Minimálne penzie sa od októbra opäť zvýšia: Takto vyzerajú nové sumy

Kategorie: Ekonomika
Minimálne penzie sa od októbra zvýšia
Minimálne penzie sa od októbra zvýšia. Zdroj: shutterstock.com/Perfect Wave/nadia_if

Minimálne penzie na Slovensku sa budú čoskoro zvyšovať. Stane sa tak už druhýkrát v tomto roku. Na svojom webe o tom informuje Sociálna poisťovňa s tým, že od októbra 2023 porastie minimálny dôchodok z doterajších 365,70 eura na 389,90 eura mesačne.

Novú čiastku obdržia penzisti automaticky, o zmenu žiadať nemusia. Dostanú však písomnú informáciu – rozhodnutie. Penzisti peniaze dostanú buď na bankový účet, alebo v hotovosti prostredníctvom pošty v obvyklých októbrových termínov. Táto zmena sa dotkne približne 60-tisíc penzistov na Slovensku.

Sumy minimálnych dôchodkov sa menia v súvislosti so zvýšením súm pomoci v hmotnej núdzi. Nastavené boli tak, aby penzista nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.

Zmeny, ktorými penzie prejdú

Sociálna poisťovňa uvádza, že od 1. októbra 2023 bude základná suma minimálneho dôchodku za 30 rokov dôchodkového poistenia, ktoré sa hodnotia na účely minimálneho dôchodku, predstavovať 145 % sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu. 

Vďaka tejto zmene sa základná suma minimálne dôchodku zmení z 365,70 eur na 389,90 eur mesačne.

Základná percentuálna suma minimálneho dôchodku sa bude od októbra zvyšovať ďalej o 2,5 % za 31. až 39. rok. 3 % to budú v prípade 40. až 49. roku, 5 % v prípade 50. až 59. roku.

Za 60. a každý ďalší získaný rok dôchodkového poistenia sa suma zvýši o 7,5 %.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Nárok na dôchodok bude mať viac ľudí

Okrem zvyšovania minimálneho dôchodku sa rozšíri tiež okruh jeho poberateľov, ktorým naň vznikne nárok.

Ide napríklad o dôchodcov, ktorý penziu v súčasnosti nepoberajú. To platí v prípade, že od 1. októbra 2023, čiže po zvýšení minimálnych dôchodkov, bude suma riadneho súčasného dôchodku týchto osôb nižšia ako nové sumy minimálnych dôchodkov.

Tieto osoby po novom získajú nárok na minimálny dôchodok, ktorý sa bude vyplácať vo zvýšenej sume minimálneho dôchodku. Obdržia tak čiastku, ktorá je pre nich výhodnejšia. Prepočtom minimálnych dôchodkov prejde približne 60-tisíc slovenských penzií.

Mohlo by ťa zaujímať: Národná banka Slovenska informuje o rýchlom páde cien nehnuteľností