Úspech. Zdroj: shutterstock.com/Yuganov Konstantin

Úspech a investovanie sú v mnohých ohľadoch podobné. Kto dokáže úspešne obchodovať na burze, dokáže byť úspešný aj v iných ohľadoch. Prečo? Obchodovanie na burze si vyžaduje niekoľko vlastností, ktoré musí obchodník ovládať, v opačnom prípade bude stratový a príde o svoj kapitál aj za jeden obchodný deň. Návyky profesionálnych obchodníkov sú nielen cestou k zisku na burze, ale môžu poslúžiť ako inšpirácia pre každého, kto chce byť v živote či v práci úspešný.

Vyhýbajte si zbrklým rozhodnutiam

Väčšina retailových, teda neprofesionálnych investorov, začína s obchodovaním alebo s investovaním zbrklo. Niekde sa niečo dopočuli, niekto im niečo odporúčil a zrazu majú v danom aktíve či fonde tisíce. Pri investovaní, ale aj v živote často platí, že zbrklé a nepremyslené rozhodnutia častokrát vedú k negatívnym výsledkom. Intuitívne správanie v biznise môže pôsobiť magicky, ale pripravilo už nejedného človeka o celoživotné úspory. Preto ak investujete alebo obchodujete, vždy si všetko premyslíte, až potom urobte rozhodnutie.

Nerobte zbrklé rozhodnutia, svoje kroky si pozorne plánujte
Nerobte zbrklé rozhodnutia, svoje kroky si pozorne plánujte. Zdroj: shutterstock.com/Rawpixel.com

Buďte otvorení aj konzervatívni zároveň

Táto paradoxná rada nadväzuje na predchádzajúcu. Byť otvorený znamená, že som prístupný novým príležitostiam, napríklad na trhu, nechám si poradiť, sledujem súčasný vývoj a trendy. Na druhej strane, byť konzervatívny znamená, že sa držím jedného cieľa či skupiny cieľov a nenechám si oslabiť motiváciu tým, že budem skúšať raz jedno, raz druhé. Ak napríklad investujem do akcií, vyberiem si niekoľko akcií, ktoré budem držať. Nebudem špekulovať a neustále hľadať nové lacné akcie. Buďte konzistentní, držte sa svojho, ale zároveň si dajte občas poradiť a prijmite radu.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: TOP 3 veci, ktoré sledovať na kryptomenovom trhu v roku 2023

Nemajte veľké očakávania

Snažiť sa byť úspešný a zároveň nemať veľké očakávania pôsobí na prvý pohľad ako ďalší paradox. Nie je to však tak. Nemať veľké očakávania znamená, že ste trpezliví a s pokorou akceptujete fakt, že mať cieľ neznamená, že ho musím splniť ešte tento mesiac, rok atď. Vaším cieľom môže byť to, že chcete napríklad auto bez lízingu. Ak je to pre vás úspech, ostáva už len naplánovať si stratégiu. Ak zarobíte 1500 eur mesačne a chcete auto za 25 000 eur, je nereálne čakať, že to dosiahnete za rok. Ak si však poviete, že chcete auto do 5 rokov v hodnote 25 000 eur, nastavíte si, koľko peňazí každý mesiac dáte bokom, váš cieľ splníte. Budete úspešní a zároveň ste nemali nerealistické očakávania.

Ak je vaším cieľom vysnívané auto, musíte si stanoviť finančnú stratégiu a rozumný časový horizont.
Ak je vaším cieľom vysnívané auto, musíte si stanoviť finančnú stratégiu a rozumný časový horizont. Zdroj: shutterstock.com/DOPTOON

Častým zlyhaním v biznise alebo na burze je, že chceme všetko hneď. Nechceme čakať, lebo iní to predsa už teraz majú. No to, čo nevidíme, je čas, ktorý bohatí ľudia museli investovať, aby boli tam, kde sú dnes.

Vytvorte si rutinu a kódex

Je úplne jedno, či cvičíte, máte svoj biznis, investujete alebo obchodujete – vždy musíte mať stratégiu a pravidlá, podľa ktorých sa riadite. Tieto pravidlá sú vaše a vy sa ich držíte, lebo dávajú vášmu životu, vášmu mysleniu a konaniu zmysel a rámec. Celé dejiny si ľudia vytvárali podobné pravidlá a kódexy, aby sa existenčne a hodnotovo ukotvili. Kto ich nemá, je unášaný sem a tam ako loď na mori, bez smeru, ako vietor zafúka. Nikdy nebudete úspešní, ak sa neukotvíte a nestanovíte si, čo vo vašom živote má zmysel a hodnotu a čo naopak nie.

Robiť opak toho, čo sme si spomenuli v týchto 4 bodoch, je pre úspech, investovanie a obchodovanie na burze veľmi škodlivé. Hoci je to teória, až praxou si mnohí potvrdili, že je to jednoducho tak.

Čítaj ďalej: Inflácia v eurozóne nedosiahla vrchol a hrozí jej ďalšie zvýšenie, varuje šéfka ECB