Liberland: Ekonomika novovznikajúceho národa stojí na kryptomenách.
Liberland: Ekonomika novovznikajúceho národa stojí na kryptomenách. Zdroj: shutterstock.com/CkyBe

Ak ste sklamaní postojom vašej krajiny ku kryptomenám, môžete sa stať občanom Liberlandu. Štát Liberland bol založený na spornej hranici Srbska a Chorvátska, jeho obyvatelia s obľubou platia kryptomenami a v súčasnosti sa môžete stať jeho občanom. Formulár so žiadosťou nájdete na ich stránkach.

Zatiaľ evidujú viac ako pol milióna žiadostí a ďalšie pribúdajú na dennej báze. No ak by sa tam všetci nasťahovali, Liberland by sa stal najľudnatejším štátom sveta.

 

Čo je Liberland?

Tento zatiaľ neuznaný štátik je totiž v skutočnosti len 7 kilometrov štvorcových pláže na brehu Dunaja medzi Srbskom a Chorvátskom, asi 10 km južne od maďarských hraníc na území, ktoré si nenárokovala žiadna krajina. Toto územie je podľa jeho prezidenta a zakladateľa označované ako „terra nullius“, čiže zem nikoho.

Tento stav využil český ekonóm Vít Jedlička a 13. apríla 2015 tu založil nový štát – Liberland. Hranice boli definované tak, aby nezasahovali do územia Chorvátska ani Srbska a svojou rozlohou je po Vatikáne a Monaku tretím najmenším suverénnym štátom.

Štátny rozpočet v kryptomenách

Národné financie stoja prevažne na daroch v Bitcoine, Bitcoin Cash a Ethereu, no štátny rozpočet predstavuje takmer tucet ďalších kryptomien. Rozpočet krajiny bol zatiaľ použitý prevažne na diplomatické účely, aj keď doteraz nedosiahli žiadny veľký pokrok v medzinárodnom uznaní suverenity. No občania Liberlandu sa nevzdávajú.

Vlastná mena

Krajina práve zavádza vlastný právny systém postavený na blockchaine a 13. apríla, v deň tretieho výročia založenia štátu, začne distribuovať vlastný coin nazvaný Merit (Zásluha) umožňujúci participovanie na chode krajiny.

Sleduje ho celý svet

Tento sympatický projekt má množstvo priaznivcov na celom svete, ktorí vyjadrujú svoju podporu v mnohých médiách aj finančnými darmi.

Mladý štátik je susednými krajinami vnímaný zatiaľ ako vtip. Napriek tomu sú občania Liberlandu, ktorých chorvátska alebo srbská polícia uvidí prechádzať hranice do svojej krajiny, zatknutí.

„Boli sme obvinení z nelegálneho opustenia Chorvátska a Shengenského priestoru“

hovorí Jedlička. To je však podľa neho vlastne pozitívne:

„Je to fakticky potvrdenie, že Liberland nie je súčasťou Chorvátska.“

 

Ži a nechaj žiť

Naplnenie tohto motta je cieľom občanov novej krajiny a ak sa s ním stotožňujete, máte stále možnosť zúčastniť sa ich boja.

Budeme ho ďalej monitorovať, takže sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš Facebook. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Liberland

https://liberland.org/cz/about/