Koľko Bitcoinov už ovládajú inštitúcie? Peňaženka Grayscale Trustu odhaľuje obrovské bohatstvo

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Spoločnosť Grayscale sprostredkováva nákupy Bitcoinov a ďalších kryptomien inštitucionálnym investorom. Medzi jej klientov patria banky, hedge fondy z Wall Street či verejné firmy. Grayscale iba za posledný týždeň kúpila 17 100 Bitcoinov (hodnota cca 180 miliónov dolárov) a týmto tempom nakupuje už dobrých pár rokov.

Obrovské bohatstvo v peňaženkách Grayscale

Grayscale Trust momentálne spravuje takmer 450 000 Bitcoinov. To je približne 2,4% celkovej zásoby BTC v obehu. Nakupuje BTC prevažne od minerov, takže priamo neovplyvňuje hodnotu tejto kryptomeny.

V súčasnosti už pre minerov ostáva menej než 2,5 milióna BTC. Maximálny počet vyťažených Bitcoinov je obmedzený na 21 miliónov. Ak by Grayscale Trust dnes prestal nakupovať, držal by viac než dve percentá všetkých mincí, ktoré raz budú v obehu.

Mimochodom, chcete vedieť, ako dlho bude trvať minerom, než vyťažia zvyšné coiny? Skutočná odpoveď vás prekvapí. Ešte som nevidel mainstreamový web, ktorý by to napísal správne. Čítajte tu.

Ďalší inštitucionálni investori nakupujú kryptomeny

Grayscale však nie je jediný inštitucionálny investor na trhu. V poslednej dobe sa množia spoločnosti, ktoré sprostredkujú nákup, alebo dokonca priamo nakupujú kryptomeny na trhu. Skvelým príkladom je firma MicroStrategy, ktorá vlastní 400-miliónové krypto portfólio. Jej šéf vyhlásil, že ich neplánuje predávať. Čo s nimi bude robiť? Odporúčame vypočuť si tento podcast.

Krátko po začiatku ekonomickej recesie podporu kryptomenám oznámil aj známy investor a miliardár a investor Paul Tudor Jones, ktorý vyzval hedge-fondy, aby nakupovali, kým je Bitcoin lacný.

A potom je tu more inštitucionálnych investorov, ktorí nemajú záujem oznamovať svoje nákupy verejnosti. Ich činnosť však odhaľujú rôzne metriky. V roku 2020 sa významne zvýšila kapitalizácia stablecoinov. Tether za pol roka vytlačil 10 miliárd USDT. Cez Tether pritom do trhu vstupuje množstvo inštitúcií.

Aj ďalšie stablecoiny sa poriadne nafúkli. Najväčšou konkurenciou Tetheru je USDC s viac než 2,5-miliardovou kapitalizáciou. 2,1 miliardy USD Coinov pritom vznikli v tomto roku. Rast trhu so stablecoinami naznačuje, že do trhu prúdi kapitál.

A nakoniec ešte nezabudnime na množstvo investorov, ktorí neinvestujú do kryptomien priamo, ale preferujú deriváty ako futures či opcie. Trh s derivátmi je v tomto roku ako na steroidoch. Kapitalizácia a objemy na burzách s regulovanými derivátmi bežne dosahujú rekordné čísla.

Bitcoin už 62 dní neklesol pod 10 000 $

Je takmer nemožné odhadnúť koľko Bitcoinov je dnes v rukách inštitucionálnych ivnestorov, no výsledok záujmu inštitúcií o kryptomeny je jasný. Bitcoin za posledné dva mesiace na daily grafe neuzavrel jedinú sviečku pod 10 000 $. Okolo tejto sumy sa však pohybuje už od mája.

Tak vysokú priemernú hodnotu mal Bitcoin na posledy počas roka 2018, keď sa zotavoval z prasknutia bubliny. Tentokrát však žiadna bublina na trhu s kryptomenami nie je. Momentum narastá spolu s nepokojmi vo svete a Bitcoin tak skutočne začína fungovať ako skvelý hedge proti pádu ekonomiky.

Chceli ste v roku 2017 kúpiť kryptomeny? Tak teraz máte druhú šancu a za rovnaké ceny!

Disclaimer/ Tento článok nemožno považovať za investičné poradenstvo. Obchodovanie s kryptomenami je extrémne rizikové a než sa rozhodnete niečo nakúpiť či predať, spravte si vlastný research. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť.