Bitcoin počas predošlého dňa klesol na niekoľkoročné minimum. Tento stav výrazne zmenil náladu investorov. Čo alebo kto spôsobil takýto prepad?
Bitcoin opäť klesol
Posledné týždne naznačovali, že by sa trh s kryptomenami na čele s Bitcoinom mohol dočkať obratu. Bitcoinu však v prekonaní korekcie opäť zabránil negatívny fundament, ktorý investorom spôsobil nemalé starosti. Je teda dôležité uvedomiť si, čo presne mohlo spôsobiť takýto výrazný prepad a či je za tým naozaj krach druhej najväčšej kryptomenovej burzy FTX.
Odpoveďou na túto otázku môže byť analýza spoločnosti Santiment, ktorá sa opiera o údaje v blockchainoch. Tie ukazujú, ako sa počas prepadu BTC niektorí investori snažili zvrátiť tento negatívny stav. V konečnom dôsledku však boli zlikvidovaní, čím prišli o nemalé finančné prostriedky.
😵💫 #Bitcoin's price fell below $17.5k Tuesday to mark its lowest market price in two years. Overzealous traders on exchanges attempted to short $BTC as prices were showing a very mild recovery, expecting further drops. Instead, liquidations happened. 🌊https://t.co/zHO42SdfBw pic.twitter.com/nDwWOXGPbC
— Santiment (@santimentfeed) November 9, 2022
Prečítaj si tiež: Historický moment! Binance kúpi skrachovanú burzu FTX
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Z celkového množstva likvidácií patrilo predávajúcim investorom až 26 %. Ide o prekvapivý výsledok. Takéto silné prepady však zvyčajne mávajú úplne iné štatistické údaje. Väčšinou sú zlikvidovaní nákupcovia, a to až v 90 %. Nedávny prepad tak ukázal, ako dokáže obrovská volatilita zamávať trhom. Celkový objem likvidácie bol 850 miliónov dolárov. Išlo o jeden z najväčších odlivov financií za posledný rok.
Výraznejší pokles záujmu v porovnaní so spotovými trhmi bol zaznamenaný aj v prípade derivátov. Tento stav môže signalizovať ďalší zvýšený odlev financií z trhu. Tento problém sa už môže priamo dotýkať aj veľkých hráčov na trhu. Ak by napríklad burza Binance musela zlikvidovať časť svojich podielov na pokrytie odlevu, na trhu by mohlo dôjsť k ďalšiemu prepadu.
Hoci presne nevieme, kto presne stál za včerajším prepadom, isté je jedno: keďže boli zlikvidované aj pozície relatívne veľkých subjektov, na trh prišli sily s ešte väčším objemom a tlakom na cenový prepad dole. Tie dokázali stlačiť cenu nižšie aj napriek nákupným pozíciám, ktoré počas predajú vznikali zo strany bohatých investorov. Aj na základe tohto prepadu možno prísť k záveru, že na neregulovanom trhu pôsobia sily, ktoré dokážu ľahšie manipulovať s cenou, ako by reálne malo byť dovolené.
Čítaj ďalej: Aktuálne: Bitcoin opäť klesá, začala finálna kapitulácia?