Litecoin v tomto roku čaká kľúčová udalosť. Ako sa prejaví na cene?

Novinky Litecoin čaká dôležitá udalosť
Litecoin čaká dôležitá udalosť. Zdroj: shutterstock.com/Champ008/Virrage Images
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Litecoin v poslednom bullrune nedokázal prekonať svoje historické maximum a jeho výkonnosť voči bitcoinu je posledné 3 roky slabá. To sa ale v najbližšom rastúcom trende môže podľa portálu News Bitcoin zmeniť, pretože prichádza dlho očakávaný halving a výpočtový výkon dosahuje nové rekordné úrovne.

Výpočtový výkon zaznamenal úroveň 798,43 Th/s, čo predstavuje rekord, konkrétne na bloku 2 411 048. Tento rast zaznamenal 38 % len za jediný mesiac. Rovnako stúpla na historické maximum aj obtiažnosť ťažby. Najväčšie pooly na ťažbu LTC sú Viabtc (192 TH/s), F2pool (121 TH/s), Antpool (104 TH/s), Litecoinpool.org (77 TH/s) a Binance (69 TH/s).

Podľa údajov z Litecoinhalving je ďalší halving očakávaný 3. augusta 2023, čo je približne o 6 mesiacov. Na grafe nižšie môžeme vidieť, že cena LTC sa pred poslednými halvingmi (žlté vertikálne čiary) vždy zhodnotila a dosiahla vrchol tesne pred ich uskutočnením. Počas posledného bullrunu rast predstavoval 562 % a predtým 860 %.

Litecoin

Litecoin: halvingové cykly. Zdroj: TradingView

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Litecoin bude v prvom polroku 2023 rásť

Zároveň vidíme, že sa zdvojnásobila aj doba, za ktorú bol litecoin schopný vytvoriť rastúci trend. V súčasnosti LTC narástol o približne o 157 % za 238 dní. Ak by sa opäť zdvojnásobila doba rastúceho trendu, vrchol by bol opäť vytvorený tesne pred halvingom. Preto je pravdepodobné, že cena bude prvý polrok 2023 rásť.

Je potrebné brať na vedomie, že sa znižuje ziskovosť bullrunov. Z tohto dôvodu neočakávame zhodnotenie približujúce sa k úrovni 560 %. Napriek tomu má litecoin pred sebou obdobie, kedy môže zažiariť.

Na rozdiel od bitcoinovej siete je každý nový blok vyťažený za približne 2,5 minúty. Po každých približne 840 000 blokoch sa odmena za blok znižuje na polovicu. Halving priamo ovplyvní príjmy baníkov, no hashrate zaznamenal v minulosti iba krátkodobé poklesy. Výnimkou bol posledný halving, kedy viacero baníkov prešlo na iné kryptomeny. V prípade, že sa zaujímate aj o bitcoinový halving, viac sa môžete dočítať v článku Čo je to halvingový cyklus a prečo výrazne ovplyvňuje cenu Bitcoinu?

Kedysi bol litecoin druhá najväčšia kryptomena na svete a zdá sa, že jeho časy slávy sú už minulosťou. Napriek tomu je halving taká významná udalosť, že môže spôsobiť vysokú ziskovosť v priebehu niekoľkých mesiacov. Okrem litecoinu sme vás ale informovali aj o iných kryptomenách, ktoré majú vysoký potenciál.

Podľa údajov z CoinMarketCap sa LTC prepadol už na 13. pozíciu podľa trhovej kapitalizácie, ktorá dosahuje hodnotu 6,8 miliárd dolárov v čase písania článku. Denný objem obchodov sa pohybuje na úrovni 735 miliónov dolárov.

Mohlo by ťa zaujímať: Bitcoin alebo altcoiny – Ktoré kryptomeny sa oplatí držať?

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.