gibraltar

Zámorské územie Spojeného kráľovstva Veľkej Británie sa pred pár dňami rozhodlo vyjadriť k ICO (initial coin offering). Gibraltár vo svojej oficiálnej správe uvádza, že má v pláne regulovať ICO kvôli bezpečnosti investorov. O danom návrhu sme vás už informovali v tomto článku. Určite sa však zatiaľ nedá hovoriť o prísnych pravidlách alebo predpisoch. Gibraltár má totiž v pláne úplne iný druh regulácií. Poďme sa teda podrobnejšie pozrieť na to, čo má Gibraltár v pláne.

Autorizovaní sponzori

V oficiálnom vyhlásení Gibraltar uviedol, že už od začiatku februára pracuje na konceptoch, ktoré by umožnili regulovať ICO. Jednou z hlavných tém majú byť oprávnení sponzori (authorized sponsors), ktorí budú mať za úlohu byť akýmisi „regulátormi“ trhu s ICO.

„Nemyslíme si, že by sme mali byť regulátormi, rovnako ako si nemyslíme, že by Gibraltár mal byť jurisdikciou s vlastnými zákonmi o tom, ako by mali dobré tokeny vyzerať.“

Tak zneli slová Sianu Jonesa, ktorý je poradcom pre Gibraltar Financial Services Commision (GFSC). Vyjadril sa tak počas interview s portálom CoinDesk tento utorok. Ďalej napríklad uviedol:

„Namiesto regulácií a zákonov samotných by mali regulátori nechať voľnosť oprávneným sponzorom. Tí by následne mali prísť s možnosťami, ako by mali dobré ICO vyzerať.“

Následne vyjadril svoj nesúhlas s tým, že sa ICO dajú regulovať konkrétnymi zákonmi. Myslí si, že takéto modely regulácií by boli pre blockchain technológiu neprijateľné a neaplikovateľné. Preto verí, že sa Gibraltáru podarí vytvoriť súbor rád alebo princípov, ktoré budú slúžiť pre dobro všetkých zúčastnených. Tento súbor by následne mal pomôcť oprávneným sponzorom na to, aby sami vedeli určiť ako má vyzerať “dobré ICO alebo token.”

Na otázku, či ide o akýsi samo-regulovací systém odpovedal nasledovne:

„Neviem, čo si mám pod samo-regulovacím systémom predstaviť, ale určite to znie zaujímavo. Podstata však stále ostáva, že trh určí to, ako by malo dobré ICO vyzerať.“

Snaha udržať krok s technológiou

Paul Astengo sa rovnako pre Coindesk vyjadril, že načasovanie týchto „regulácií“ nie je náhodné. Podľa finančného riaditeľa GFSC majú tieto novinky udržať Gibraltár v spojení s nastupujúcou technológiou. Myslí si, že táto legislatíva je logickým krokom. V januári totiž Gibraltár začal vydávať licencie pre spoločnosti pracujúce s blockchainom. Ihneď po vydaní týchto licencií Gibraltár prilákal pozornosť blockchain startupov (niečo na zamyslenie pre našich úradníkov).

Astengo prehlásil, že:

„Gibraltár chce vítať kvalitné spoločnosti, rovnako ako ľudí pracujúcich v tomto odvetví. Sme si istí, že môžu pomôcť Gibraltáru rovnako, ako Gibraltár môže pomôcť im. Chceme sa uistiť, že všetky regulácie a zákony spojené s touto technológiou, budú podporovať dané firmy na ich ceste k úspechu.“

Astengo aj Jones vyhlásili, že Gibraltár má toho v pláne ešte viac. Čiastočné regulácie by mali prísť aj do investičných fondov do kryptomien a tokenov.

„Je určite správne ak poviem, že informácie, ktoré o kryptoaktívach a kryptomenách  máme, nie sú ešte dostačujúce na regulácie. Avšak kryptomeny sú momentálne pod drobnohľadom.“

Jones ešte doplnil, že si myslí, že viac informácií o postupe Gibraltáru ohľadom investičných fondov do kryptomien sa dozvieme ešte pred koncom tohto roka. Sám pri tom vníma kryptomeny ako dlhodobú „hru.“ Sám vidí v blockchaine potenciál do budúcnosti, najmä vo vzťahoch medzi zákazníkmi a spoločnosťami, rovnako ako medzi obyvateľmi a vládami štátov.

Záver

Ak by všetky štáty začali takto rozumne premýšľať nad kryptomenami a všetkým, čo je s nimi spojené, určite by to bol obrovský benefit pre budúce generácie. Osobne si však myslím, že sa ani zďaleka nemôžeme spoliehať na to, že by takúto otvorenú myseľ mali politici po celom svete. Veď napríklad aj generálna riaditeľka MMF vyhlásila, že regulácie sú nevyhnutné.

Vývoj regulačných snáh pre vás dlhodobo monitorujeme, pokiaľ nechcete prísť o novinky v tejto oblasti, zapnite si notifikácie zvončekom vľavo dole, alebo nás môžete sledovat na Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance