Kybernetické útoky sú nebezpečnejšie než jadrové zbrane – netušíme o nich!

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Politické trenice medzi jadrovými veľmocami v nás vyvolávajú strach z jadrového útoku. USA a Rusko odstúpili od zmluvy o jadrových zbraniach, Severná Kórea testuje rakety ako na bežiacom páse a v Iráne je opäť napätie. Niet divu, že ohrozenie z jadrového útoku sa opakovane dostáva do povedomia. No jestvuje tu aj iná, rovnako nebezpečná hrozba, ktorá je prehliadaná a pre verejnosť menej viditeľná – kybernetické útoky a ich zničujúce dôsledky!

Kybernetické útoky dokážu zabíjať

Keď sa dnes hovorí o kybernetických útokoch, zväčša myslíme na možnosť krádeže súkromných dát a iných citlivých informácií. Kybernetické útoky však majú aj iné formy a do dnešného dňa hackeri zaútočili na rôzne systémy už mnohokrát. V niektorých prípadoch mohli byť dôsledky katastrofálne.

Drobné narušenie v jednej oblasti, ktoré sa postupne rozširuje ďalej alebo kombinácia malých kybernetických útokov dokážu spôsobiť významné škody vrátane zranení a smrti ľudí v podobnom počte ako jadrové zbrane.

Na rozdiel od jadrovej zbrane, ktorá by ľudí v určitej oblasti kompletne vyhubila, kybernetické útoky by prinášali smrť pomalšie. Ľudia by zomierali napríklad na nedostatok jedla či tepla alebo pre dopravné nehody spôsobené hacknutím semaforov. Takéto kybernetické útoky sa môžu udiať vo veľmi rozsiahlej oblasti, čo by malo za následok hromadnú skazu.

Myslíte si, že preháňame? Tak čítajte ďalej!

Hororové kybernetické útoky tu už boli

V roku 2016 hackeri získali kontrolu nad úpravou pitnej vody v USA a zmenili chemickú zmes, ktorá sa používala na čistenie vody. Ak by tieto zmeny boli zostali nepovšimnuté, mohlo to spôsobiť masívne otravy a nedostatok pitnej vody.

V rokoch 2016 a 2017 hackeri vypli hlavnú časť energetickej siete na Ukrajine. Tento útok bol oveľa miernejší než mohol byť, pretože útočníci nezničili žiadne zariadenie napriek tomu, že tak mohli urobiť. Podobne v roku 2018 získali kybernetickí zločinci prístup do systému elektrickej energie v celej Veľkej Británii. Britániu mohli nechať bez elektriky tak dlho, ako by boli chceli.

V roku 2017 sa terčom kybernetických útokov stala petrochemická továreň v Saudskej Arábii. Hackeri sa pokúsili vyhodiť do vzduchu vybavenie tak, že prevzali kontrolu nad elektronikou, ktorá sa používa v továrňach všade po svete.

FBI v minulosti varovala, že hackeri sa zameriavajú na jadrové zariadenia. Takýto kybernetický útok by mohol spôsobiť vypustenie rádioaktívneho materiálu, chemikálií alebo roztavenie reaktora. Čo by bolo výsledkom? Prinajlepšom ďalší Černobyľ a prinajhoršom Černobyľ globálnych rozmerov!

Hoci je zrejmé, že jadrové zbrane sú extrémnym rizikom pre existenciu ľudstva ako takého, zdá sa, že vo svete založenom na technológiách získavajú kvalitnú konkurenciu v podobe kybernetických útokov. Dokážeme sa im brániť?

Čo čítať ďalej?

USA odstúpili od dohody o jadrových zbraniach s Ruskom – Začne sa nový závod v zbrojení?

Zdroj:
theconversation.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.