irán

Iránski zákonodarcovia údajne schválili plán na postupné zníženie hodnoty ich bankoviek. Podľa schváleného zákona by sa mali vyškrtnúť 4 nuly. Je v tomto štáte horšia situácia ako vo Venezuele?

Infláciu sa nedarí zastaviť!

Irán patrí k štátom, ktoré už dlhšiu dobu vedú hlavne obchodné a finančné vojny s USA a ich spojencami. V dôsledku tlaku, embarga a sankcií sú nútení byť Iránci v izolácii a bez finančnej podpory. Má to veľký dopad aj na ich štátnu menu, ktorá sa každý deň znehodnocuje. Zákonodarcovia sú nútení konať a zachrániť peniaze občanov.

Iránsky parlament údajne schválil návrh zákona, ktorý vláde umožnil odstrániť štyri nuly z národnej meny. Slabá ekonomika krajiny a pretrvávajúca vysoká inflácia spôsobili koncom roka 2017 masívne protesty, ktoré pretrvávajú doteraz. Podľa iránskej študentskej spravodajskej agentúry ISNA by sa mali na každej bankovke vyškrtnúť 4 nuly:

„Zákon o odstránení štyroch núl z národnej meny schválili zákonodarcovia.“

Budú odstránené 4 nuly

Ali Rabiei, hovorca iránskej vlády uviedol v tweete: „Odstránenie štyroch núl je nevyhnutnou akciou na zjednodušenie finančných transakcií.“ Podľa správ sa očakáva, že Guardianska rada ústavy ratifikuje zákon o niečo skôr ako sa očakávalo. Potrebujú mať posilnenú ekonomiku už teraz a nie čakať niekoľko mesiacov, kým prejde zákon cez niekoľko hlasovaní. Iránska štátna televízia poznamenala, že iránska centrálna banka (CBI) bude mať dva roky na vykonanie zmien. Z obehu chcú stiahnuť staré bankovky a nahradiť ich novými, ktoré budú mať inú hodnotu ako pôvodné. Pôjde zatiaľ o najväčší ekonomický proces v celej histórii krajiny. Pravdepodobne sa tak zmení celá štruktúra finančného systému.

Guvernér Iránskej centrálnej banky, Abdolnaser Hemmati sľúbil, že sa reforma uskutoční čo najskôr, informovali Financial Times.

„V súčasnosti majú naše peniaze desivú hodnotu pri zmene na euro. 1 iránsky rial sa rovná 0,000006 EUR… Účinnosť národnej meny sa v dôsledku chronickej inflácie za päť desaťročí znížila!“

Možno ťa bude zaujímať: FED Manipuluje? – Akciové indexy rastú a USA hlásia najväčší rast nezamestnanosti v histórii!

Irán zmení aj názov svojej meny na Toman

Zmeny sú výsledkom návrhu zákona, ktorý navrhla istá iránska firma. Guvernér centrálnej banky poznamenal, že mena krajiny bola od roku 1971 devalvovaná 3 500-krát. Podľa správ sa od roku 2008 diskutuje o myšlienke odstránenia štyroch núl z národnej meny. Počas neustálych sankcií od USA to však doposiaľ nebolo možné.

Podľa nového plánu bude oficiálna mena iránsky rial (IRR) nahradená tomanom. Táto nová štátna mena bude mať novú hodnotu a kurz voči menám ostatných štátov.

Čítajte ďalej

Príbeh o hyperinflácii dolára – Takto vznikla najväčšia kríza modernej histórie

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance