Piedmont pomôže Tesle vyrábať vlastné vysoko kvalitné batérie

Americká automobilka Tesla minulý týždeň počas dňa batérií (Battery Day – zistite viac) predstavila technológie, ktoré ju posunuli niekoľko rokov pred konkurenciu. Teraz musí nájsť spôsob, ako ich posunúť do produkcie a reálne začať vyrábať vlastné batérie. Pre Teslu je kľúčové získať partnera na zásobovanie lítiom.

Lítium je prvok, ktorý sa používa v lítium-iónových batériách. Počas používania na anóde vznikajú lítiové ióny, ktoré cez elektrolyt putujú ku katóde. Počas nabíjania batérie sa proces obráti.

Môže vás zaujímať: Kopírka Tesly krváca po veľkom debakli! – Pád Nikoly a jej zakladateľa Trevora Miltona

Piedmont sa stáva novým dodávateľom lítia pre Teslu

Zdá sa, že Tesla si už našla zdroj lítia vysokej kvality. Spoločnosti ho poskytne Austrálska ťažobná firma Piedmont. Po tomto oznámení akcie firmy stúpli o 83%. Piedmont bude Tesle posielať 160 000 ton lítia ročne – približne tretinu celkovej produkcie z baní, ktoré má firma v Severnej Karolíne. Tesla s Piedmontom podpísala kontrakt na nasledujúcich päť rokov, s možnosťou rozšíriť ho c prípade spokojnosti o ďalších päť rokov.

Ide o dôležitý krok, ktorý automobilke pomôže dosiahnuť sebestačnosť a nespoliehať sa na externých dodávateľov. Až si začne vyrábať vlastné batérie do elektrických vozidiel, ich cena významne klesne, keďže firma za ne nebude musieť nikomu platiť.

Batérie od Tesly budú ekologickejšie a recyklovateľné

Nové batérie od Tesly sú väčšie, udržia viac energie, rýchlejšie sa nabíjajú a nepotrebujú drahý a neekologický kobalt, ktorý väčšinou ťažia novodobí otroci v afrických baniach. Piedmont sa pre Teslu stal kľúčovým partnerom a očakávame, že v budúcnosti akcie tejto spoločnosti porastú, keďže Tesla bude vyrábať stále viac batérií a spotrebuje na to väčšie množstvo lítia.

V budúcnosti však spoločnosť plánuje obmedziť výrobu nových článkov. Všetky batérie bude recyklovať a v konečnom dôsledku nebude potrebovať toľko surovín na vyplnenie objednávok elektromobilov či energetických riešení pre domácnosti a pre mestá.

Elektromobil od Lucid Air je rýchlejší ako Tesla a zvládne 837 km na nabitie

Akcie Tesly po oznámení spolupráce rastú

Akcie spoločnosti Tesla počas minulého týždňa významne klesli po tom, čo spoločnosť sklamala investorov. Battery Day nakoniec nebol tak bombastický, ako sa očakávalo a dlhé časové horizonty nepotešili špekulantov.

Tesla akcie
Tesla akcie daily

Po nepríjemnom prepade na 350 $ sa však na konci minulého týždňa vytiahli nad štyri stovky a aktuálne sa obchodujú za 420 $. To však veľmi ľahko môže byť lokálne maximum. Čítajte: Najhorší týždeň pre akcie Tesly za nami – Ešte ste nepredali?

Najhorší týždeň pre akcie Tesly za nami – Ešte ste nepredali?