[HODL] Ďalší krvavý? Dnes nie! O možnostiach budúceho využitia kryptomien

Novinky Plánujeme nákup kryptomien k hodlovaniu.
Plánujeme nákup kryptomien k hodlovaniu. Zdroj: shutterstock.com/NicoBekasinski
Okazio PCKvakomat mobil

Kryptomarket je špecifický svojou mladosťou, divokosťou a búrlivosťou. Dochádza tu k prudkým výkyvom kurzov jednotlivých coinov a tokenov, ale aj celkovej tržnej kapitalizácie. Navyše ešte doteraz nebola doriešená otázka regulácií. Potenciál kryptomien je obrovský. Ako keď začínal internet. Samozrejme, že bude ešte niekoľko rokov trvať, kým kryptomeny začnú plniť svoj účel. Kurz Bitcoinu sa nám aktuálne drží na hodnote približne 3 400 dolárov. Dnes to však nebude o kurze kryptomien, ale o ich budúcom využití.

Budúcnosť kryptomien

Aké využitie kryptomien pretrvá a stane sa všeobecnou záležitosťou? Vašou výhodou môže byť, ak sa vám podarí odhadnúť odvetvie, kam kryptomeny skutočne preniknú, a kde zaujmú svoje právoplatné miesto. Nejde len o náhradu peňazí ako prostriedku zmeny či uchovávateľa hodnoty. Ponúka sa celý rad variantov.

Altcoiny

Okrem náhrady fiat peňazí sa s nimi spájajú technológie a možné využitia, ktoré zasahujú do značnej časti ľudskej činnosti. Môžu riešiť napríklad bezpečnosť a nesfalšovateľnosť, či transparentnosť určitých dát. To sa môže hodiť pre naše dáta na internete, v štátnej správe, pri výbere daní, alebo aj pri voľbách príp. pri inom hlasovaní (ako napríklad referendum).

Blockchain možno využiť na sledovanie a na zabezpečenie dodávateľského logistického reťazca. Projekty pre súkromný sektor – napr. VeChain – by tak mali umožniť sledovať trasu určitého výrobku od výrobnej linky až po maloobchod. To zabráni tvorbe falzifikátov a pomôže ochrániť spotrebiteľov. Projekty ako IOTA sa zasa snažia vytvoriť platformu pre internet vecí. Uzatvárajú spolupráce s automobilkami, v ktorých je momentálne značný tlak na modernizáciu, a s ďalšími spoločnosťami a venujú sa technológiám blízkej budúcnosti.

Mohli by sme pokračovať. Máme tu projekty, ako napríklad Decentraland, ktoré riešia virtuálnu realitu, decentralizované cloudové úložisko, tokeny búrz, kryptomeny pre hry a pre sociálne platformy či médiá, Monero a podobné privacy coiny (súkromné), fintech odvetvie, tzv. inteligentnú ekonomiku, ktorá napr. v prípade kryptomeny NEO pozostáva z digitálneho majetku, digitálnej identity a zo smart kontraktov. Najznámejšou a doteraz najväčšou platformou pre smart kontrakty však zatiaľ zostáva Ethereum. Hovorí sa taktiež o tokenizácii firiem. Tokeny by tak v budúcnosti mohli do značnej miery nahradiť tradičné cenné papiere.

Bitcoin

Nemožno taktiež zabudnúť na kráľa kryptomien – Bitcoin. Ide o najstaršiu a o najdlhšie fungujúcu kryptomenu na svete. Toto prvenstvo mu už nikto nevezme. Bitcoin doteraz ovláda kryptomarket. Jeho kurz ovplyvňuje kurzy ostatných kryptomien. Je však oproti altcoinom menej volatilný, čo taktiež znamená, že je menej rizikový. Keď jeho cena padá, altcoiny si to obvykle odskáču oveľa horšie.

Bitcoin je kandidát č. 1 na alternatívnu, digitálnu svetovú menu, ktorú je možné použiť odkiaľkoľvek na svete. Je menou, ktorá nebude podliehať inflácii, práve naopak, a navyše ju nemožno nikým sfalšovať. Jeho vývoj je postupný a doteraz pomerne dobre premyslený. Nikam sa zbytočne neženie, ale pekne postupne sa vyvíja.

Z uvedených projektov je investičným nástrojom, podľa môjho názoru, doteraz najlepšou voľbou pre inštitucionálnych a pre ďalších veľkých investorov. Tí ho do svojich portfólií určite nezabudnú zaradiť pre jeho výsadné postavenie a pre relatívne nízku rizikovosť (oproti altcoinom).

Investori klopú na dvere

Kryptomenám však doteraz chýba punc všeobecne uznávanej triedy investičných aktív. Rad ľudí v nich vidí len módny trend, ktorý časom odznie. Iní zase hovoria o potenciáli technológie blockchain, ako keby ju bolo možné nejako z kryptomeny amputovať. Všeobecné povedomie je stále nedostatočné a na reálne využitie sa väčšinou ešte len čaká. Nejeden investor tak zaujíma opatrné, no zvedavé stanovisko a vyčkáva, čo prinesie zajtrajšok.

Pre nás, hodlérov, to môže byť koníček a zároveň tiež životná príležitosť. Vždy však majte na pamäti, že je to beh na dlhú trať. Výsledok je do istej miery neistý, avšak ak ste už raz investovali, tak prakticky už nie je cesty späť, iba ak s veľkou stratou a so zahodením príležitosti. V zásade je to skutočne len buď – alebo. Ale tak to už v živote býva. Ani v tradičnom systéme to nikdy nebolo inak. Preto sa radšej viac pozerajme na potenciál kryptomien a na ich budúce využitie.

Disclaimer: Uvedené kryptomeny slúžia len ako príklad a ich podobnosť s vaším portfóliom je čisto náhodná!

Záver

Ako vidíte, je skutočne veľa vecí, ktorú môžu kryptomeny v budúcnosti riešiť, a ktorými môžu obohatiť náš svet. Samozrejme, taktiež je tu mnoho príležitostí na učenie sa a na sebavzdelávanie, ak vás táto oblasť zaujíma. Je na vás, ako si z takejto ponuky zostavíte svoje portfólio, akú časť kryptomien si do nej zaradíte, resp. či vôbec. Základný prehľad o možnostiach využitia kryptomien určite príde vhod, preto sa tejto téme budeme v týždenníku HODL venovať častejšie. Nielen pre hodlérov je to momentálne určite lepšie, než neustále sledovať len a iba downtrend.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.