Je vôbec ETC bezpečné? Dva 51% útoky za jeden týždeň a miliónové škody!

2

Dva 51% útoky na Ethereum Classic vyvolávajú pochybnosti o bezpečnosti siete

51% útok je rozhodne najobávanejšia forma hacku, pretože útočníci pri ňom získavajú kontrolu nad celou sieťou a ak si to nikto nevšimne, ľahko môžu odísť s obrovským lupom. To sa stale aj tento týždeň kryptomene Ethereum Classic. A nie raz, ale dvakrát. Tieto udalosti vyvolávajú pochybnosti o bezpečnosti siete.

Útočník hackol ETC jednoducho. Prenajal si hashrate od spoločnosti Nicehash, čo ho vyšlo na cca 12 000 $ na hodinu. Dokopy počas hacku Nicehashu vyplatil 17,5 BTC, no odišiel s podstatne väčším lupom. Vďaka detailných znalostí ETC protokolu rôznymi nenápadnými machináciami ukradol ETC v celkovej hodnote viac než 5,6 milióna dolárov.

Podľa analýzy spoločnosti Bitquery publikovanej Alexeyom Studnevom sa neznámemu útočníkovi podarilo ukradnúť 807 260 ETC. Útok bol detekovaný niekoľko dní po jeho uskutočnení. Dlho sa totiž špekulovalo, že ETC reorganizácia blockchainu bola iba náhoda.

Podľa analýzy ETC blockchainu to vyzerá tak, že väčšina coinov ukradnutých coinov bola odcudzená burze OKEx. Spoločnosť Bitquery totiž lokalizovala 11 problémových double-spend transakcií, ktoré podľa všetkého pochádzajú z peňaženky, ktorú spravuje práve táto burza.

Prechod na Proof of Stake je najlepšia možnosť pre ETC

Tvorca kryptomeny Ethereum Vitalik Buterin na svojom Twitteri ETC komunite odporučil, aby prešla na PoS systém. Ťažba pomocou grafických kariet pre tak malý coin jednoducho nie je bezpečná.

Proof of Stake systém totiž nevyžaduje ťažbu pomocou výpočtovej techniky. Konsenzus v sieti sa dosahuje pomocou validátorov, ktorí za správnosť transakcií vo vyťažených blokoch ručia samotnou kryptomenou.

Cena ETC na útok veľmi nereaguje, no v posledných dňoch sme postrehli mierny prepad. Veľká červená svieca, ktorú vidíte, však bola spôsobená nedávnym flash crashom Bitcoinu. Za posledných 24 hodín cena ETC klesla o 1%

3 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
krippel

?? Proof of Stake tiez vyzaduje vypoctovu techniku, len nepotrebuje takú velku kapacitu!