Milí mileniáli, váš dôchodok bude mizerný!

BitmarketsBitmarkets

Sú narodení medzi rokmi 1981 až 1996, ovládajú technológie, sú zvedaví, ich práca musí mať zmysel, zaujíma ich životné prostredie, cestovaním objavujú svet, v profesionálnom aj osobnom živote hľadajú autenticitu, multitasking im nerobí problém a ich dôchodky budú pravdepodobne mizerné. To sú mileniáli!

Mileniáli a dôchodky po roku 2050

V súčasnosti sa ľudia v blízkosti dôchodkového veku obávajú o výšku penzie. Pracovali celý život od rána do večera, no budú schopní z dôchodku prežiť? A bude na ich dôchodky zarábať dostatok ľudí?

Štúdia, ktorá sa snaží predpovedať situáciu generácie mileniálov na dôchodku po roku 2050 ukazuje, že mileniáli by sa mali o dôchodky strachovať ešte viac! Štúdia síce cieli na americkú spoločnosť, no niektoré trendy sú aktuálne i pre nás.

Dlhší život znamená dlhší život v práci, na dôchodku aj v chudobe

Výskumníci sa v štúdii najprv sústredili na výhody mileniálov oproti predošlým generáciám a následne analyzovali ich nevýhody v súvislosti s budúcim dôchodkom. Výsledok? Zoznam nevýhod je oveľa dlhší!

Vedci prišli na jedinú jednoznačnú výhodu: Mileniáli sú ako celok omnoho vzdelanejší ako akákoľvek predošlá generácia. V skratke to znamená, že majú potenciál zarábať viac peňazí.

Jestvuje i druhá výhoda mileniálov, ktorá sa napokon ukázala byť problematická. Mileniáli sú zdravší, a preto by mali byť schopní pracovať dlhšie ako predchádzajúce generácie. To by im teoreticky malo umožniť sporiť viac na svoj dôchodok. Problémom ale je, že mileniáli by mali aj žiť dlhšie ako predošlé generácie, a preto budú i na dôchodku dlhšie.

Mileniáli a ich cesta k nízkemu dôchodku

Pozrime sa teda na zopár nevýhod mileniálov oproti predchádzajúcim generáciám:

  • Kariéry mileniálov mali problematický štart pre finančnú krízu a pomalé zotavovanie v nasledujúcich rokoch. Z tohto dôvodu nevyužívajú plný potenciál ich teoretickej výhody – vyššie vzdelanie.
  • Mileniáli a mileniálky sa ženia a vydávajú, kupujú domy a majú deti neskôr ako predchádzajúce generácie. To by mohla byť predsa výhoda, nie? Áno, až na jeden psychologický háčik. Ľudia cítia najskôr potrebu usadiť sa a založiť rodinu, až potom zväčša začínajú myslieť na úspory a dôchodky. Čas, kedy na úspory a dôchodky nemysleli, im už nikto nevráti.
  • Mileniáli čelia budúcnosti s nižšou mierou návratnosti a nižším ekonomickým rastom ako v minulosti. Nuž, hovorí sa, že mileniáli vyrastali ako v perinke. Budúcnosť už taká ružová zrejme nebude.
  • Väčšie nerovnosti. Stále viac a viac prehlbujúce sa nerovnosti pre mileniálov znamenajú, že ak nie ste práve jedným zo šťastných extra bohatých mileniálov, jestvuje veľká šanca, že sa ocitnete skôr na tej druhej pomyselnej strane. A váš dôchodok bude fakt mizerný.
  • Vplyv štátnych politík. Sociálne i dôchodkové zabezpečenie má problémy už dnes. Zlá finančná situácia sociálneho zabezpečenia sa dá „riešiť” dvoma hlavnými spôsobmi: vyššími daňami a nižšími sociálnymi dávkami. Na obidva môžu doplatiť práve mileniáli – na vyššie daňové odvody ešte dnes, na nižšie dávky v budúcnosti.

Tak čo, aký je váš plán B, ak sa o vás štát na dôchodku nepostará?

Čo čítať ďalej?

VIDEO – Má táto generácia najviac problémov v histórii ľudstva?

Zdroje:
marketwatch.com
ccn.com

Freedum fighters PCtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.