Bitcoin by mohol začať rásť
Bitcoin by mohol začať rásť. Zdroj: shutterstock.com/Jin Odin

Bitcoin za posledný rok stratil 75 % svojej hodnoty. V porovnaní s minulosťou je na tom zatiaľ ale stále dobre. V predchádzajúcich cykloch dokonca spadol až o 85 %. Potom približne rok konsolidoval a až následne nastal veľký rast. Takéto štruktúry na grafe sa opakovali doteraz pri Bitcoine identicky už 3-krát. Môže sa podobná situácia zopakovať aj teraz?

Podobnosť s minulosťou?

Prakticky všetky obchodovateľné aktíva od akcií cez Bitcoin až po komodity sa pohybujú v rôznych cykloch, ktoré sa odjakživa neustále opakujú. Tí schopnejší a skúsenejší pokles využívajú na nákup a po raste predávajú. V dôsledku toho padá cena a začína sa opäť recesia. Takto môžeme pokračovať v kolobehu stále dookola.

Pri Bitcoine najväčšiu úlohu v minulosti zohrával halving, čiže nárazové zníženie tvorby nových bitcoinov o 50 %. Toto sa deje približne každé 4 roky. Keďže pri zrode Bitcoinu bola inflácia až 50 % za rok, halving zohrával významnú úlohu v tokenomike a znižoval výrazne tlak predávajúcich ťažiarov.

Cyklus na Bitcoine
Cyklus na Bitcoine. Zdroj: twitter.com/caprioleio

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

V dôsledku toho zatiaľ vždy v minulosti Bitcoin po halvingu už iba rástol a nevrátil sa na rovnaké hodnoty. Na možnú podobnosť na Twitteri upozornil aj Charles Edwards, ktorý si myslí, že do 100 dní Bitcoin začne rásť.

Je skutočne Bitcoin pripravený na rast?

Keďže každý halving výrazne znížil hodnotu nových mincí v obehu, v súčasnosti je inflácia iba pod 2 % ročne. O niekoľko desaťročí, keď sa vyťaží väčšina mincí, s veľkou pravdepodobnosťou najväčšia bitcoinová udalosť v súčasnosti nebude mať prakticky žiaden vplyv na cenový vývoj. Preto takzvané 4-ročne halvingové cykly môžu byť neskôr neplatné, čo je reálne aj v tomto prípade.

V budúcnosti cykly môžu trvať dlhšie, prípadne sa priblížia k cenovému vývoju akcií a keď príde globálna recesia, tak vtedy bude padať aj Bitcoin, respektíve počas pozitívnych období bude rásť.