Prípad Bitgrail – Súd vydal verdikt, ktorý pomôže všetkým kryptomenám

BitmarketsKvakomat mobil

Príbeh jednej z najväčších kryptomenových krádeží v histórii má prekvapivé rozuzlenie. Na začiatku roka 2018 burza Bitgrail oznámila, že prišla o 17 miliónov mincí NANO, ktoré v tom čase mali hodnotu okolo 200 miliónov dolárov. Taliansky súd po roku vyriekol verdikt a ukázal vinníka.

Čo sa tentokrát stalo?

Na konci roka 2017 a začiatku roka 2018 si krypto komunita všimla jeden veľmi nádejný projekt. Vtedy ešte figuroval pod menom Raiblocks a neskôr sa premenovala táto kryptomena na NANO. NANO má totiž unikátne vlastnosti. Nie je to klasický Blockchain, ako ho poznáme napr. pri Bitcoine. NANO je tzv. block-lattice, čo je forma DAG (Directed Acyclic Graph), ktorý je alternatívou Blockchainu.

Vďaka svojej architektúre má NANO dve veľmi silné, konkurenčné výhody. Prvou z nich je rýchlosť samotného protokolu. V rámci komunitných, záťažových testov sa mainnet dostal až na 750 transakcií za sekundu. BTC či ETH výrazne zaostávajú so svojou rýchlosťou, ktorá dosahuje maximálne desiatok transakcií za sekundu. Druhou významnou výhodou je potom absencia poplatkov v sieti. Za transakcie sa teda nič neplatí. Pošlite 10 NANO a 10 NANO tiež dôjde druhej strane.

Ak chcete vedieť viac o technológii kryptomien, prečítajte si tento článok – Aký je rozdiel medzi pojmami Blockchain a DLT?

Na prelome roka 2017 a 2018 sa meno tejto meny dostalo do povedomia, ale v tejto dobe sa NANO obchodovalo viac-menej len na burze Bitgrail, ktorá si na základe toho urobila svoje meno. Každý, kto chcel kus tejto technológie, tak bohužiaľ musel vykonať prostredníctvom Bitgrailu. Na konci januára potom burza, prostredníctvom svojho tvorcu a majiteľa, Francesca Firana, oznámila, že bolo ukradnutých 17 miliónov NANO.

Krádež alebo neschopnosť?

Majiteľ burzy vtedy oznámil, že došlo k hacku a veľká časť financií zmizla. Komunita okolo meny NANO bola skeptická, pretože sa v rámci nej dlho špekulovalo o tom, že Firano, zvaný Bomber, nevytvoril bezpečnú burzu. Niektorým členom komunity, ktorí si vybrali NANO z burzy včas, totiž prišlo do ich peňaženky dvojnásobné množstvo žiadanej sumy. Ak teda niekto vybral 1000 NANO, tak dostal 2000 NANO.

Bomber vtedy nakoniec povedal, že chyba bola na strane Nadácie NANO, ktorá však vinu rozhodne odmietala. Nadácia dokonca chcela poslať svojich pracovníkov na pomoc Bomberovi, ale ten ich odmietol s tým, že musí byť po jeho. Bomberov plán spočíval v tom, že ľuďom, ktorých postihla táto strata, sa rozdelia zvyšné financie (približne 20% pôvodného objemu zostalo nedotknutých), ale iba v prípade, ak podpíšu, že sa vzdávajú nároku ho žalovať.

Viac informácií o hacknutých burzách – Veľký prehľad všetkých hackov zameraných na kryptomeny

Medzitým sa však zdvihla vlna solidarity a komunita okolo meny NANO vybrala 1 milión dolárov na zaplatenie právnych služieb, ktoré budú reprezentovať investorov postihnutých touto stratou. Prípadu sa ujal Espen Erger, ktorý začal spolupracovať s talianskou, právnickou spoločnosťou BonelliErede. Tým sa podarilo získať predbežný zákaz, ktorý zastavil prevádzku burzy Bitgrail, a donútil Bombera vzdať sa snáh o obnovenie chodu Bitgrailu. Po roku dospel súd k svojmu koncu.

Verdikt ako dobrá správa pre všetky kryptomeny

Prvým z fascinujúcich zistení súdu bol fakt, že 2.5 milióna NANO zmizlo z Bitgrailu už v júli 2017 a Francesco „Bomber” Firano tento fakt zatajil. Ďalšie straty potom nasledovali v októbri, keď sa z burzy stratilo 7.5 miliónov NANO. Bomber opäť zatajil všetky informácie a ďalej predstieral, že sa nič nedeje. Suma postupne stratených mincí sa nakoniec vyšplhala až na 17 miliónov NANO.

Súd tiež zistil, že si Bomber vybral 230 BTC z Bitgrailu a tie schoval na inej burze. Postupne tak chcel vyberať tieto peniaze, ale našťastie sa mu to nepodarilo. Súd nakoniec tiež preukázal, že vina bola naozaj na strane Firana, ktorý nebol schopný dostatočne zaistiť bezpečnosť burzy. Následne tiež zatajil majiteľom mincí, že je burza v obrovských problémoch, čím poškodil svojich zákazníkov.

Taliansky súd rozhodol, že Bitgrail musí vyhlásiť bankrot. Lenže súd nezostal len pri tomto rozhodnutí, ale zároveň rozhodol, že aj samotný Bomber musí vyhlásiť osobný bankrot, aby pokryl čo najväčšiu časť škôd, ktoré spôsobil. Zatiaľ nie je jasné, koľko percent pôvodnej sumy bude možné vrátiť obetiam Bomberovej neschopnosti a jeho klamstiev. Avšak je jasné, že všetci postihnutí, ktorí sa pridali k hromadnej žalobe, získajú späť aspoň niečo.

Hacky búrz za rok 2018 – Počet kryptomenových krádeží rastie – v roku 2018 bola spreneverená až 1 miliarda dolárov

Pre svet kryptomien je to veľmi dobrá správa. Taliansky súd vydal nový precedens, podľa ktorého sa budú môcť riadiť aj ďalšie súdy. Prípad bol vyriešený nielen rýchlo, ale súd tiež jasne povedal, že ak niekto spravuje cudzie kryptomeny, tak je trestnoprávne zodpovedný za ich stratu. To by malo byť dôležité do budúcnosti, pretože kryptomenové burzy si  nabudúce lepšie rozmyslia, či budú venovať dostatok času na zabezpečenie.

Najrýchlejšie transakcie na Binance spravíte s NANO – má rýchlosť vplyv na cenu kryptomien?

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil A. Kracík.

Zdroj: 

https://medium.com/@bitgrailvictims/the-bitgrail-exchange-ruling-a-win-for-cryptocurrency-exchange-users-50df6c383571

 

 

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.