Toto sú 3 dôvody, pre ktoré budú Bitcoin a Ethereum naďalej rásť

Novinky Ďalší rastový cyklus príde z troch dôvodov
Ďalší rastový cyklus príde z troch dôvodov. Zdroj: shutterstock.com/Chanthanee/Odin
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Zrejme väčšina fanúšikov Bitcoinu pozná kryptomenové cykly. Určitú jeho časť Bitcoin a ďalšie kryptomeny rastú. Existuje však aj druhá strana tohto cyklu. Tá je charakteristická poklesmi v desiatkach percent. Ide teda buď o rastový cyklus alebo takzvaný medvedí trh, teda pokles. Tie sa od vzniku Bitcoinu pravidelne striedajú a súvisia s halvingom. Existujú tri základné dôvody, pre ktoré by mal byť aj nasledujúci cyklus rastový.

Dôvod 1 – Ordinals (dôvera)

Lugui Tillier uvádza, že ak chceme pochopiť dôvody nasledujúceho rastu, musíme si uvedomiť, že všetko sú vlastne dáta. Peniaze sú dáta, rovnako ako aj platby. Kúpili ste si vstupenku na koncert? Aj to sú dáta. Všetko okolo nás sa elektronizuje a tokenizuje.

Tillier upozorňuje, že radikálnu transformáciu ukladania dát priniesol blockchain. Ten umožňuje predovšetkým zvýšiť dôveryhodnosť údajov tým, že ide o nezmeniteľnú a historicky dohľadateľnú platformu. Počiatky súčasného vývoja vidíme v NFT (non fungible token), ale zlom priniesol až protokol Ordinals na sieti kryptomeny Bitcoin.

Ordinals je možné vnímať ako možnosť ukladania dát na najdôveryhodnejšom blockchaine súčasnosti, na blockchaine Bitcoinu. Ordinals týmto spôsobom mení úplne celý spôsob hry týkajúci sa ukladania a dôvery v dáta. Zmena priniesla do systému vyššiu dôveru a istotu, čo má dosah na celú oblasť kryptomien. To je zároveň prvý dôvod rastu cien v nasledujúcom cykle.

Na tomto základe vzniklo a vzniká množstvo projektov, ktoré využívajú dôveryhodnosť danej oblasti. To súvisí s obrovskými možnosťami progresu samotnej siete, ale aj práce s informáciami v budúcnosti. Základom toho je blockchain obľúbenej kryptomeny Bitcoin.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Dôvod 2 – adopcia (využiteľnosť)

Prvý dôvod priamo súvisí s druhým dôvodom. Využívanie druhej vrstvy existujúcich a vznikajúcich blockchainov umožňuje priblížiť ich širokej verejnosti. Týmto spôsobom postupuje rozšírenie adopcie u bežnej populácie, ale aj veľkých finančných inštitúcií. To je druhým dôvodom nadchádzajúceho rastového cyklu.

Podľa nedávnej analýzy Jamieho Couttsa z Bloombergu, napriek trvajúcemu medvediemu trhu s kryptomenami, pokračuje prijímanie technológie blockchain rýchlym tempom. Využívanie je rozdelené medzi Bitcoin a blockchainy ďalších kryptomien.

Coutts tvrdí, že tento postup ukazuje skutočnosť, že rast počtu používateľov a ceny aktív spolu úzko súvisia. Ako bude adopcia pokračovať, ceny niektorých krypto aktív sa pravdepodobne časom podstatne zvýšia.

Dôvod 3 – jednoduchosť

Všetci, ktorí začínali s Bitcoinom a kryptomenami vo všeobecnosti, si pamätajú svoju prvú transakciu. Spájal sa s tým stres a neistota. To súvisí s neprístupnosťou a technickou zložitosťou celého systému. Pre väčšinu ľudí nie je v súčasnosti ešte užívateľsky prívetivý.

Práve to je však oblasť, ktorá sa momentálne mení. Nástupom druhej vrstvy a zvýšením škálovateľnosti sa postupne stávajú kryptomeny využiteľné aj v bežnom živote. Svedčí o tom napríklad využívanie Lightning network.

Podľa posledných údajov portálu statista.com bol počet používateľov kryptomien koncom roka 2022 viac ako 425 miliónov. To je viac ako 400 % nárast za posledné tri roky.

Rast kryptoadopcie vo svojich štatistikách zachytila takisto aj platforma Chainalysis, ktorá pravidelne zostavuje tzv. globálny index adopcie. Tejto problematike sme sa bližšie na stránkach Kryptomagazínu už venovali.

Uvedený vývoj jednoznačne smeruje k nasledujúcemu rastovému cyklu. Uvedené tri dôvody by mali byť „palivom” pre rast cien kryptomien. Niektorí analytici už aktuálny rast vnímajú ako býčí trh. Problémom takýchto predpovedí je, že ich relevanciu ukážu až nasledujúce mesiace.

Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.