Kryptomeny majú šancu ako nikdy predtým – Rekordný pokles dôvery v banky nahráva BTC

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Od svetovej finančnej krízy v roku 2008 sme nezažili také radikálny trhové prepady ako teraz. Banky vtedy stratili dôveru mnohých investorov. Nestačili sa z toho ešte ani spamätať a opäť sú v problémoch. To nahráva Bitcoinu a kryptomenám všeobecne. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na to, prečo majú kryptomeny obrovskú šancu na úspech. 

Viac informácií – Holandská vláda využije blockchain v boji proti pandémii

Investori bankám neveria

Rok 2008 naplno odkryl krehkosť finančného systému postaveného na bankách. Práve banky stáli uprostred krízy, keď poskytovali pôžičky ľuďom, ktorí ich nikdy nemohli splatiť. Finančná kríza nakoniec odkryla fakt, že banky nemajú situáciu pod kontrolou, a keď ide do tuhého, tak sa slepo spoliehajú na to, že ich štát zachráni.

A to sa premietlo následne aj do dôvery investorov v bankový sektor. Investori pochopili, že mamon bankárov je prakticky bez hraníc. Absencia schopnosti predpokladať krízu tiež viedla k ďalšej neistote. Nikto totiž vlastne nevie, čo sa deje za zatvorenými dverami bankových inštitúcií. Na nasledujúcom grafe sa môžete pozrieť na referenčný index pre bankový sektor.

Medzi rokmi 2007 – 2009 sa bankový index prepadol takmer o 85 %. Je vtipné, že bankári často kryptomenám vyčítajú ich volatilitu a pritom bankový sektor zažil prakticky identický masívny prepad ako Bitcoin pri poslednej bubline. Ako vidieť na obrázku, tak bankové akcie nedosiahli ani cenu, ktorú mali pred finančnou krízou a už sú opäť v problémoch.

Terajší prepad zatiaľ dosiahol maximum na 50 % straty hodnoty. To sú samozrejme obrovské čísla pre sektor, na ktorom stojí terajší finančný systém. A to je len začiatok. Čo nás bude čakať po mesiacoch karantény nemožno presne predpokladať. Ale trend, ktorý je nastavený, je úplne očividný. Pokračovanie v strate dôvery.

Straty pre banky = príležitosť pre Bitcoin

Banky strácajú okrem dôvery ľudí tiež ekonomickú stabilitu. Samozrejme sa zatiaľ nemusia ničoho obávať, pretože aj keď hospodária úplne katastrofálne, tak štát si nemôže dovoliť nechať banky skolabovať. To povedie k ďalšiemu podlomeniu dôvery a je logické sa pýtať, kam sa ľudia obrátia.

Kryptomeny sa ponúkajú ako úplne jednoznačné riešenie. Kryptomeny ponúkajú minimálne časť služieb, ktoré poskytujú aj banky. Primárnou výhodou je však možnosť byť svojou vlastnou bankou. Pokiaľ si niekto chce zabezpečiť prístup k svojim peniazom aj v čase krízy, tak má očividné riešenie. Založenie vlastnej krypto peňaženky, ktorá mu bude vždy k dispozícii.

Kryptomeny na čele s Bitcoinom majú teraz úplne fascinujúcu príležitosť dokázať svoju hodnotu. Vďaka nestabilite vo svete sa môže hlavne Bitcoin ukázať ako perfektná alternatíva ku skazenému systému financií 1.0. Jedna z vecí, ktorú pre to každý majiteľ kryptomien môže urobiť, je vysvetlenie známym a priateľom ako Bitcoin funguje, a prečo je práve táto digitálna mena potenciálnou cestou vpred.

Dôležité je však tiež spomenúť, že kryptomeny stále nie sú pripravené na celosvetovú adopciu. Bitcoin je pomalý. Lighting Network funguje len vo veľmi obmedzenom režime. Ani ostatné kryptomeny na tom nie sú tak dobre, ako by bolo potrebné. Ethereum zvláda len stovky transakcií za sekundu (tokenových – pri ETH je to v desiatkach), XRP je centralizovaná služba na financovanie Ripple a ďalšie kryptomeny tiež zatiaľ nestačia.

Lenže kryptomeny sa vyvíjajú každým dňom a čoskoro môže nastať čas, keď zvládnu nahradiť pôvodný, finančný systém. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je rozumné byť vlastníkom kryptomien.

Čo čítať ďalej:

SPRÁVY – Medzinárodný menový fond ohlásil príchod recesie – Huobi spúšťa obchodovanie s pákou x125

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.