Môže byť Bitcoin regulovaný a centralizovaný? Odpoveď vás prekvapí

Analýzy Môže byť Bitcoin regulovaný a centralizovaný? Odpoveď vás prekvapí
Môže byť Bitcoin regulovaný a centralizovaný? Odpoveď vás prekvapí. Zdroj: https://www.shutterstock.com/Kazick
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Jedným z argumentov v prospech hodnoty a výnimočnosti Bitcoinu je tvrdenie, že je decentralizovaný a nemožno ho kontrolovať. Toto tvrdenie tak často zaznieva z úst mnohých fanúšikov a bitcoinových maximalistov, až sa málokto hlbšie zamyslí nad tým, že to nie je tak úplne pravda.

Môže byť Bitcoin centralizovaný?

Jedným z benefitov bitcoinového blockchainu je jeho decentralizácia. Na udržiavaní siete sa totiž zúčastňujú ťažiari po celom svete, overujú jednotlivé transakcie, vytvárajú nové bloky a získavajú za to odmenu. Koncentrácia ťažiarov po svete je rôzna. Najväčšia je v USA (37,84 %), nasleduje Čína (21,11 %), Kazachstan (13,22 %), Kanada (6,48 %) a Rusko (4,66 %).

Svetová ťažba BTC podľa rokov a krajín

Svetová ťažba BTC podľa rokov a krajín. Zdroj: statista.com

Keď sa pozrieme na graf vyššie, môžeme vidieť, že od roku 2019 do júna 2021 bol hegemónom v ťažbe BTC Čína. Následne pre politiku Číny bola ťažba zakázaná a ťažiari museli krajinu opustiť a hľadať alternatívy. Od migrácie čínskych ťažiarov zosilnel ich vplyv v Kazachstane a predovšetkým v USA. Pri takomto prerozdelení ťažiarov po celom svete môžeme mať pocit, že Bitcoin nemožno kontrolovať, keďže jeho ťaženie prebieha po celom svete. Problém by nastal vtedy, ak by ťažiarska spoločnosť či zlúčenie ťažiarov dokázalo ovplyvniť hashrate siete.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: OneCoin: kryptomenová Ponzi schéma, ktorá zarobila miliardy

Problém 51 % útoku

Výroba strojov na ťažbu kryptomien napreduje míľovými krokmi. Vyrábajú sa čoraz rýchlejšie stroje a pravdepodobnosť, že jedna spoločnosť, ako je napríklad Bitmain, dokáže ovplyvniť haschovaciu silu blockchainu, rastie. Portál Investopedia vysvetľuje, ako by sa to mohlo stať:

Okrem predbehnutia ostatných ťažiarov by však vývojári ASIC mohli ľahko skončiť s kontrolou nad viac ako 50 % hashovacej sily v blockchaine, keď účinne zablokujú ťažiarov, ktorí nie sú ASIC. Keď skupina kontroluje väčšinu hashovacej sily, môže potom zneužívať decentralizovanú povahu mnohých kryptomien a dokonca prepisovať transakcie v údajne nemennej distribuovanej účtovnej knihe. Tento proces je známy ako 51 % útok.”

V súčasnosti to zatiaľ nehrozí, no predstavme si scenár, ak by sa jedna vláda rozhodla naplno podporiť ťažbu Bitcoinu a začala koncentrovať ťažiarov u seba. Vytvorila by vynikajúce podmienky, alebo možno by to cele urobila s použitím sily. Ťažko povedať, ako by zareagoval trh a hodleri BTC. Možno by to viedlo k masívnemu odpredaju BTC a nakoniec ku kolapsu hodnoty celej meny. To, čo je potrebné si však uvedomiť, je, že hrozba centralizácie Bitcoinu nie je nereálna a netreba slepo veriť, že sa to nikdy nemôže stať.

Regulácia a Bitcoin

Fanúšikovia Bitcoinu radi používajú argument, že Bitcoin nemožno zakázať. Áno, sieť nemožno zakázať. Možno však vytvoriť podmienky takého strachu, zákazu či regulácií, že cena Bitcoinu skolabuje a ako aktívum sa stane bezcenným. Bitcoin nemožno zakázať, ale burzy áno. Hoci väčšinu fanúšikov BTC tvoria retailoví investori, často zabúdajú, že cena kryptomeny rástla predovšetkým za účasti veľkých hráčov. Ak im sa vytvoria nevýhodné podmienky či nebodaj by mali čeliť sankciám pre investovanie či držanie Bitcoinu, fondy, inštitúcie a veľkí hráči pustia Bitcoin tak rýchlo, ako sa doň nahrnuli. Veľkým hráčom nezáleží na tom, či veria v myšlienku Bitcoinu. Ide predovšetkým o investíciu a jej výhodnosť. Pokiaľ by sa zmenili globálne podmienky tak, že by to už nebolo výhodné pre veľkých investorov, cena aj celá hodnota Bitcoinu sa zrúti.

Zatiaľ je všetko z vyššie uvedeného málo pravdepodobné, no stále to slúži ako výstraha pred fanatickou vierou, že Bitcoin je finančná spása a nikdy nemôže skončiť. Vo svete neexistuje istá investícia a tak treba ku každej pristupovať. Cieľom investovania nie je veriť, že niečo bude rásť a fungovať večne, ale zarobiť. A to je aj spôsob, ako zmýšľajú mnohí investori, ktorí investujú do BTC.

Čítaj ďalej: Európska centrálna banka avizovala zvyšovanie základnej úrokovej sadzby!