Majú banky moc spustiť kryptoarmagedon?

Kvakomat PC bannerAnycoin mobil banner

Kryptomeny ponúkajú jedinečnú možnosť, ako oživiť niektoré skostnatené postupy používané v bankovníctve. Tento článok sa však nebude zaoberať možnosťami decentralizovaného finančného sveta, ktorý kryptomeny ponúkajú, ale vplyvom bankových domov na kryptotrh.

Rivalita alebo partnerstvo?

Kryptomeny a banky. Dvaja rivali, ktorí vedú otvorenú vojnu, alebo partneri, ktorí si môžu vzájomne pomôcť a spoločne urobiť ďalší evolučný krok súčasného finančného sveta? Otázka, na ktorú v tejto dobe neexistuje úplne jednoznačná odpoveď.

Medzi bankami, ktoré predstavujú konzervatívny centralizovaný pohľad na finančný systém, sa nájde mnoho tých, ktoré sa rozhodli implementovať kryptomeny do svojho systému. Na druhú stranu, existuje aj veľké množstvo tých bánk, ktorá sa k ich využitiu stavajú minimálne zdržanlivo.

Prečítajte si tiež: Banky nebudú v blízkej budúcnosti používať blockchain pre cezhraničné platby

Silná pozícia bánk

Z historického pohľadu majú banky oproti kryptomenám obrovskú výhodu. Moderné bankovníctvo má totiž svoje korene na prelome 15. a 16. storočia, kedy v Európe začínajú vznikať prvé bankové domy. To je v porovnaní s kryptomenami, ktoré svoju históriu začali písať v roku 2009, dosť zásadný rozdiel.Banky sa v priebehu storočí stali jednými z najmocnejších inštitúcií, ktorých vplyv je zjavný nielen vo finančnom svete. Preto je pre kryptomeny dôležité, aký postoj voči bankám zaujmú.

V prípade uznania ich prínosu pre bankovníctvo zo strany finančných inštitúcií by samozrejme išlo o pozitívny signál a cesta k ich implementácii by bola zase o niečo voľnejšia.

Na druhú stranu, majú tak mocné inštitúcie ako banky potrebu niečo meniť? Načo lacné a rýchle zahraničné bezhotovostné platby, keď vplyv bánk a ich bohatstvo neustále rastú?

Môže vás zaujímať: Kryptomeny budú mať zastúpenie na najvyšších miestach – naštartuje to nový bull run?

Kritika kryptomien od zástupcov bánk

Je zaujímavé sledovať, aký vplyv na trh mali za uplynulé mesiace prehlásenia zástupcov bánk. Existuje mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú náladu na trhu, ale pokiaľ sa spojí kritické vyjadrenie s ďalšími negatívnymi signálmi, neznamená to pre trh nič dobré:

14. 9. 2017, JPMorgan:
„Kryptomeny sú podvod a budú zrušené.”

Dôsledok: prepad ceny Bitcoinu o 800 $

4. 2. 2018, Čínska ľudová banka:
„Čína zakazuje obchodovať kryptomeny cez medzinárodné burzy.”
5. 2. 2018, Lloyds Banking Group:
„Zákaz nakupovania Bitcoinov pomocou kreditných kariet.”

Dôsledok: Bitcoin padá takmer o 2000 $

4. 4. 2018, Deutsche Bank:
„Prísnejšie pravidlá pre Bitcoin a ostatné kryptomeny .”

Dôsledok: Bitcoin klesá o 600 $

5. 9. 2018, Goldman Sachs:
„Odloženie spustenia bitcoinových obchodov.”

Dôsledok: pokles ceny Bitcoinu o 900 $

Záver

Banky majú v dnešnom svete obrovskú moc a pre kryptomeny bude zásadné, či sa bankové domy rozhodnú pre vzájomnú spoluprácu, alebo proti nim povedú negatívnu kampaň. Vyššie uvedené prehlásenia sú síce vytrhnuté z celkovej situácie na kryptotrhu v danej dobe, ale aj tak je vidieť, že kritika z radov finančných inštitúcií ma nezanedbateľný vplyv. Dôležité je tiež podotknúť, že jedna „správne” načasovaná kritika má na celý trh ďaleko väčší dopad než niekoľko pozitívnych správ.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Pavel.

Zdroje:
https://www.svethardware.cz
https://www.scmp.com
https://www.theguardian.com
https://www.express.co.uk
https://www.reuters.com

txbBest Wallet mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.