4. augusta bude spustená verejná verzia Ethereum 2.0 testnetu – oznámil koordinátor platformy Danny Ryan na Discorde.
“Po diskusii s tímami ktoré spravujú Ethereum peňaženky a ďalšie produkty sme sa rozhodli, že ďalší multi-client testnet bude spustený 4. augusta.”
Už o dva týždne sa teda môžeme tešiť na spustenie testnetu, ktorý bude fungovať na základe nového staking mechanizmu. Ide o plnú verziu Ethereum 2.0 blockchainu so všetkým, čo k tomu patrí. Vytvorenie validátorského uzlu na tomto testnete si vyžaduje 32 coinov.
Tím Ethereum vývojárov k tomuto kroku pristupuje po mesiacoch úspešného testovania na neverejných testnetoch. Dúfajme, že všetko pôjde hladko a už čoskoro sa dočkáme ostrého nasadenia. Nový, rýchlejší a efektívnejší mainnet, vystrelí hodnotu Etherea na mesiac!
Viac o Ethereum 2.0 – Najočakávanejší upgrade roka!
Ethereum 2.0 je jednou z najhorúcejších tém v kryptosvete. Čakáme naň celé roky, no vývojári si dávajú načas. Musia sa uistiť, že zdrojový kód nového blockchainu v sebe nebude mať chyby. To by zničilo kredibilitu celej siete. Preto bolo v priebehu roka spustených niekoľko testnetov (testovacia verzia nového blockchainu), na ktorých rôzne spoločnosti skúšali celý systém a ladili svoj zdrojový kód.
Ethereum 2.0 významne zvýši rýchlosť spracovávania transakcií, umožní škálovanie celého blockchainu a nasadenie špičkových blockchain technológií ako Sharding alebo Plasma. Ak vás táto téma zaujíma, rozhodne odporúčame prečítať si náš prieskum:
Všetko, čo potrebujete vedieť o Ethereu a o škálovaní: Sharding, Casper a Plasma
Práve na týchto technológiách za posledné roky urputne pracuje tím vývojárov okolo Vitalika Buterina. Cieľom je vytvoriť rýchly, efektívny, ekologický a škálovateľný blockchain bez nutnosti obetovať bezpečnosť či decentralizáciu celého systému.
Ethereum 2.0 je v súčasností zďaleka najlepšou alternatívou. V minulosti vyzeral sľubne aj takzvaný blockchain 3.0 a Tangle technológia kryptomey IOTA, avšak zatiaľ sa nepodarilo dotiahnuť tento systém do úspešného konca a nie je jasné, či sa to vôbec dá.
VIDEO – Solidity, základy programovania Ethereum smart kontraktov
Ethereum 2.0 – Proof of Work vs. Proof of Stake
Ethereum 2.0 bude fungovať inak, ako súčasný blockchain tejto kryptomeny. Konsenzus sa nebude dosahovať ťažbou pomocou GPU (Proof of Work), ale prejde sa na efektívnejší a ekologickejší Proof of Stake systém, kde validátori garantujú správnosť vyťažených transakcií samotným Ethereom.
Validátor si môže vytvoriť vlastný uzol (node) v sieti, ak dá dokopy aspoň 32 ETH. Ak bude mať šťastie, sieť vyberie jeho node a validátor dostane šancu vytvoriť blok. Ak však do tohto bloku vloží chybné transakcie, jeho Ethereum (teda stake) sa spáli. To donutí validátorov, aby nepodvádzali.
Ethereum Sharding technológia sa blíži! – Vitalik Buterin zverejnil čiastočný Proof-of-Concept
História ETH 2.0 testnetov
V minulých mesiacoch sme vás niekoľkokrát informovali o úspechoch týchto testnetov. Všetko začalo v apríli verziou Beacon Chain. V tomto chaine bolo na vytvorenie validátorského nodu potrebných 3,2 ETH. Beacon Chain nakoniec zvládol desaťtisíce validátorov.
Po tomto úspechu bol v máji spustený Topaz testnet, kde bolo na vytvorenie nodu potrebných plných 32 ETH. Topaz testnet zároveň otestoval udeľovanie odmien za staking.
V júni prišiel Onyx testnet, ktorý zvládol 20 000 validátorov. Nakoniec bol na začiatku júla spustený prvý multi-client testnet Altona. Cieľom bolo zaistiť stabilitu pred tým, než príde na rad prvý verejný testnet.
Prečo je Ethereum 2.0 také dôležité?
Ethereum 2.0 prinesie mnoho vylepšení oproti súčasnému systému. V posledných mesiacoch na vývojárov vyvíja tlak aj prebiehajúci DeFi boom. Prvé decentralizované aplikácie sa začínajú využívať v reálnom svete a súčasný ETH mainnet nestíha. Vo výsledku tak potom vznikajú zbytočné problémy ako napríklad v marci, keď po prudkom prepade hodnoty Etherea na chvíľu nebolo krytých takmer sto miliónov Dai stablecoinov.
Je teda načase a sme radi že Vitalikov tím finišuje s prípravami na ostré nasadenie Ethereum 2.0 blockchainu. Vitalik ľutuje spálený čas – Podcenili sme vývoj PoS a Shardingu