Globálna investičná banka JPMorgan predpokladá, že v najbližšom období budú kryptomeny a celý sektor predmetom regulačných iniciatív. Dohľad by sa mal zamerať na transparentnosť, úschovu a ochranu aktív investorov. Krach burzy FTX by tento regulačný proces mal urýchliť.
Správa JPMorgan
JPMorgan vo svojej správe zverejnil zmeny, ktoré môžeme očakávať v blízkej budúcnosti. Podľa globálneho stratéga Nikolaosa Panigirtzogloua nedávny krach burzy FTX najprv spôsobil bankrot mnohých ďalších spoločností, ale reálne dôsledky ešte len uvidíme v podobe regulačných rámcov. V súčasnosti už prebiehajú mnohé regulačné iniciatívy, no jednotný globálny rámec stále chýba.
Návrh zákona Európskej únie o trhoch s kryptomenovými aktívami (MiCA) by sa mal dočkať finálneho schválenia do konca roka a nariadenie by malo nadobudnúť účinnosť až v roku 2024. Medzitým v USA sa regulačné orgány zobudili predovšetkým po krachu Terry.
„Kľúčová diskusia medzi regulačnými orgánmi USA sa sústreďuje okolo klasifikácie kryptomien ako cenných papierov alebo komodít,” pokračoval Panigirtzoglou.
Názory na to, čo vlastne Bitcoin predstavuje sa dodnes líšia. Predseda Americkej komisie pre cenné papiere (SEC) Gary Gensler si myslí, že Bitcoin by sa mal klasifikovať ako komodita a ostatné kryptomeny ako cenné papiere. Dokonca bolo predložených niekoľko zákonov, podľa ktorých by sa Commodity Futures Trading Commission (CFTC) mala stať primárnym regulátorom kryptomien.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Aké regulácie čakajú kryptomeny podľa JPMorgan?
Udalosti ako krach burzy FTX podnietil mnohých investorov presunúť svoje držby do vlastných peňaženiek. Regulačný rámec by sa mal zamerať predovšetkým aj na úschovu a ochranu aktív investorov. Trend odlivu Bitcoinu z búrz ale nie je žiadnou novinkou, keďže trvá už od marca 2020.
Je dosť pravdepodobné, že kryptomeny budú podliehať podobným pravidlám ako tradičný finančný systém. To znamená, že by sa oddelila činnosť makléra, obchodovania, pôžičiek, úschovy a zúčtovania. Najviac by v takomto prípade utrpeli centralizované burzy, ktoré tieto činnosti spájajú pod jednu strechu. Koncentrácia všetkých aktivít ale vzbudzuje podozrenie z manipulácie trhu.
V neposlednom rade kryptomenové subjekty ako centralizované burzy budú musieť pravidelne vykazovať audity, rezervy a všetky záväzky. Okrem nich ale existujú aj decentralizované burzy (DEX), ktoré majú tiež niekoľko problémov. DEX by totižto v súčasnosti nestačil na veľké objemy pre pomalšiu rýchlosť v prípade, že by sa aktivita na nich presunula z centralizovaných búrz.
Mohlo by ťa zaujímať: Aktuálne: spoločnosť BlockFi oficiálne vyhlásila bankrot! Čaká nás ďalší dominový efekt?