Kľúč k úspešnému obchodovaniu – Myslenie v pravdepodobnostiach – Denník 12. týždeň

0

No, aby sme v našom denníku nezaháľali, tak sa dnes presunieme na ďalšiu tému, ktorá nám má pomôcť stať sa lepšími obchodníkmi. Ide o myslenie v pravdepodobnostiach (čiže opäť celok spadajúci do kategórie „psychológia“), ktoré sme už počas kurzu niekoľkokrát spomínali. Avšak teraz sa na to pozrieme aj cez jednoduchý a reálny príklad.

Prečo sú kasína stále ziskové?

Aj keď budeme spomínať najmä kasína, tak ide o hazard a stávkovanie ako také. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo kasína vôbec existujú a ako je možné, že stále profitujú? Veď hazard ako taký by mal byť o náhode. Avšak také jednoduché to nie je.

Aj napriek tomu, že kasína majú obrovské výdaje (obrovské luxusné priestory, bezpečnosť, chod samotného kasína), tak veľká väčšina vie stále byť v zisku a profitovať. Ako sa to dá? Jednoducho. V hre je pravdepodobnosť. Pravdepodobnosť toho, či vyhráte vy alebo kasíno.

A v každej jednej hre, ktorú v kasíne nájdete, je pravdepodobnosť proti vám. Pri nejakej hre viac, pri inej menej, avšak vždy ste v nevýhode vy. No a presne vďaka tomu kasína stále fungujú. Veď sa aj hovorí, že pokiaľ chcete zarobiť v kasíne, musíte ho vlastniť. Niečo pravdy na tom určite bude.

Ako to však súvisí s tradingom? Tak, že podobne ako kasíno, aj vy chcete mať pravdepodobnosť na svojej strane. Pochopiteľne sa vám nikdy nepodarí mať 100 % pravdepodobnosť, že sa niečo na trhu udeje (tak ako sa v kasíne nikdy na 100 % nič neudeje), avšak čím vyššia pravdepodobnosť, tým lepšie pre vás. Docieliť to môžete rôznymi indikátormi, oscilátormi, patternmi a podobne. Čím viac z nich vám hovorí, že trh sa pohne jedným smerom, tým vyššia pravdepodobnosť, avšak záruka to určite nie je (a to treba mať vždy na pamäti).

Sebakázeň na koniec druhej časti kurzu

Ani sme sa nenazdali a psychologický kurz spojený s tradingom sme skončili. Častí bolo určite menej ako v prvej časti (o technickej analýze), avšak informácii bolo neúrekom. Tá podstatná časť však začína teraz. Ako aj Jakub spomenul pred koncom psychologickej časti kurzu, trading (ale aj takmer všetko ostatné v živote) nie je o tom, koľko kníh prečítate, koľko seminárov navštívite alebo koľko kurzov absolvujete. Je to o tom, ako dokážete aplikovať dané informácie.

Nemôžete predsa byť profitabilný obchodník, ak nikdy žiadny obchod neurobíte. Ak sa nenaučíte, že sem tam prídete o peniaze. Nemôžete byť v profite, ak ste „teoretik“. Informácie (áno, aj z tohto kurzu) musíte aplikovať a učiť sa z nich.

Záver

Všetky cvičenia a pravidlá, ktoré nám Jakub sprostredkoval, sú bezpochyby výborným začiatkom. Pokračovať však už musíte sami. Je to len na vás, či sa rozhodnete aplikovať dané informácie a učiť sa ďalej (najmä prostredníctvom praxe). No a teraz sa vieme spolu presunúť do tretej a záverečnej časti kurzu, ktorá bude o money managemente, pomôcke RRR, ale aj o rôznych bonusoch a zaujímavostiach pre začínajúcich kryptomenových obchodníkov.

Čo čítať ďalej?

Preprogramujte svoju myseľ – Očakávania, konfliktné presvedčenia a vizualizácia – Denník 12. týždeň

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of