V dnešnej internetovej dobe sa nám výrazne skrátil rozsah pozornosti (attention span) = doba, počas ktorej sme schopní sústrediť sa na jednu vec. Začne vám blikať Facebook, pípne notifikácia na telefóne, zavolá kamarát, skončí pesnička a musíte si vybrať druhú… Aj to je dôvod epidémie ADHD a ďalších porúch pozornosti.
Spôsobov, ako bojovať proti tejto degenerácii mozgu, je niekoľko. Nedávno sme písali o digitálnom minimalizme, ktorý pomôže vyčistiť vašu myseľ a naruší prepojenie mozgu s desiatkami informačných kanálov, ktoré neustále navštevujete cez smartfón, notebook, smart hodinky…
Viac o digitálnom minimalizme tu (naozaj odporúčam vyskúšať).
Toto neustále narušovanie pozornosti vás negatívne ovplyvňuje, a to aj pri obchodovaní! Je však ťažké sa ho vzdať, pretože spôsobuje vyplavovanie dopamínu v mozgu. Tento princíp je známy tiež ako skinnerbox. Mozog si asociuje istú akciu s príjemným pocitom (napr. notifikácia – uzatvorená pozícia – zarobené peniaze) a odmení vás vždy, keď vám zapípa telefón (Pavlovov reflex).
Technológie týmto spôsobom menia ľudský mozog na úrovni neurónov a niektorí neurovedci tento proces začínajú označovať ako degradáciu (poškodenie) mozgového tkaniva.
V konečnom dôsledku sa neviete dlhodobo sústrediť na jednu aktivitu, potrebujete neustále striedať činnosti a zníži sa vám výkon v práci, pri obchodovaní alebo v rozhovore s kamarátmi (neustále kontrolovanie telefónu a prerušovanie konverzácie).
Ale čo s tým? Bez internetu a sociálnych sietí sa predsa žiť nedá!
Nuž, okrem digitálneho minimalizmu vám dnes chcem odporučiť ďalší skvelý nástroj – Binaurálne frekvencie. Ide o špeciálny zvuk, ktorý naladí mozog na správnu frekvenciu a pomáha so zlepšením pamäte, sústredením, relaxáciou, spánkom atď.
Nejde o žiadnu pavedu, Binaurálne frekvencie sa používajú už tisícky rokov. Prvá zmienka v novodobej histórii sa objavila v roku 1839. Tieto „magické” zvuky objavil pruský meteorológ Heinrich Wilhelm Dove. Jeho štúdia Binaurálnych frekvencií vyšliapala cestu výskumu mozgových vĺn.
Na používanie Binaurálnych frekvencií vám postačia slúchadlá a nahrávka frekvencie (zoznam mojich obľúbených Binaurálnych frekvencií nájdete tu). Trik je v tom, že do každého ucha vám ide trochu iná frekvencia. Tieto frekvencie sa následne interferujú vo vašom mozgu, a ten sa naladí na výslednú (tretiu) frekvenciu. Keďže interferencia sa odohráva vo vašej hlave na úrovni neurónov, je nutné vždy používať slúchadlá! Inak to jednoducho nebude fungovať.
https://qtube.eu/drogy/zoznam-binauralnych-frekvencii-a-ich-vyuziti/
Rôzne vlnové dĺžky a ich účinky
Existuje päť základných vĺn:
- Delta (0,1 – 4 Hz) – Najnižšia Binaurálna frekvencia, známa tiež ako spánková frekvencia. Podporuje hlboký spánok, potláča bolesť, spomaľuje starnutie (znižuje hladinu kortizolu a zvyšuje DHEA) a uľahčuje prístup k vášmu podvedomiu (využitie v hypnóze).
- Theta (4 – 8 Hz) – Vhodná na hlbokú relaxáciu, meditáciu, podporuje kreativitu. Ľudský mozog sa na túto frekvenciu naladí aj počas REM spánku.
- Alfa (8 – 14 Hz) – Podporuje pamäť, sústredenosť, pozitívne myslenie, redukuje stres – vhodná na učenie.
- Beta (14 – 30 Hz) – Výrazne podporuje sústredenie na externé stimuly, vnímanie, analytické myslenie a riešenie problémov, stimuluje organizmus, dodáva energiu.
- Gama (30 – 100 Hz) – Spracovávanie a triedenie veľkého množstva informácií, zlepšenie vnímania, pamäte, vyvolávanie spomienok, zvyšovanie úrovne vedomia a uvádzanie do vyšších stavov vedomia.
Ak vás táto téma zaujala, odporúčam prečítať si môj článok na qTube, kde nájdete aj zoznam využití a moje osobné skúsenosti s rôznymi frekvenciami.
https://qtube.eu/titulka/binauralne-frekvencie-ovplyvnujte-svoju-mysel-pomocou-zvuku/