Recesia a obavy z nej sú jedným z hlavných dôvodov, ktoré ovplyvňujú sentiment na pôde globálnych trhov. Podľa portálu News Bitcoin moderátor Jim Cramer v relácii Mad Money zdôraznil, že FED napokon svojou prísnou menovou politikou spôsobí recesiu USA, ktorá sa prejaví aj v ďalších svetových ekonomikách.
Jim Cramer je bývalý manažér hedžového fondu a spoluzakladateľ stránky Thestreet.com, ktorá slúži na poskytovanie finančných správ. Podľa Cramerovej predpovede je len otázka času, kedy bude USA oficiálne v recesii.
FED síce spomalil tempo zvyšovania úrokových sadzieb, no na ekonomický rast môžeme zatiaľ zabudnúť. Nedávno sme vás informovali o poslednom zvýšení úrokových sadzieb o 25 bázických bodov. V súčasnosti je podľa údajov TradingView inflácia v USA na úrovni 6,50 %, čo je v čase písania článku o 2 % menej v porovnaní s eurozónou. Ak sa zaujímate o to, prečo pokles inflácie v eurozóne zaostáva za USA, môžete si prečítať článok Inflácia v USA prudko klesla: prečo Európa zaostáva?
Prečítaj si tiež: FED spomaľuje zvyšovanie úrokových sadzieb – Na dlhodobý rast trhu ale môžeme zabudnúť
Recesia USA ovplyvní aj eurozónu
Ak by naozaj bola ekonomika USA v recesii, ovplyvnilo by to tempo rastu svetových trhov. Americká ekonomika v mnohých oblastiach diktuje tempo a vplyv FED-u je celosvetový. Podobný scenár očakáva aj Robert Kiyosaki, ktorý povedal, že ekonomika je v globálnej recesii, čakajú nás bankroty, nezamestnanosť a nárast počtu bezdomovcov.
Informovali sme vás aj o úrovni amerického dlhu, ktorý prekonáva stále nové rekordy. Ak nenastane závažná zmena, USA bude čeliť vážnym hospodárskym problémom a dokonca existuje predikcia, že FED má iba 35 % šancu, že pomôže krajine vyhnúť sa recesii.
Mnohí ľudia kritizovali Cramerov názor, keďže ešte nedávno hovoril o tom, že sme v rastúcom trende. Zdá sa, že nikto v skutočnosti nevie, či a kedy recesia príde a aké dopady so sebou prinesie. Vieme ale, že ak FED bude pokračovať s reštriktívnou menovou politikou, vysoké úroky môžu skutočne uvaliť ekonomiku do recesie.
Mohlo by ťa zaujímať: Pripravme sa na zmenu – Toto sú najnovšie očakávania ECB