Až jedna tretina Slovákov si myslí, že nebude mať dostatok financií v čase odchodu do starobného dôchodku. Slovensko v tomto prieskume agentúry Ipsos European Public Affairs obsadilo v rámci Európskej únie (EÚ) štvrtú najhoršiu priečku po Poľsku, Maďarsku a Grécku, uvádza správa denníka Pravda.
Slováci vnímajú otázku starobného dôchodku s pomerne vysokými obavami. Najviac ohrozené sú nízkopríjmové skupiny obyvateľstva a ženy. Slovensko má totiž jeden z najväčších rodových rozdielov v platových podmienkach. Len 3 % žien majú istotu, že majú zabezpečený dôchodkový vek. Horšie sú na tom už len ženy v Poľsku.
Neodkladajte investovanie
Jedným z kľúčových problémov je aj absencia investovania a finančná negramotnosť. Okrem rizikovejších trhov sú dostupné aj súkromné penzijné fondy, ktorých výkonnosť však bola v minulosti neuspokojivá. Naopak máme pozitívny vzťah ku sporiacim účtom a dáme na rady bankového poradcu viac ako priemerný obyvateľ EÚ.
Všeobecne platí, že investovať by mal každý bez ohľadu na vek. Najjednoduchšou formou sú americké akciové indexy a povinnosťou je taktiež druhý a tretí pilier. To je to minimum, čo môžu aj Slováci urobiť pre svoj budúci dôchodok. Spoliehať sa výhradne na štát je totiž veľmi rizikové.
Slovensko starne
Slovensko sa stalo adeptom na najrýchlejšie starnúcu ekonomiku v Európe. Demografická štruktúra Slovákov naznačuje, že na budúcich dôchodcov bude čoraz menej ekonomicky aktívnych obyvateľov. Inak povedané, na dôchodcov nebude mať kto zarábať peniaze. Preto sa nemôžeme spoliehať len na štát a mali by sme aktívne investovať už teraz.
V súčasnosti sme už svedkami pracujúcich dôchodcov. Na druhej strane klesá počet pracujúcich ľudí vo veku od 15 do 64 rokov. Podľa Eurostatu až 14,84 % ľudí v ekonomicky aktívnom veku na Slovensku nepracuje ani neštuduje.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Štát nemá peniaze na vyššie dôchodky
Okrem nízkej miery investovania a nepriaznivej demografickej štruktúry je problémom aj samotná výška dôchodku. Minimálny dôchodok je na Slovensku od 1. októbra vo výške 398,90 eur mesačne a priemerný dôchodok je 637 eur, zatiaľ čo výška vysnívaného dôchodku je až 1 165 eur. Celkovo dôchodky na Slovensku zaostávajú za penziami európskych krajín. Problémom je, že štát nemá peniaze na vyššie dôchodky.
Mohlo by ťa zaujímať: Platíme vysoké odvody, no napriek tomu má štát problém s vyplácaním dôchodkov