Bude lacnejší benzín? 3 dôvody, prečo ceny ropy padli o 7%

0

Cena ropy na burze cez víkend začala padať. Hlavná sezóna, keď sa najviac jazdí – leto – je prakticky za nami a môžete tak očakávať zníženú spotrebu na celom svete a rafinérie majú ešte obrovské zásoby z časov korony. Zdá sa, že cez zimu budeme tankovať lacnejšie!

Októbrové futures kontrakty na surovú ropu cez víkend padli o takmer 7% a 10% od začiatku mesiaca.

1h WTI Crude Oil
1h WTI Crude Oil

Americká ropa už padla pod 40 $ za barel a môžeme očakávať, že ešte bude klesať. Prvým veľkým dôvodom je práve spomínaný koniec leta po ktorom sa väčšinou jazdí menej. Ľudia nechodia na toľko výletov, ani na dovolenky. Navyše, kvôli koronavirusu a prebiehajúcej ekonomickej kríze prišlo veľa ľudí o prácu.

Viete o tom, že Apple v piatok stratil 180 miliárd dolárov? Pre tech-giganta to však nie je problém

Čína nakupuje menej ropy

Čína dlhodobo importuje najviac ropy na svete. Tento rok navyše využila nízke ceny a doplnila svoje zásoby. V auguste kúpila o 12,6% viac ropy, než minulý rok, teda 7,93 miliónov barelov. To je však menej, než 8,2 miliónov barelov z júla alebo v priemere 11,87 miliónov barelov z druhého kvartálu 2020.

Čína lacno doplnila svoje zásoby a v najbližšom období pravdepodobne bude importovať o to menej. Ropy teda bude prebytok, čo zníži jej cenu.

Prečítajte si: Warren Buffett dumpuje ďalšiu banku! Čo nám prezrádza jeho stratégia?

Najväčší predajca ropy znižuje ceny

Tretím veľkým dôvodom, prečo cena ropy klesá, je Saudská Arábia, ktorá oficiálne znížila cenu svojej ropy pre ázijských zákazníkov. Ide o najväčšie zľavy za posledných päť mesiacov. Najväčší producent ropy Saudi Aramco, spustil o 1,4 $ za barel. Očakávali sa pritom zľavy iba o 0,5 $.

Dôvodom zliav je malý záujem o ropu zo strany rafinérií, ktoré majú ešte stále veľké zásoby z predchádzajúcich mesiacov. Saudská Arábia tak ovplyvní ceny ďalších producentov v regióne a v konečnom dôsledku aj Ruska.

Aj akciové trhy padajú. Koncom minulého týždňa zaznamenali masívny prepad. Ako budú reagovať po predĺženom víkende? Prečítajte si našu analýzu:

Analýza Nasdaq a S&P 500 – Začiatok downtrendu na akciovom trhu?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre