Kríza
Kríza

Začala nová kríza a podľa mnohých ekonómov to bude recesia historických rozmerov. Zabudnite na dotcom bublinu z roku 2000 či hypotekárnu krízu 2008. Toto je ekonomicko-politická kríza, ktorá je ešte iba na začiatku, no vlády sa už teraz zadlžujú rekordným tempom a centrálne banky tlačia naozaj enormné množstvá peňazí. 

Vraj za to môže koronavírus? Zabudnite na to! Za túto krízu môže CHAMTIVOSŤ a AROGANCIA ľudí tvoriacich náš finančný a ekonomický systém. Viac o skutočnom dôvode príchodu tejto krízy sa dočítate tu. A viac nájdete v našom príbehu o počiatku hyperinflácie doláru.

Stále viac vlád tak pokukuje po alternatívnych riešeniach svojich problémov a skvelo vyzerá možnosť vytvorenia digitálneho tokenu na báze Decentralizovanej databázy (blockchainu). Diskusiu o digitálnych fiat menách na konci minulého roka rozprúdil facebook. CEO Mark Zuckerberg vtedy pred kongresom obhajoval svoj projekt Libra a správne poukázal na fakt, že ak to neurobia oni, urobí to Čína a bude prvá.

Libra a Čína

Ak sa však zúrivá debata, ktorú vyvolala Libra medzi vládnymi úradníkmi, finančnými  predstaviteľmi a podnikateľmi zdá byť ohromujúca, mali by ste si na ňu zvyknúť. Do globálnej ekonomiky prichádza povodeň stable mincí.

Oveľa dôležitejším hráčom tu nie je startup, banka ani technologická spoločnosť. Je to čínska vláda. Ľudová banka Číny bude už čoskoro vydávať svoje vlastné digitálne mince. Pôjde o plne digitálnu verziu samotnej čínskej meny. Tento krok by mal posunúť veľké čínske spoločnosti k plnej digitalizácii a zrýchleniu platieb. CBDC a stabilné mince potenciálne riešia jeden z najväčších problémov pri prenose inteligentných projektov a projektov blockchainu. Doteraz mali dizajnéri blockchainových riešení pre dodávateľské reťazce dve možnosti platobného mechanizmu: mohli vykonávať platby cez Bitcoin alebo iné mince. Druhá možnosť bola využívať reálne bankovky.

VIDEO – Sme šťastní otroci v systéme, ktorý nás len využíva

Globálny vodca

Keď sa Čína posunie na prvé miesto, určite zareagujú aj ďalšie centrálne banky. Hlavne kvôli strachu, že digitálny jüan by získal väčšiu úlohu v medzinárodnom obchode. Len pár mesiacov dozadu by si málokto vedel predstaviť digitálne mince ako reálne platidlo. Teraz je všetko úplne ináč. Odborníci sa zhodli, že digitálne meny centrálnych bánk môžu prísť „skôr, ako si myslíme“.

Už sme videli regionálne centrálne banky napríklad v Thajsku, experimentujúce s digitálnymi menami na medzibankové prevody. Jedným problémom je, že CBDC zvýšia obavy zo štátneho dohľadu, najmä z Číny, ktorej zásah do občianskych slobôd vyvolal v Hongkongu divoké protesty. Podniky a ľudia nechcú, aby ich vlastné a zahraničné vlády monitorovali ich výdavky.

Stablecoin DAI

Tu je príležitosť pre stabilné mince od mimovládnych vývojárov v oblasti kryptomien, najmä ak môžu ponúknuť prísnejšie záruky ochrany osobných údajov ako developeri z Libry na Facebooku. Na trhu s prvými menovanými jednotkami dominoval USDT v Hongkongu, ale keďže sa objavili pochybnosti o jeho nepriehľadnom systéme správ rezerv, dostala sa na popredné mieste nová skupina mincí podporovaná prísnejšie regulovanými subjektmi vrátane GUSD, PAX a USDC.

Systém rôznych decentralizovaných stablecoinov a ďalších finančných aplikácii na báze Eherea je známy aj ako DeFi – Čo je to DeFi – Decentralizácia finančného systému prinesie lepšie zajtrajšky pre celý svet

Medzi algoritmickými stabilnými mincami je jasným lídrom DAI, token vytvorený ako stable coin. Bol vyvinutý spoločnosťou MakerDao na báze Etherea, ktorý je založený na inteligentných zmluvách spravovaných pôžičkami cez Ethereum. Algoritmické stabilné mince majú tú výhodu, že sa nespoliehajú na dôveryhodnú tretiu stranu. Mince ako DAI majú obrovskú výhodu v decentralizácii.

Irán má problémy so svojou fiat menou! Z bankoviek sa chystá zoškrtnúť štyri nuly. Hyperinflácia fiatu vo svete začína.

Irán bojuje s vysokou infláciou – Z bankoviek vyškrtnú 4 nuly!

Zdroj:
coindesk.com

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance