ANALÝZA – Kreslia veľryby graf Bitcoinu alebo je jeho vývoj organický?

Novinky Ako vyzerá vývoj bitcoinu?
Ako vyzerá vývoj bitcoinu? Zdroj: shutterstock.com/Inspiration GP
Flockers PCBitmarkets

Obavy z manipulácie s cenou Bitcoinu, ktoré vyvolávajú peňaženky naplnené mincami až do prasknutia, v poslednej dobe otvárajú debatu, či ešte stále existuje aspoň čiastočný organický vývoj trhu, alebo nám koordinované veľryby kreslia grafy rovno pred očami a hýbu s cenami Bitcoinu tak, ako sa im zachce. Túto otázku by nám mohla objasniť analýza spoločnosti Chainalysis.

Pod drobnohľadom

Spoločnosť Chainalysis má so svojimi kanceláriami v New Yorku, vo Washingtone D.C. a v Kodani globálny tím, ktorý meria a skúma toky BTC transakcií a ponúka výsledky svojich analýz v rôznych produktoch finančným inštitúciám, kryptomenovým zmenárňam, či vládam. Pre niekoho sú to neúnavní detektívi, pre iného vyzvedači, ktorí by nemali strkať nos tam, kde nemajú. Určitá transparentnosť je viac-menej jednou z hlavných predností blockchainu. Nemajme im teda za zlé, že si na jeho neustálom mapovaní založili svoj biznis. Koniec koncov, z výsledku ich práce môžeme ťažiť všetci.

Nedávno uverejnená správa ukazuje analýzu 32 peňaženiek, ktorých obsah po spočítaní predstavuje približnie 1 milión BTC. Pre tých z vás, ktorí otvárate ústa aj oči, ešte pripomeniem, že podľa aktuálnej ceny ide o 6,3 miliardy USD. To je podľa coinmarketcap.com približne 6 % celej BTC kapitalizácie, čo bohato stačí na občasné rozvírenie stojatých vôd BTC trhu. Čo teda analýza ukázala?

Mohlo by vás zaujímať: Problém pre Bitcoin

Veľryby vlny nerobia

Analýza rozdeľuje peňaženky na štyri časti. V prvej sú traderi – deväť peňaženiek, ktoré dohromady obsahujú asi 332 000 BTC obchodujúcich denne, sú považované za relatívne nové, keďže vstúpili na trh až v roku 2017.

Druhú časť tvoria ťažiari, alebo early adopters. Táto skupina zahŕňa pätnásť peňaženiek z celkových tridsiatich dvoch, a súčet ich imania je taktiež 332 000 BTC. Ich obchodná aktivitá je takmer nulová a analýza taktiež ukázala, že väčšina z nich si už vybrala veľké zisky v rokoch 2016 a 2017, kedy cena Bitcoinu prudko vzrástla.

Posledné dve časti sú akosi pochybné. V piatich z nich, majúcich vo vlastníctve viac než 212 000 BTC, nebola od roku 2011 zaznamenaná žiadna aktivita, čo pravdepodobne znamená, že majitelia prišli o svoje kľúče a Bitcoiny sú navždy stratené v hlbinách blockchainu. Zostávajú tri peňaženky obsahujúce asi 125 000 mincí. Dve z nich sú jasne spojené s e-shopom na čiernom trhu Silk Road, zatiaľ čo tá posledná je zrejme využívaná na pranie špinavých peňazí.

Na základe týchto výsledkov to vyzerá tak, že aktivity veľrýb nemajú na cenu taký dopad, ako by sa všeobecne mohlo zdať. Vzhľadom na to, že väčšina z nich v rokoch 2016 a 2017 množstvo držaných mincí navyšovala, dopad na cenu Bitcoinu je teda nečakane skôr priaznivý.

Prečítajte si aj: 55 % všetkých BTC je uložených v peňaženkách veľrýb

Záver

Trh s Bitcoinom je manipulovaný. Washtrading – teda umelé navyšovanie objemov, spoofing – umelé vytváranie dojmu, že je veľký záujem o cenu/predaj nahadzovaním a následným rušením BUY/SELL walls tesne pred vyplnením príkazu, front running – využívanie znaleckých informácií pre vlasné obohatenie sa (typické pre zisťovanie zalistovania nejakej novej mince na veľkú burzu) a klasická PUMP & DUMP schéma – umelé vyvolanie nárastu ceny, nalákanie ďalších kupcov a následné zrazenie ceny dolu hromadným predajom (ako sa chrániť proti podobným praktikám sa dočítate TU). Toto všetko sú spôsoby manipulácie s cenou, s ktorými sa môžeme stretnúť takpovediac každý deň. Áno, vody kryptomien sú divoké, plné žralokov, zradných vírov a temných spodných prúdov, avšak zdá sa, že aktuálne nám nebezpečenstvo od tých nasilnejších, ktorí stoja na vrchu potravinového reťazca, nehrozí.

Bitcoin vs. Ethereum – Môže ešte nastať flippening? Argumenty pre  a proti

Zdroj: toshitimes.com

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

txbKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.