Môžu byť Bitcoin a Ripple nástrojom obchodnej vojny medzi Čínou a USA?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Vládne organizácie a úrady v USA si uvedomujú silnú pozíciu Bitcoinu ako najznámejšej a najrozšírenejšej kryptomeny, a s tým tiež súvisiacu dominanciu Čínskej ľudovej republiky. Rozhodli sa preto detailne preskúmať možnosti využitia centralizovaného tokenu spoločnosti Ripple zo všetkých možných uhlov pohľadu.

Cory Johnson, nový hlavný marketingový stratég spoločnosti Ripple, uviedol v rozhovore pre časopis Breaker Magazine, že Biely dom skúma dôsledky čínskej bitcoinovej dominancie. Tá v súčasnosti dosahuje viac než 80 percent. Rastúca popularita digitálnych mien medzi mileniálmi a profesionálnymi investormi v USA viedla vládu Donalda Trumpa k rozhodnutiu preskúmať ich potenciál. Uvedomuje si totiž, že rozbitie hegemónie čínskych ťažobných spoločností by bolo veľmi náročné.

„Keď som sa začal schádzať s vládnymi úradníkmi, zákonodarcami a regulátormi, mal som veľmi malé očakávania. Ale bol som naozaj milo prekvapený. Všetci boli otvorení novým možnostiam, inteligentní a niekedy na mňa mali veľmi odborné a ťažké otázky. Je zrejmé, že v oblasti digitálnych mien sa všetci snažia vzdelávať čo najviac. Zdá sa, že Biely dom teraz intenzívne premýšľa o dôvodoch, príčinách a následkoch toho, že 80 percent ťažby Bitcoinu sa odohráva v Číne, rovnako ako aj väčšina ťažby Etherea.”

Mohlo by vás zaujímať: Čo je to Ripple (XRP) – Kryptomena pre bankový sektor

Krypto obchodná vojna na obzore?

Pekinská spoločnosť Bitmain Technologies dodáva svoje zariadenia na ťažbu firmám, ktoré prostredníctvom svojich dcérskych spoločností, ako napríklad BTC.com, AntPool a Hashnet, v súčte disponujú viac než 50 % hashratom Bitcoinu.

Na druhej strane, spoločnosť Ripple ovláda 60 percent celkového objemu XRP tokenov, čo je tŕňom v oku mnohým aktivistom v oblasti decentralizácie. Tí veria, že blockchainová spoločnosť môže týmto spôsobom kedykoľvek a akokoľvek manipulovať s hodnotou XRP. Bez ohľadu na toto nebezpečenstvo ale XRP (ako jedna z mála kryptomien) zaznamenala výraznejší nárast svojej hodnoty po dlhých výpredajoch v tomto roku. Behom posledného mesiaca navyše minca vykazuje veľký potenciál na rast, pretože dokázala zvýšiť svoju hodnotu z 0,28 $ na 0,60 $.

„Keď sa pozriete na XRP, neexistuje tu ťažba, takže z hľadiska cudzej kontroly alebo z hľadiska životného prostredia je XRP veľmi odlišné,” hovorí Johnson a pokračuje. “Počas rozhovorov so štátnymi úradníkmi sa ukázalo, že tento fakt môže byť v mnohých ohľadoch veľmi dôležitý.”

Zatiaľ čo Biely dom a spoločnosť Ripple diskutujú o dominancii Číny, druhá najväčšia ekonomika má svojich starostí viac než dosť. Bitcoinové operácie sú síce aj naďalej zakázané, avšak trh mimo oblasť pôsobnosti Čínskej ľudovej banky je veľmi aktívny, čo zahŕňa aj ťažbu v malých mestách po celej republike.

Tip redakcie: Čína vedie v patentoch na blockchain technológie napriek zákazu v krajine

Záver

Teoreticky sa dá povedať, že zatiaľ čo USA ani v najmenšom neberie celú situáciu na ľahkú váhu, čínska vláda zatiaľ vôbec nevyzerá, že by chcela použiť Bitcoin ako nástroj obchodnej vojny s USA. A pretože o peniaze ide až v prvom rade, dá sa očakávať, že ak by súkromné korporácie, ktoré sa zameriavajú na ťažbu Bitcoinu, našli ekonomickejšiu variantu,  pravdepodobne by rýchlo presunuli svoje farmy mimo Čínu.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek.

Zdroj:
www.newsbtc.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.