Máme nekonečne veľa peňazí! Hovorí šéf Fedu. USA tak okrádajú celý svet

0

Šéf Fedu Jerome Powell v rozhovore pre CBS vysvetlil, ako nekonečným tlačením a rozdávaním dolárov vykúpi USA z krízy – Ďalšia Veľká depresia nebude! 

Rok 2020 je naozaj zaujímavý. Deje sa všetko, pred čím už dlhé roky varovali ekonómovia, predajcovia drahých kovov a aj my. Monetárna politika „Quantitative Easing“ dostala predponu „Unlimited“ čo v preklade znamená, že americký Fed teraz neobmedzene „tlačí“ doláre (tlačí samozrejme digitálne papieriky dnes už vo veľkom nikto nepoužíva). Začala najväčšia ekonomická kríza za posledných 90 rokov. Fed už v prvých mesiacoch vytlačil 7000 miliárd dolárov (7 biliónov) a zároveň je jediným kupcom dlhov americkej vlády. Tá sa zadlžuje rýchlosťou 1 bilión mesačne.

A práve človek, ktorý stojí na vrchole tejto pyramídy – šéf Fedu Jerome Powell – nedávno prijal pozvanie do relácie CBS 60 minutes, aby Američanom vysvetlil, ako USA zachráni pred ďalšou Veľkou depresiou.

Obsah článku:

  • Jerome Powell v CBS 60 minutes – Plán na záchranu ekonomiky USA pred krízou – Veľká depresia nebude!
  • Rastúci dlh vysoký deficit a inflácia nie je problém
  • Je to šanca pre euro? Iba ak sa dohodneme a budeme držať spolu!
  • Ľudia sa zobúdzajú a prestávajú veriť systému
  • Kryptomeny benefitujú z krízy a nekonečného tlačenia peňazí

Prečítajte si príbeh Veľkej hospodárskej krízy – Ako chamtivosť rozbila ekonomiku a začala druhú svetovú vojnu

Nie každý však súhlasí so súčasnou ekonomickou filozofiou. História nám ukazuje, že keď banky začnú babrať do ekonomiky a snažia sa predísť kríze, v konečnom dôsledku sa všetko iba zhorší. V 21. storočí tu už máme tretiu krízu. Každá je horšia ako tá predchádzajúca a nadväzujú na seba. To naznačuje, že súčasný ekonomický model už nefunguje a je čas prejsť na nový.

Na aký? Nuž, existuje ich niekoľko a všetky majú svoje pre a proti. Na tomto webe sa už čoskoro začneme venovať alternatívnym ekonomickým modelom. Dajte nám like na facebooku, nech vás to neminie. Hlavne ak ste sa sem dostali cez Google. A nie, nemáme v pláne tvrdiť, že všetci musia prejsť na Bitcoin. Kryptomeny na to zatiaľ nie sú pripravené.

Jerome Powell v CBS 60 minutes – Plán na záchranu ekonomiky USA pred krízou – Veľká depresia nebude!

Šéf Fedu vystúpil v relácii CBS, aby upokojil svojich spoluobčanov a uistil ich, že sa ničoho nemusia báť. Koronavirus nezlomí Ameriku a nikto sa nemusí báť, že mu dôjdu peniaze. Nezamestnanosť v USA nikdy nerástla rýchlejšie, No Fed má plán.

Vytlačí nové doláre a požičia ich americkej vláde na úrok. Tá ich potom použije na podporu bankrotujúcich malých podnikateľov a občanov, ktorí sú nútení sedieť doma. Zároveň však späť nafukuje akciové indexy, vďaka čomu v čase krízy prosperujú aj veľké americké firmy, ktorým stojí výroba.

Rastúci dlh vysoký deficit a inflácia nie je problém

To vysvetľuje, prečo sa vláda tak rýchlo zadlžuje a kto jej vlastne požičiava. Vlády však v tejto modernej dobe dlhy splácať nemusia. Môžu si predsa zase požičať, takto to vlastne nie je problém. Stále viac ľudí sa však obáva zvýšeného deficitu a extrémnej inflácie. Čím viac dolárov v obehu, tým nižšia je ch hodnota. Po kríze teda bude všetko podstatne drahšie.

Jerome Powell však na to má odpoveď:

„Je pravda, že deficit tu bude v nasledujúcich rokoch vysoký. A s tým sa budeme musieť vysporiadať. Na to však príde čas potom, čo sa krajina zotaví.“

Inými slovami, teraz si budeme tlačiť peniaze a potom to nejako vykryjeme. Nelámte si s tým hlavu, všetko bude v pohode!

Spojené štáty tým okrádajú celý svet – Dolár je totiž rezervná mena!

Buďme optimisti a predpokladajme, že do troch mesiacov sa všetko vyrieši. Žiadna druhá vlna koronavirusu na jeseň nepríde, štáty, ktoré postihla korona, to prečkajú a vykúpia sa z Veľkej depresie tlačením peňazí. Po lete sa zase nakopne ekonomika, ľudia pôjdu späť do práce, továrne začnú vyrábať, zase začneme znečisťovať prírodu a všetko bude v poriadku. Iste, ceny budú kvôli inflácii drahšie, no s tým sa Američania budú musieť zmieriť.

Čo však ostatné krajiny, ktoré vlastnia kvantá dolárov? Dolár je totiž hlavná svetová rezervná mena! Každá krajina ním kryje časť svojich peňazí v obehu. Tým sa istí ich hodnota. Každé euro, každá koruna, každý jen či won je sčasti krytý dolármi. Hodnota týchto dolárov však klesne. USA tak infláciou svojej meny okradnú celý svet.

Prichádza zmena! Je to evidentné. Ľudia sa zobúdzajú a táto myšlienka sa po svete šíri rýchlejšie, než vírus.

Je to šanca pre euro? Iba ak sa dohodneme a budeme držať spolu!

Ten by teda mohol prejsť na euro, ktoré momentálne tvorí už viac než 20% svetových rezerv. Bohužiaľ, euro túto krízu nemusí nutne prežiť. Hneď tri štáty eurozóny totiž potrebujú záchrannú injekciu. Ide o Španielsko, Taliansko a Francúzsko. No a Nemecku sa do toho veľmi nechce. Považujú to za protiústavné a pod 3-biliónový záchranný balíček sa nepodpíšu. EÚ za to Nemecku hrozí žalobou. Všetci však vieme, kto je v Európe šéf.

EÚ hrozí Nemecku žalobou za to, že nechce protiústavne zachraňovať ostatné štáty

Ak sa však členské štáty dokážu dohodnúť s eurozóna bude držať pokope, toto by pre EÚ mohla byť obrovská šanca pretlačiť svoju menu viac do sveta a zaviesť euro ako druhú rezervnú menu. Benefity, ktoré by z toho EÚ mala, však popíšeme v inom článku.

Nenechajte si to ujsť a sledujte kryptomagazin na facebooku.

Ľudia sa zobúdzajú a prestávajú veriť systému

Vystúpenie Jeroma Powella v televízii možno upokojilo veľa Američanov, no ľudia sa pomaly zobúdzajú. Nestačí im to, čo počujú v televízii. Začínajú sa sami vzdelávať a zisťovať pravdu. A pravdou je, že tento systém fungovania sveta pomaly kolabuje. AK prežije túto krízu, o pár rokov príde ďalšia a bude oveľa horšia.

Ekonomika na tom bola zle už pred krízou. Fed ju musel neustále podporovať inflačnými dolármi, pretože v tomto systéme musí všetko neustále rásť. A ak ekonomika nerastie, tak ju treba donútiť! Problém je však v tom že obyčajní ľudia sa v takomto svete majú stále horšie. Produktivita rastie, no výplaty nie. Meny sa znehodnocujú a môžeme si toho dovoliť stále menej.

O koľko a ako nás vlastne centrálne banky okradli za posledných 50 rokov? Prečítajte si náš príbeh o tom, prečo sme stále chudobní.

Kryptomeny benefitujú z krízy a nekonečného tlačenia peňazí

Prehnané tlačenie inflačných dolárov už začína mať vplyv aj na komodity, ktorých zásoba vo svete je obmedzená. Zlato už dlho naberalo na cene a teraz sa chystá na pokorenie historického maxima. Čoskoro bude najdrahšie v histórii!

Zlato – najlepšia istota v čase krízy – Oplatí sa nakupovať aj keď je najdrahšie v histórii?

Ako skvelý nosič hodnoty sa však osvedčil aj Bitcoin, ktorý má o takmer 50% vyššiu hodnotu, než na začiatku roka. Digitálne meny fungujú inak, ako tie, ktoré denno denne všetci používame. Maximálne množstvo Bitcoinov v obehu je obmedzené. Funguje vďaka matematike a nikto ním nemôže manipulovať. Nikto ho nemôže cenzurovať. Navyše, Do Bitcoinu teraz prúdia miliardy dolárov od inštitúcií, ktoré už neveria doláru.

Prečítajte si 7 dôvodov, prečo je teraz dôležité vlastniť Bitcoin:

7 dôvodov, prečo je teraz veľmi dôležité vlastniť Bitcoin

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre