Yellenová o cenách ropy a plynu
Yellenová o cenách ropy a plynu. Zdroj: Shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Európska únia (EÚ) sa snaží bojovať s energetickou krízou rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je aj vytvorenie cenového stropu plynu. Americká ministerka financií Janet Yellenová v rozhovore pre CNN hovorila o stave americkej ekonomiky, pričom zdôraznila, že návrh cenového stropu by mal znížiť ruské príjmy a zároveň zachovať dovoz ruskej ropy. Výsledok by sme mali vidieť v podobe udržania nižšej ceny globálnej ropy.

Podľa Yellenovej stále existuje pomerne vysoké riziko ďalšieho zvyšovania cien plynu:

„Náš návrh cenového stropu je navrhnutý tak, aby znížil ruské príjmy, ktoré používajú na podporu svojej ekonomiky a boj v tejto nezákonnej vojne, a zároveň zachoval dodávky ruskej ropy, ktoré pomôžu udržať globálne ceny ropy na nízkej úrovni,“ uviedla Yellenová.

Ceny plynu trápia celú EÚ
Ceny plynu trápia celú EÚ. Zdroj: Shutterstock.com/Sergey Neanderthalec

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: Ako rastúce ceny potravín a energií ovplyvňujú ekonomiku

Sankcie zo strany EÚ

EÚ už v júni schválila balík sankcií, ktorý zakázal námorný dovoz ruskej ropy od 5. decembra a ropných produktov od 5. februára 2023. Spoločnosti z EÚ majú navyše zakázané poskytovať poistenie prepravy, sprostredkovateľské služby a financovanie vývozu z Ruska do iných krajín.

Yellenová potvrdila, že EÚ sa plánuje odviazať od ruskej ropy a prestane ju nakupovať v takých objemoch ako v súčasnosti. Aké to však môže mať dôsledky? Spomínaný zákaz platný od 5. decembra by mohol obmedziť trh a stiahnuť až 5 miliónov barelov ropy denne. Menšia ponuka by spôsobila zvýšenie cien.

Ministerka financií podporila snahu Fedu bojovať s infláciou s cieľom vyhnúť sa recesii. Pripustila však, že riziko recesie stále pretrváva a že je to faktor, ktorý je neustále sledovaný. Yellenová verí v optimistickú budúcnosť americkej ekonomiky a uviedla, že USA sú v štádiu transformácie a nie recesie.

Mohlo by ťa zaujímať: Bankroty firiem: ako sme na tom na Slovensku?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance