Keď hovoria, že majú veci pod kontrolou, nič nie je pod kontrolou. Pochmúrna ekonomická budúcnosť Európy (KOMENTÁR)

Ekonomika Keď hovoria, že majú veci pod kontrolou, nič nie je pod kontrolou. Pochmúrna ekonomická budúcnosť Európy (KOMENTÁR)
Keď hovoria, že majú veci pod kontrolou, nič nie je pod kontrolou. Pochmúrna ekonomická budúcnosť Európy (KOMENTÁR). Zdroj: shutterstock.com/symbiot
Anycoin pc bannerBitmarkets

Posledné ekonomické údaje z tohto týždňa ukazujú, že situácia v Európe sa aj naďalej zhoršuje. Čitatelia si pomaly musia zvykať na to, že nič pozitívne o európskej ekonomike v súčasnosti písať ani nemožno. Rovnako je to aj v zahraničnej tlači.

Príčiny treba hľadať na jednej strane v následkoch pandémie, ktoré sa postupne prejavujú vo všetkých oblastiach, na druhej predovšetkým v geopolitickom konflikte, ktorý sa od začiatku neodohráva len medzi Ukrajinou a Ruskom, ale de facto medzi západnými demokraciami a Ruskou federáciou.

Od vypuknutia konfliktu, ktorý otriasol Európou a zbúral naivné predstavy o večnom mieri na starom kontinente, reakcia štátov EÚ a Ameriky v sérií ekonomických sankcií spustili kaskádu problémov, ktoré poznačia ekonomický vývoj celej Európy na najbližšie roky. Diskusie o následkoch neznamenajú legitimizáciu agresie Ruska, ale predstavujú polemiku s tým, do akej miery sú krajiny EÚ na následky pripravené. Aj keď sa politické elity snažia pôsobiť, že veci sú pod kontrolou a dosah vlastných sankcií na európske ekonomiky možno zvládnuť, v súčasnosti tomu nič nenasvedčuje. Skôr naopak, najsilnejšie ekonomiky EÚ sa ocitli v historicky najhorších problémoch od veľkej krízy v 70. rokoch minulého storočia.

Ekonomický pád Anglicka

Veľká Británia, 6. najsilenejšia ekonomická veľmoc, dnes zápasí s 10,1-percentnou infláciou. Ide o historický nárast, ktorý bol naposledy zaznamenaný pred štyridsiatimi rokmi. Anglická centrálna banka Bank of England tento mesiac zvýšila úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na 1,75 %. Centrálna banka už v minulosti upozornila, že je viac ako isté, že Anglicko skĺzne do recesie. Na jeseň sa predpokladá, že inflácia vystúpi dokonca až na 13 %, podľa niektorých prognóz až na 15 %.

Historický nárast spotrebiteľských cien v UK. Zdroj: tradingeconomics.com

Anglicko ďalej zápasí s extrémnym rastom cien potravín a energií, ktoré narástli o vyše 50 %, čo je dokonca viac, ako v štátoch eurozóny. Vplyv počasia a rezignácia premiéra Borisa Johnsona prispieva k prehĺbeniu nielen ekonomickej, ale aj politickej krízy v Spojenom kráľovstve.

Inflácia v eurozóne

Veľká Británia opustila EÚ a toto rozhodnutie ju dobieha, no štáty eurozóny na tom nie sú o nič lepšie. Spotrebiteľské ceny totiž narástli aj tu, ako nedávno upozornil Európsky štatistický úrad Eurostat. Inflácia rastie nepretržite od roku 2021 a zatiaľ sa nevyskytol ani jeden mesiac, čo by klesala. V júli dosiahla nové historické maximum na hodnote 9,8 %, pričom najväčší nárast bol v Estónsku (23,2 %) a najnižší vo Fínsku (8 %).

Historicky najvyššia inflácia za posledné roky. Zdroj: tradingeconomics.com

Európska centrálna banka (ECB) nedávno zvýšila svoje sadzby. Dostala ich tak na neutrálnu hodnotu a ukončila tak experiment so záporným úrokom. V auguste sú jej členovia na prázdninách a v septembri sa očakáva zasadnutie, ktoré by malo opäť viesť k ďalšiemu zvyšovaniu. ECB má čo dobiehať, keďže sadzby míľovými krokmi zaostávajú za infláciou, ktorá sa v eurozóne totálne utrhla z reťaze. Podľa niektorých analytikov bude Európa skôr v recesii ako Amerika.

Rusko znižuje sadzby

Ruské štátne orgány odmietajú tvrdenia západných analytikov, že by krajina ekonomicky trpela. Podľa posledných správ, na ktoré upozornila TASR, Rusko očakáva nárast príjmov z exportu energií vo výške 337 miliárd dolárov, čo je nárast až o 40 %. Percentuálne číslo uverejnilo ruské ministerstvo hospodárstva a podľa TASR a Reuters by nárast pomohol sankciami oslabenej ekonomike. Tieto financie však budú s veľkou pravdepodobnosťou použité na podporu vojny na Ukrajine.

Janis Kluge z nemeckého Inštitútu pre medzinárodné a bezpečnostné otázky však tvrdí, že zisk je iba dočasný:

„Vplyv sankcií na ruskú ekonomiku sa líši od oblasti k oblasti. V niektorých sektoroch, ako napríklad automobilový, sú dôsledky katastrofálne, na druhej strane, ropný sektor zvláda sankcie zatiaľ celkom dobre,” tvrdí analytik.


Pokles sadzieb v Rusku za posledné mesiace. Zdroj: tradingeconomics.com

Zatiaľ čo centrálne banky v boji proti inflácii zvyšujú sadzby, Ruská centrálna banka opäť znížila sadzbu, ako môžeme vidieť na grafe vyššie. Prekvapivou správou je lepšia prognóza ekonomického vývoja v Rusku, ktorá ráta s miernejším poklesom, ako sa čakalo pre tlak západných sankcií. Na informáciu upozornila agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské ministerstvo hospodárstva.

Pokiaľ sú tieto údaje pravdivé a nie sú účelovou propagandou, ruské HDP by malo klesnúť len o 4,2 % z pôvodne očakávaných 7,8 %. Rovnako sa to týka aj miery inflácia. Tá by mala klesnúť na 13,4 % z predikovaných 17,5 %.

Záverečná bilancia

Ekonomické problémy zasiahli všetky krajiny Európy. Najsilnejšia ekonomika eurozóny Nemecko je v historicky najväčších problémoch a čelí energetickej kríze, keďže nedokáže naplniť svoje zásoby plynu ani nafty, od ktorých je závislý nemecký priemysel. V Rakúsku inflácia dosiahla najvyššiu hodnotu za 47 rokov, predovšetkým vďaka rastu pohonných hmôt. V prípade pohonných látok sme svedkami rekordného rastu ceny zemného plynu, ktorý je podľa TASR 11-krát vyšší v porovnaní s cenami, na ktorých bol pred rokom.

Graf: cena plynu láme rekordy

Graf: cena plynu láme rekordy. Zdroj: Tradingeconomics

Štáty EÚ a eurozóny boli konfliktom na Ukrajine postavené pred morálnu aj ekonomickú dilemu, ktoré sa navzájom prelínajú. Razantný postoj krajín ako Anglicko, Poľsko a nakoniec aj Nemecko, ktorý mal oslabiť Rusko a jeho agresívny útok na Ukrajinu, negatívne zasahuje aj život Európanov a stále viac provokuje otázkou, či reakcia Západu uškodí Ruskej federácii do tej miery, aby ju donútila prestať financovať vojnu na Ukrajine, prípadne viedla k zmene režimu.

Čas ukáže, či bola reakcia predstaviteľov EÚ efektívna a rozumná a neobráti sa proti nim, keďže najbližšie ekonomické vyhliadky sú skutočne apokalyptické a vlak sa ešte ani nerozbehol. Zatiaľ je isté, že šetrenie a uskromnenie sú jediným spôsobom, ako minimalizovať katastrofálne následky na ekonomike, no nie každý si to môže dovoliť. Chudobní totiž neušetria to, čo nemajú.

Čítaj ďalej: Známy expert na finančné bubliny Jeremy Grantham predpovedá ďalší prepad trhov

Wallstreetpepe PC banertxb