Odchod do predčasného dôchodku sa Slovákom môže vypomstiť

Kategorie: Novinky
Oplatí sa predčasný dôchodok?
Oplatí sa predčasný dôchodok? Zdroj: shutterstock.com/Peter Vanco/Ground Picture

Slováci majú vysoký záujem o predčasný dôchodok. Je však tento krok správny? Na túto otázku sa pokúsi zodpovedať Sociálna poisťovňa, uvádza denník Pravda. Dvojnásobné zvýšenie dôchodkov v tomto roku sa totiž týka aj predčasných odchodov do dôchodku v roku 2024. Konkrétne došlo k zvýšeniu v januári o 11,8 % a v júli o 10,6 %, zatiaľ čo v budúcom roku sa bude valorizovať o 14,5 %.

Počet osôb, ktoré odišli do predčasného dôchodku v roku 2023 za prvých 9 mesiacov je 15 359 z čoho 3 189 ľudí o predčasnú penziu požiadalo. Ide o najvyššie číslo od roku 2017, keď celkový počet dosahoval 15 481 osôb. Od roku 2018 do 2022 sme boli svedkami podstatne nižšieho počtu odchodov do predčasného dôchodku.

Počet odchodov do predčasného dôchodku

Počet odchodov do predčasného dôchodku. Zdroj: Sociálna poisťovňa

binance
97%

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance.

Najlepšej a najlacnejšej burze na svete.

Sponzorovaný obsah

Prečo je záujem o predčasný dôchodok taký vysoký?

Sociálna poisťovňa upozorňuje, že pri požiadaní o predčasný starobný dôchodok, napríklad o pár mesiacov neskôr, nebude jeho krátenie také vysoké. Navyše sa predpokladá, že rast priemernej mzdy spôsobí rast dôchodkovej hodnoty. Hlavným dôvodom zvýšeného záujmu je však nová legislatíva v podobe predčasného starobného dôchodku po štyridsiatich odpracovaných rokoch.

Počet odpracovaných rokov posúdi Sociálna poisťovňa, ak poistenec požiada o priznanie predčasného dôchodku viac ako 2 roky pred dovŕšením dôchodkového veku. Nárok vzniká, ak je suma predčasného starobného dôchodku vyššia ako 1,6-násobok sumy životného minima (430,30 eur).

Dôchodcov bude pribúdať, ekonomicky aktívnych ubúdať

Odchod do predčasného dôchodku je však vysoko individuálna záležitosť. Niekomu sa odchod môže oplatiť, inému vypomstiť. Napriek motivácii odísť do dôchodku čím skôr, je realita na Slovensku podstatne komplikovanejšia. Čoraz viac dôchodcov sa totiž musí zmieriť s tým, že pracovať budú aj počas dôchodku.

Dôvod je jednoduchý. Budúcich dôchodcov bude pribúdať, no ekonomicky aktívnych občanov ubúdať. Na základe prieskumu finančnej skupiny NN chcú ísť Slováci do dôchodku už vo veku 59 rokov. Z dlhodobého hľadiska sa však dôchodkový vek bude predlžovať. Prieskum ukázal, že viac ako polovica Slovákov verí, že sa práci na dôchodku nevyhnú.

Z roka na rok budeme viac a viac pociťovať dôsledky nepriaznivej demografickej štruktúry obyvateľstva. Na jednej strane nás čaká oveľa vyšší podiel dôchodcov na celkovej populácii ako v súčasnosti, no na druhej strane mladí ľudia čoraz menej pracujú. Ak by však aj pracovali, na všetky budúce dôchodky to stačiť nebude.

Mohlo by ťa zaujímať: Každý tretí Slovák sa bojí dôchodku

Najčítanejšie články

1

Jeden z najväčších zamestnávateľov ohlásil masívne prepúšťanie

2

Na Slovensku vyrastie nové obchodné centrum. Poteší obyvateľov tohto mesta

3

Slováci, pozor. Falošný eshop je na nerozoznanie od originálu, no ide o podvod

4

Štát masívne zvyšuje dávky tej skupine ľudí, ktorá ich nepotrebuje

5

Známa banka porušila práva svojich klientov. Bez súhlasu presunula ich účty

PR články

Tento kryptomenový token bude pre slovenskú komunitu obrovským prínosom. Toto by ste o ňom mali vedieť

Marek Bednárik | 21. novembra 2023 Horúca novinka

V spolupráci s FinSystems. Globálny kryptomenový trh sa prebudil a viaceré indikátory naznačujú skorý rast Bitcoinu na nové tohtoročné maximá okolo 50 000 dolárov.

Kryptotrh rastie a Slováci sa tešia na zisky
Horúca novinka

Ultimátne spojenie sveta kryptomien a podnikania: Funkcie tejto appky vyrážajú dych

Henrieta Balázsová | 20. novembra 2023

V spolupráci s Wexo. Kryptomeny sa stále viac etablujú ako súčasť moderného obchodovania. Pre podnikateľov, ktorí chcú využiť túto príležitosť, je tu skvelá aplikácia umožňujúca obchodovanie s rôznymi typmi kryptomien.

Aplikácia Wexo Business je splneným snom každého podnikateľa