JPMorgan – Digitálne meny ohrozujú geopolitickú moc USA!

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

“Neexistuje krajina, ktorá by mohla stratiť viac kvôli kryptomenám, než USA.”

Takto znie varovanie analytikov americkej banky JPMorgan v novej štúdii, na ktorú dnes upozornil Bloomberg. Autori štúdie, medzi ktorými je Josh Younger a ekonóm Michael Feroli, napísali:

“Najväčšiu hrozbu kryptomeny predstavujú pre hegemóniu amerického doláru. Spojené štáty dlhodobo benefitujú zo spravovania globálnej rezervnej meny a média pre medzinárodný obchod komodít, výrobkov, či služieb.”

PREDIKCIA: Je to šialené, no akciové trhy dosiahnu historické maximum – Tom Lee

USA by mali prevziať iniciatívu a vytvoriť digitálny dolár

Analytici JPMorgan vo svojej štúdii poukázali na slabiny súčasného systému. Jednou z nich je aj systém cezhraničných prevodov SWIFT, ktorý bo v roku 208 použitý na vymáhanie sankcií od Iránu. Európska Únia sa vtedy postavila proti tomuto rozhodnutiu a (neúspešne) protestovala proti obmedzovaniu tejto platobnej siete. Naši lídri argumentovali, že to porušuje európske zákony.

Vytvorenie digitálneho doláru by Spojeným Štátom umožnilo lepšie presadzovať svoju politiku vo svete. Fiat mena fungujúca na decentralizovanej databáze má obrovské výhody proti aktuálnym transakčným systémom.

Medzi ďalšie výhody patrí aj rýchlosť transakcií, nízka cena či možnosť efektívnejšieho riadenia a cenzúry peňažných tokov a globálneho obchodu po celom svete.

“Vytvorenie cezhraničného platobného systému postaveného na digitálnom doláre by nemalo negatívny vplyv na štruktúru ekonomiky USA a domáceho finančného systému. Zároveň ide o kľúčovú investíciu, ktorá umožní Spojeným štátom efektívnejšie svojou mocou ovplyvňovať globálnu ekonomiku.”

Spoluautorka tejto štúdie Judy Shelton tak upozorňuje, že pre USA je kľúčové udržať prim amerického dolára vo svete a digitálna verzia národnej meny je podľa nej zaujímavá možnosť, ktorá tomu napomôže.

Viete, ako funguje mechanizmus, ktorý zabezpečuje presun hodnoty preč od nás, obyčajných pracujúcich ľudí. Peniaze, ktorými dennodenne platíme, sú zmanipulované proti nám. Viac o tomto mechanizme sa dočítate v našej novej sérii:

(článok pokračuje pod odkazom)

https://kryptomagazin.sk/takto-bohati-zarabaju-na-krize-okradaju-nas-pretoze-nerozumieme-systemu-cast-1/

Znie to desivo

Popravde, táto štúdia o JPMorgan znie naozaj desivo. je smutné, že svetoví lídri začínajú vynález blockchainu zneužívať na ešte väčšiu koncentráciu moci. Jasne to ukazuje, že žiadna technológia nie je dobrá či zlá a záleží iba na jej aplikácii.

Nad digitálnymi verziami svojich mien v poslednej dobe premýšľajú aj ďalšie krajiny, ba dokonca aj firmy. Čína už podnikla kroky k spusteniu digitálneho Juanu, riaditeľka ECB je veľkou podporovateľkou eurocoinu a všetci vieme o plánoch facebooku spustiť Libru.

Viete o tom, že už o niekoľko mesiacov budeme vedieť všetko dôležité o digitálnom eure? Viac v tomto článku:

[EuroCoin] ECB chce vlastnú kryptomenu – V roku 2020 sa dozvieme viac