh práce celý zvyšok roka.

Čítajte tiež na Kryptomagazín FB.

Všeobecne platí, že krajiny strednej a východnej Európy už prestávajú byť iba montovacími dielňami a rozdiely miezd sa dlhodobo vyrovnávajú. Firmy preto strácajú motiváciu presúvať fabriky. Navyše, firmy budú obmedzovať investície na maximum.

Na Slovensku sa už dlhodobo zvyšujú náklady. Od roku 2008 do 2018 rástli náklady až o 66 %, a tak sme sa dostali na tretie miesto v rámci únie. Produktivita práce miernila tento rast iba minimálne. Produktivita pritom narástla o 19 % a priemerná mzda rástla o 38 %. Minimálna mzda dokonca narástla o 72 %, čo nie je dlhodobo udržateľné.

Za prvé tri mesiace v roku 2020 rástli mzdy o 6,2 %. V porovnaní s rokom 2019 ide o spomalenie, kedy rast miezd bol 6,9 %.

Čítajte tiež – Vodiči budú mať lacné leto – Zastaví sa rast cien benzínu a nafty?

Čo nás čaká ďalej ?

Nezamestnanosť by mala stúpnuť z momentálnych 7,2 % na 8,8 % koncom roka. Niektorí však predpokladajú pokles až na 10 %. Narastie tak počet ľudí bez práce.

Zvýšenie hodinovej mzdy nás podľa Eurostatu dostalo na 3. miesto v únii, avšak budúce mesiace tak pozitívne nevyzerajú. Predbehlo nás Bulharsko a Litva.

Počas pandémie sa dôsledky na trhu práce hneď neprejavili. Prvý pokles sme zaznamenali až v marci, keď sa ekonomika prepadla o 3,7 %. Mzdová situácia sa má upokojiť až ďalší rok a v tomto roku sa očakáva zníženie priemernej mzdy. Najviac rástli mzdy vo verejnom sektore a v tomto trende sa plánuje pokračovať. Dopady sa samozrejme prejavia aj tu a nebude už priestor na také tempo rastu ako doteraz.

Slovensko je menej konkurencieschopné v porovnaní s okolitými krajinami. Dôvodom môže byť práve rast minimálnej mzdy. Ak stúpne minimálna mzda, tak narastajú aj náklady spoločností. Výsledok je, že cena práce stúpala oveľa viac ako produktivita práce.

Viac o konkurencieschopnosti Slovenska sa dočítate tu – Zažívame historický prepad konkurencieschopnosti Slovenska – kde najviac zaostávame?

Záver

Najbližšie mesiace nás čakajú na trhu práce dôsledky koronakrízy v podobe zvýšenia nezamestnanosti a poklesu priemernej mzdy. Firmy momentálne eliminujú nepotrebné investície a snažia sa ušetriť. Stimulovanie minimálnej mzdy viedlo k zníženiu konkurencieschopnosti Slovenska. Situácia sa má upokojiť až ďalší rok.

Čítajte ďalej

Dotácie na nájomné sú spustené – žiadatelia by sa mali poponáhľať

 

 

 

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.

Najčítanejšie články

1

Tisícky Slovákov dostanú každý mesiac 600-eurový príspevok. Ste medzi nimi?

2

Vodičáky sa budú v EÚ odoberať po novom. Týka sa to každého šoféra

3

Obľúbená televízna stanica končí. V tento deň ju naladíte poslednýkrát

4

Koniec lacným nákupom. Temu a Shein dostanú stopku

5

Slovensko čaká drsné obdobie. Najbližších 8 rokov poriadne potrápi naše peňaženky

PR články

Tyson Fury a XTB spájajú sily: Kráľ ringu podporí vašu cestu k finančnému úspechu

Ľuboš Kovár  | 19. decembra 2024 Horúca novinka

Globálna fintech spoločnosť XTB, popredný poskytovateľ online investičnej platformy a mobilnej aplikácie, oznámila vzrušujúce partnerstvo s boxerskou legendou Tysonom Furym pred historickým odvetným zápasom.

Tyson Fury a XTB spájajú sily
Horúca novinka

Ropa a zemný plyn: Ako Spojené štáty formujú budúcnosť energetiky

Henrieta Balázsová  | 14. decembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Spojené štáty americké zohrávajú kľúčovú úlohu na globálnom trhu so zemným plynom a ropou.