Ten, kto spolu s nami prechádza svetom kryptomien, určite pozná prezývku Slush, ktorá v sebe skrýva identitu Marka Palatinusa, veľkého vizionára vo svete kryptomien a hlavne zakladateľa vôbec prvého mining poolu na svete. Slushpool bol založený ako združenie ťažiarov 27. novembra 2010 pod vtedajším názvom Bitcoin Pooled Mining Server.

Mohlo by vás zaujímať: Osobnosti Marka Slush Palatinusa sme venovali celý článok – čo tento vizionár dokázal?

Pre tých, ktorí sa ešte nestretli detailne s ťažbou kryptomien, je nutné uviesť, že ťažobný pool, ktorých sa dnes prezentuje vo svete veľké množstvo, v podstate označuje združenie ťažiarov kryptomien, ktorí týmto spôsobom spájajú svoje ťažobné výkony. Dosahujú tak väčšiu pravdepodobnosť nájdenia bloku. Vždy, keď dôjde na predmetnom poole k nájdeniu bloku, všetci ťažiari, ktorí sú v poole účastní, si rozdelia odmenu za jeho nájdenie v pomere, v akom tu poskytujú ťažobný výkon. Pokiaľ má teda pool napríklad dvoch účastníkov, z ktorých jeden sa podieľa na celkovom výkone poole deväťdesiatimi a druhý desiatimi percentami, bude v tomto pomere rozdelená aj odmena za nájdenie bloku poskytnutá sieťou. Prevádzkovatelia poolov potom žijú z tzv. Fee, teda percentuálnych poplatkov z dosiahnutých výsledkov ťažby. Slushpool má nastavené stabilné fee na 2 %.

Marek Palatinus koncipoval tento pool v čase jeho vzniku na ťažbu kryptomeny Bitcoin, dnes však ponúka ešte možnosť ťažby pre kryptomenu Zcash. K dnešnému dňu reprezentuje Slushpool spojený výkon približne 190 000 ťažiarov pre kryptomenu Bitcoin a 8 000 ťažiarov pre kryptomenu Zcash.

Jednoduchý návod na Slushpool

1 – Registrácia

Ak by ste chceli Slushpool vyskúšať, môžete sa zaregistrovať na adrese slushpool.com:Slushpool registrace 1

Tu vyplníte prihlasovacie meno (username), váš email, zvolené heslo a nezabudnite na súhlas s podmienkami použitia (term of use) a potvrdíte zeleným tlačidlom (complet registration):Slushpool registrace 2

2 – Nastavenie minera

V našom prípade budeme nastavovať Antminer S7

Podľa návodu (odkaz na stránke Workers)

Slushpool, [NÁVOD] – Ako ťažiť Bitcoin alebo Zcash na SlushPooleDo adresového riadka prehliadača zadáte IP adresu minera, prihlásite sa do minera a zadáte zvýraznené údaje.

Slushpool, [NÁVOD] – Ako ťažiť Bitcoin alebo Zcash na SlushPooleV našom prípade je userName „MRchain“ a workerName S7-1. Heslo je ľubovoľné (na slushpoole netreba nikde zadávať). Nastavenie v tabuľke Pool 1 funguje ako hlavné nastavenie minera, Pool 2 a Pool 3 fungujú ako záložné v prípade výpadku hlavného poolu. Vyplníte teda aj tabuľky Pool 2 a Pool 3 rovnakým userName.workerName, len adresa poolu bude rozdielna (záložná).

Slushpool, [NÁVOD] – Ako ťažiť Bitcoin alebo Zcash na SlushPoole

3 – Registrácia adresy na výplatu vyťažených mincí

Na výplatu vyťažených mincí musíte zadať adresu vašej bitcoinovej peňaženky a to urobíte tu settings -> selected coin -> payout

Slushpool, [NÁVOD] – Ako ťažiť Bitcoin alebo Zcash na SlushPooleDo vyznačeného poľa vyplníte vašu BTC adresu. Tu si možno nastaviť aj výšku minimálnej výplaty, ktorú vám pool pošle na peňaženku (Payout Threshold).

Slushpool, [NÁVOD] – Ako ťažiť Bitcoin alebo Zcash na SlushPoole

A teraz už len stačí skontrolovať si, či je váš miner dobre nastavený a funkčný a to v záložke Workers, prípadne Dashboard.

Slushpool, [NÁVOD] – Ako ťažiť Bitcoin alebo Zcash na SlushPoole

Záver

Slushpool ukázal svetu nový a revolučný spôsob miningu, a to v poole (teda ťažba v spojení s ostatnými – sami na svojom stroji dnes už takmer nič nevyťažíte). Tento spôsob je najpopulárnejší medzi ťažiarmi kryptomien. Vďaka nemu je zaistená vysoká bezpečnosť, správny chod blockchainu a rovnomerné rozdelenie odmien.

Ďalšie články o miningu:

Mining je mŕtvy – pravda alebo mýtus? A ako ťažba kryptomien funguje?

Čo je to cloud mining a ako funguje?

Grin – je toto najväčšia ťažobná príležitosť roka 2019?

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of