Monero má problém s anonymitou – Časť prvá

Novinky Monero má problém s anonymitou.
Monero má problém s anonymitou. Zdroj: shutterstock.com/ARTEMENKOVALENTYN
BitmarketsOkazio mobil

Je všeobecne známe, že Monero bolo navrhnuté tak, aby transakcie a používatelia nemohli byť odhalení. Preto mnohí používatelia, ktorým záleží na anonymite, prešli z Bitcoinu na Monero.

Skupina výskumníkov z inštitúcií ako Princeton, Carnegie Mellon, Boston University, MIT, University of Illinois však zistila, že deklarovaná ochrana nezakryje Monero plášťom neviditeľnosti. V nedávno zverejnenom dokumente tímy poukazujú na nedostatky, ktoré umožňujú extrahovať jednotlivé transakcie.

Tip redakcie: Prečítajte si náš článok Čo je Monero?

Nedostatky, ktoré sprevádzajú Monero

Tieto nedostatky v oblasti ochrany osobných údajov boli obzvlášť akútne pred zmenou kódu Monera vo februári roku 2017, uvádzajú vedci. Transakcie pred týmto časom však zostávajú identifikovateľné. Dokonca aj platby po tejto zmene môžu byť identifikovateľné ľahšie, než si myslia používatelia Monera, ktorí od neho očakávajú úplnú anonymitu.

Dokument venuje osobitnú pozornosť obdobiu, ktoré sa začalo v júli 2016. Vtedy bolo Monero prvýkrát prijaté ako alternatíva k Bitcoinu vtedajším najväčším internetovým čiernym trhom AlphaBay. A končí vo februári 2017, kedy vývojári Monera dokončili aktualizáciu ochrany súkromia, známu ako Ring Confidential Transactions. V priebehu tohto obdobia sa vyskytlo približne 200 000 transakcií. Výskumní pracovníci poukazujú na to, že mnohé z nich pravdepodobne zahŕňali nákup narkotík alebo iné citlivé platby uskutočnené používateľmi, ktorí verili, že ich platby boli úplne nezistiteľné.

Obidva problémy súvisia s tým, ako Monero skrýva zdroj platieb. V podstate zmieša aktuálne používané mince so vzorkou iných mincí, ktoré sa používajú ako krytie. Sú známe pod názvom “mixins”.

Prvá bezpečnostná trhlina

Výskumníci poukazujú na dve rozdielne trhliny v nemožnosti identifikovať transakcie vykonávané s Monerom. Začiatkom roka 2017 bola síce vykonaná oprava, ale problém stále pretrváva. Dokonca aj napriek tomu, že kóderi Monera robia kroky na jeho odstránenie.

Prvý problém je to, že niektoré coiny sa dajú identifikovať. V prvom rokou od vzniku Monera mohol používateľ vypnúť ochranu súkromia a minúť mince bez mixins. (V súčasnosti sú vyžadované minimálne štyri mixins.) Problém je v tom, že takto použitá minca môže byť ľahko vyňatá zo zmesi skutočných a krycích mincí, aby pomohla identifikovať zostávajúce mince. Postupné reťazenie identifikovateľných mincí tak výrazne znižuje utajenosť týchto i neskorších transakcií.

V nasledujúcej časti sa budeme venovať druhej trhline, ktorou je časová os transakcií a ďalším výzvam, ktorým čelí Monero.

Sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš Facebook, prípadne Instagram,  alebo Twitter. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.

Zdroj:  www.wired.com

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.