Môže vláda zoštátniť úspory Slovákov v druhom pilieri?

Novinky Druhý pilier zoštátnený zatiaľ nebude
Druhý pilier zoštátnený zatiaľ nebude. Zdroj: shutterstock.com/Vitalii Stock/Halfpoint
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Starobné dôchodkové sporenie využívajú prostredníctvom druhého piliera mnohí Slováci, ktorí veria, že na dôchodku si nasporené peniaze vyberú. V súčasnosti druhý pilier obsahuje 13 miliárd eur, uvádza denník Pravda. Vláda Roberta Fica však často do tohto systému robí zásahy, ktoré sa považujú za škodlivé. Môže dôjsť dokonca k zoštátneniu?

Zoštátnenie zatiaľ nehrozí

Celkovo došlo ku štyrom otvoreniam druhého piliera a vždy úradovala vláda Roberta Fica. Zo sporenia v týchto kolách odišli státisíce sporiteľov. Otvorenie však znamená, že viac peňazí bude mať Sociálna posiťovňa. Ak sporiteľ vyberie peniaze z druhého piliera, časť sa vráti do prvého, z ktorého štát financuje súčasných dôchodcov.

Čím viac pracujúcich ľudí má druhý pilier, tým väčšie dôsledky to má na financovanie prvého piliera. Vyhliadky tohto systému sa navyše zhoršujú, keďže počet Slovákov v starobnom dôchodku bude výrazne stúpať. Slovensko sa dokonca môže stať najrýchlejšie starnúcou ekonomikou v Európe.

Druhý pilier a jeho hodnota

Druhý pilier a jeho hodnota. Zdroj: Asociácia dôchodkových správcovských spoločností

Z peňazí v druhom pilieri by sa mohli napríklad stavať nájomné byty alebo diaľnica. Politici si na tieto peniaze v minulosti už viackrát brúsili zuby. Vždy sa však najprv hodnotia záujmy sporiteľov, ktorým tieto peniaze majú výrazne pomôcť financovať starobu. Zoštátnenie preto zatiaľ nie je reálne. Rovnako je nepravdepodobné zrušenie, keďže ústava poskytuje ochranu dôchodkovým pilierom.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Druhý pilier nebude stačiť

Aj keď sa zdá, že zatiaľ nehrozí, aby sporitelia prišli o svoje peniaze, systém vyplácania starobných dôchodkov čelí kľúčovej hrozbe. Už v septembri sme informovali o tom, že Sociálna poisťovňa musela získať až 1,5 miliardy eur na vyplatenie dôchodkov z iných zdrojov ako z tých, ktoré sú na to určené.

Tento trend sa bude len zhoršovať, pokiaľ nedôjde k výraznému zvýšeniu pôrodnosti a počtu ekonomicky aktívnych ľudí. Očakáva sa, že o 50 rokov bude počet ľudí nad 65 rokov tvoriť až 32 % populácie. Jednoducho povedané, na dôchodcov nebude mať kto zarábať peniaze. A nezachráni to druhý ani tretí pilier.

Čo nás preto čaká v budúcnosti? Odchod do dôchodkového veku sa bude zvyšovať a počet pracujúcich dôchodcov bude taktiež narastať. Podľa prieskumu NN až 50 % respondentov verí, že sa práci na dôchodku nevyhnú. A samozrejme reálne je aj zoštátnenie druhého piliera, no zatiaľ je táto možnosť vysoko nepravdepodobná.

Mohlo by ťa zaujímať: Odchod do predčasného dôchodku sa Slovákom môže vypomstiť

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.