Inflácia v eurozóne nedosiahla vrchol a hrozí jej ďalšie zvýšenie, varuje šéfka ECB

Ekonomika
Inflácia v eurozóne. Zdroj: Shutterstock.com/SERSOLL
Kvakomat PC bannerOkazio mobil

Inflácia sa stala globálnym problémom a ani zďaleka nemala ešte posledné slovo. Tempo rastu inflácie podľa prezidentky Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeovej nedosiahlo svoj vrchol. Eurozóne dokonca hrozí, že inflácia vzrastie ešte viac.

Nedávne vyjadrenie Christine Lagardeovej naznačilo, že ECB pravdepodobne pristúpi k ďalšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb a pôjde tak v krokoch FED-u. Agresívna menová politika by mala potlačiť súčasnú vysokú infláciu v eurozóne.

Ako vidíme na grafe nižšie, inflácia v 19 krajinách, ktoré používajú euro, dosiahla nový rekord 10,6 % minulý mesiac. Napriek tomu si ekonómovia v prieskume agentúry Reuters myslia, že inflácia začne ustupovať a klesne na úroveň 10,4 %. Rovnaký názor má aj viceprezident ECB Luis de Guindos, ktorý predpokladá, že inflácia sa aj naďalej bude v najbližších mesiacoch pohybovať v hladine 10 %.

Inflácia na Slovensku v súčasnosti dosahuje 14,5 %, v Česku 17,8 %, v Maďarsku 20,7 %, v Poľsku 15,7 % a v Ukrajine 24,6 %. Najnižšiu infláciu dosahujú západné krajiny ako napríklad Švajčiarsko 3,2 %, Francúzsko 7,1 % a Španielsko 7,3 %.

Inflácia v eurozóne

Inflácia v eurozóne. Zdroj: TradingView

Na rozdiel od eurozóny, inflácia v USA už začala klesať. Európa síce bojuje s vysokými cenami zvyšovaním úrokových sadzieb, no situáciu jej komplikuje rusko-ukrajinský vojnový konflikt. Emisia peňazí na podporu Ukrajiny v konečnom dôsledku pomáha inflácii v tempe jej rastu aj napriek zvyšovaniu úrokových sadzieb.

Prečítaj si tiež: V tomto roku zmizlo z najväčšej európskej burzy 780 miliárd eur

Prečo je inflácia v eurozóne vyššia ako v USA?

Vojna spôsobila okamžitý rast cien energií, ktoré sú hlavným katalyzátorom tempa rastu inflácie. Energie priamo ovplyvňujú ceny takmer všetkých produktov a služieb. Na základe týchto trhových podmienok Lagardeová očakáva ešte ďalšie zvyšovanie cien v eurozóne:

„Nevidím faktory alebo smer, ktorý by ma viedol k presvedčeniu, že sme dosiahli vrchol inflácie a že v krátkom čase klesne.”

Podľa prieskumu agentúry Reuters ekonómovia veria, že tento rok eurozóna dosiahne infláciu 8,5 %, v budúcom roku 6,0 % a v roku 2024 len 2,3 % pred konečným cieľom ECB 2 % v roku 2025. Otázkou taktiež zostáva, či ECB na najbližšom zasadnutí bude zvyšovať úrokové sadzby o 0,5 alebo 0,75 %.

Lagardeová na túto otázku odpovedala, že ECB bude zvyšovať úrokové sadzby podľa úrovne miezd a inflačných očakávaní. Potvrdila, že centrálna banka bude v agresívnej menovej politike pokračovať, no nekonkretizovala presnú hodnotu zvýšenia úrokových sadzieb.

Mohlo by ťa zaujímať: Trhy majú pred sebou náročný týždeň. Na ktoré udalosti sa budú investori zameriavať?

Okazio PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.