Flash crash! Bitcoin padol o 1400 $ – Miliarda USD likvidácií a prekazené rallye?

2

Cena Bitcoinu počas noci a dnešného rána pokračovala v raste. Približne pred dvoma hodinami dokonca vytvorila nové medziročné maximum na hladine 12100$. Žiadny veľký asset však dlho neudrží toto tempo a po raste nasledoval pár. Rýchly flash Crash poslal cenu v priebehu minút o 1400 $ nižšie, ako môžete vidieť na priloženom grafe.

Pre kryptomeny to však s najväčšou pravdepodobnosťou neznamená koniec. Zaváhanie na hladine 12 000 $ sme očakávali a ide o prvú väčšiu korekciu po rýchlom raste z ceny deväť tisíc dolárov, na ktorej sa sa obchodoval dlhé mesiace.

15m BTC/USD - Bitstamp
15m BTC/USD – Bitstamp

Stále pochybujete že Bitcoin je na ceste k $100k? – Vyplýva to zo stock-to-flow modelu!

Aká je príčina dnešného flash crashu?

Takýto flash crash na trhu s kryptomenami v poslednej dobe nevídame. Má však logické vysvetlenie. Sentiment je v posledných dňoch extrémne bullish a veľa ľudí nakupuje na páku, aby zo súčasného rallye vyťažili čo najviac. Navyše, objemy sú počas víkendov obvykle o podstatne nižšie, čo otvára priestor pre manipulácie.

Dnešný rýchly pád bol pravdepodobne zapričinený jedným alebo dvoma veľkými hráčmi, ktorí si vyťahovali profity. Tento prvý krátky prepad bol tak nečakaný, že ďalším obchodníkom sa začali aktivovať stoplossy a likvidovať pozície. Nakoniec vznikol kaskádový efekt ktorý poslal cenu Bitcoinu až na 10560$.

Počas dnešného flash crashu boli zlikvidované pozície v celkovej hodnote presahujúcej miliardu dolárov.Podobné vlny likvidácií sme zaznamenali aj v minulosti. Napríklad tesne pred halvingom, keď Bitcoin nečakane padol na 8100 $. A samozrejme nezabudnime na masívny prepad na 3700 $ z marca tohto roka. A to bola v podstate jedna veľká vlna likvidácií.

Aj inštitúcie milujú Bitcoin! – Expirovali BTC kontrakty za 2,6 miliardy

Prepad zasiahol aj ďalšie kryptomeny

Dnešný incident so sebou samozrejme stiahol aj altcoiny. Ethereum dnes ráno prvýkrát po dvoch rokoch prekročilo hranicu 400 $. Bohužiaľ nie na dlho. Flash crash ho zhodil na niektorých burzách až na 300 $. Aktuálne sa však už zase obchoduje blízko štyristovky. Ether tak pokračuje v rallye a aj tak vykazuje daily profit 6,5%.

Prečítajte si: Analýza ETH a LTC – Altcoiny, ktoré sa teraz oplatí obchodovať!

15m ETH/USD - Coinbase Pro
15m ETH/USD – Coinbase Pro

Ešte lepšie je na tom XRP. Tento token dnes ráno prekonal nami avizovaných 0,3 $ a lokálne high vytvoril na cene 0,325 $. Počas flashcrachu padol na najbližší support – 0,24 $ a aktuálne už zase atakuje hladinu tridsať centov. Za posledných 24 hodín tak vykázal zisk 11,5%.

15m XRP/USD - Coinbase Pro
15m XRP/USD – Coinbase Pro
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Drbko samuel

Kde máš prepad ty [nadavka vymazana]