Každý tretí Slovák sa bojí dôchodku

Novinky Dôchodky na Slovensku sú príliš nízke
Dôchodky na Slovensku sú príliš nízke. Zdroj: shutterstock.com/Alexander Raths/Inside Creative House
BitmarketsBitmarkets

Až jedna tretina Slovákov si myslí, že nebude mať dostatok financií v čase odchodu do starobného dôchodku. Slovensko v tomto prieskume agentúry Ipsos European Public Affairs obsadilo v rámci Európskej únie (EÚ) štvrtú najhoršiu priečku po Poľsku, Maďarsku a Grécku, uvádza správa denníka Pravda.

Slováci vnímajú otázku starobného dôchodku s pomerne vysokými obavami. Najviac ohrozené sú nízkopríjmové skupiny obyvateľstva a ženy. Slovensko má totiž jeden z najväčších rodových rozdielov v platových podmienkach. Len 3 % žien majú istotu, že majú zabezpečený dôchodkový vek. Horšie sú na tom už len ženy v Poľsku.

Neodkladajte investovanie

Jedným z kľúčových problémov je aj absencia investovania a finančná negramotnosť. Okrem rizikovejších trhov sú dostupné aj súkromné penzijné fondy, ktorých výkonnosť však bola v minulosti neuspokojivá. Naopak máme pozitívny vzťah ku sporiacim účtom a dáme na rady bankového poradcu viac ako priemerný obyvateľ EÚ.

Všeobecne platí, že investovať by mal každý bez ohľadu na vek. Najjednoduchšou formou sú americké akciové indexy a povinnosťou je taktiež druhý a tretí pilier. To je to minimum, čo môžu aj Slováci urobiť pre svoj budúci dôchodok. Spoliehať sa výhradne na štát je totiž veľmi rizikové.

Zdroje dôchodkových príjmov v európskych krajinách

Zdroje dôchodkových príjmov v európskych krajinách. Zdroj: NBS

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah 

Slovensko starne

Slovensko sa stalo adeptom na najrýchlejšie starnúcu ekonomiku v Európe. Demografická štruktúra Slovákov naznačuje, že na budúcich dôchodcov bude čoraz menej ekonomicky aktívnych obyvateľov. Inak povedané, na dôchodcov nebude mať kto zarábať peniaze. Preto sa nemôžeme spoliehať len na štát a mali by sme aktívne investovať už teraz.

V súčasnosti sme už svedkami pracujúcich dôchodcov. Na druhej strane klesá počet pracujúcich ľudí vo veku od 15 do 64 rokov. Podľa Eurostatu až 14,84 % ľudí v ekonomicky aktívnom veku na Slovensku nepracuje ani neštuduje.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Štát nemá peniaze na vyššie dôchodky

Okrem nízkej miery investovania a nepriaznivej demografickej štruktúry je problémom aj samotná výška dôchodku. Minimálny dôchodok je na Slovensku od 1. októbra vo výške 398,90 eur mesačne a priemerný dôchodok je 637 eur, zatiaľ čo výška vysnívaného dôchodku je až 1 165 eur. Celkovo dôchodky na Slovensku zaostávajú za penziami európskych krajín. Problémom je, že štát nemá peniaze na vyššie dôchodky.

Mohlo by ťa zaujímať: Platíme vysoké odvody, no napriek tomu má štát problém s vyplácaním dôchodkov

txbOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.