venezuela bitcoin ath bolivar maduro

Venezuela má za sebou veľmi ťažké roky. Národnú menu Bolivar totálne zdecimovala hyperinflácia. Venezuelský prezident Maduro sa tak rozhodol využiť (v tej dobe) nový populárny trend a vytvoril prvú národnú kryptomenu – Petro. Investorom zaručil, že Petro bude kryté ropou. Ak teda vlastníte Petro coin, ste hrdým vlastníkom piatich barelov ropy.

Bohužiaľ, kvôli zlej situácii v krajine sa Petru nepodarilo pritiahnuť záujem investorov. Nepomohlo ani načasovanie. Petro bolo spustené v roku 2018, teda na samom začiatku bear marketu, ktorý pre niektoré kryptomeny trvá dodnes.

Navyše, obyvatelia Venezuely otrávení neschopnosťou vlády udržať hodnotu meny Bolívar v norme nie sú ochotní používať novú národnú kryptomenu. Radšej preferovali Bitcoin alebo altcoiny. Nepomohol ani fakt, že USA zakázali používanie Petra a označili tento coin za podvod. Prvá Venezuelská kryptomena teda zlyhala.

Aspoň zatiaľ.

Môže vás zaujímať: 3 fundamenty, ktoré spôsobili 2020 altseason

Maduro do Petra vdýchol nový život

Preident Maduro sa tak rozhodol, že použije štátnu moc, aby Petro oživil nasilu. Aerolínie, ktoré odlietajú z Caracasu, musia po novom nakupovať palivo práve za Petro. To aj viac menej dáva zmysel, keďže tento coin je krytý ropou.

Momentálne však nie je jasné, či táto povinnosť platí aj pre zahraničné aerolínie. Z Venezuely totiž pravidelne lietajú spoločnosti Iberia, Panama’s Copa Airlines, portugalský TAP, Air France a Air Europa

Okrem toho sa Venezuela v roku 2019 pokúšala uzavrieť s Ruskom dohody o nákupe zbožia za Petro. Maduro tiež schválil bonusy pre štátnych zamestnancov, no iba pod podmienkou, že budú dostávať výplaty v tejto kryptomene.

Bohužiaľ, zamestnanci začali okamžite Petro vymieňať za Bolívary. Venezuela teda obmedzila svoje služby a po novom paradoxne Petro za Bolívar nevymieňa.

Čo čítať ďalej?

Poznáte pravdivý príbeh o Venezuele? Ako vlastne môže skrachovať krajina s najväčšími zásobami ropy na svete? Na svedomí to má venezuelský (prakticky) diktátor Maduro. Viac v tomto článku.

[Politika] Venezuela – Príbeh o kolapse krajiny s najväčšími zásobami ropy na svete