[HODL] Čaká nás v roku 2019 stagnácia? Prísun inštitucionálnych peňazí a masové rozšírenie kryptomien

Novinky Čaká nás v roku 2019 stagnácia? Prísun inštitucionálnych peňazí a masové rozšírenie kryptomien
Čaká nás v roku 2019 stagnácia? Prísun inštitucionálnych peňazí a masové rozšírenie kryptomien, zdroj: https://www.shutterstock.com/cs/g/lightspring
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Milí čitatelia, je tu prvý diel týždenníka pre dlhodobých investorov do kryptomien v roku 2019. V minulom diele sme sa obzreli za uplynulým rokom, ktorý bol predovšetkým rokom regulácií a výrazného prepadu a korekcie rastu z roku 2017. Všetci sme samozrejme zvedaví, aký bude tento rok. Čaká nás rast, alebo budeme skôr konsolidovať? Začnú kryptomeny viac prenikať do každodenného života? A aký vplyv bude mať na kryptomarket prísun inštitucionálneho kapitálu? Nielen o tom bude dnešný diel HODLu.

Aký bude rok 2019?

Po Novom roku sa Bitcoin aj celý kryptomarket tvári celkom nerozhodne. V čase prípravy tohto článku sa BTC drží okolo 3 850 dolárov a tam, kde malo byť druhé rameno obratovej formácie, obrátená hlava a ramená, sa stále nič veľké nedeje a ideme do strany. Akoby nám trh začínal ukazovať natiahnutú ruku, ktorá symbolizuje možný stranový pohyb počas celého roka 2019.

Či to tak bude, je v tejto chvíli vo hviezdach. Hoci, ako asi viete, v podobnej situácii nie sme prvýkrát, takže sa môžeme pozrieť, ako prebiehal minulý cyklus. Na obrázku nižšie vidíte graf BTC od záveru roka 2013 až do Nového roka 2016. Po prudkom raste v roku 2013 prišiel pád počas celého roka 2014 a nasledoval pohyb do strany prakticky po celý rok 2015.

Až najskôr koncom roka 2015 začal Bitcoin trochu rásť, čo následne pokračovalo počas celého roka 2016 a vrcholilo v decembri 2017.

Možno teda s určitou pravdepodobnosťou predvídať, že by sa dlhodobá konsolidácia mohla opakovať. Samozrejme to berte s rezervou, ťažko by graf kopíroval historický pohyb úplne rovnako, ale istá nápoveda to predsa len je. Podľa môjho názoru je dôležité, aby sme si určitým stranovým pohybom pred ďalším rastom prešli. Všetko má jednoducho svoj čas a hodler si toho musí byť vedomý.

Chystá sa príliv kapitálu zo strany inštitúcií?

V minulom roku sa stále len odkladalo a presúvalo – Bakkt, ETF. Je skutočne vhodné, že si inštitúcie naplánovali vstup na kryptomarket práve na nasledujúci rok, ktorý by mohol byť ešte lepšou príležitosťou na postupný vstup, než bol ten predchádzajúci. Musíme sa však pripraviť aj na to, že môžu tiež shortovať, čo by malo na kurz kryptomien opačný vplyv, než si väčšina z nás myslí.

Na druhej strane nám môže byť jedno, či na kryptomarket prídu inštitúcie. Aj bez nich sme sa dostali tam, kde sme teraz. Z Bitcoinu sa za desať rokov jeho existencie stal uznávaný projekt, ktorý už berú vážne aj tí, ktorí sa mu v začiatkoch posmievali. Samozrejme sa stále nájdu odporcovia a pochybovači, ale mnohí z nich sa iste už dávno tajne kopú do zadku a ľutujú, že vtedy pred pár rokmi miesto hejtovania niečo málo nenakúpili.

Takže aby som to zhrnul, inštitúcie prichádzajú či ich už chceme alebo nie. A možno očakávať, že budú okrem shortovania tiež investovať, napríklad v rámci určitej špekulatívnej časti portfólia.

Čaká nás masové rozšírenie kryptomien?

Domnievam sa, že áno. Samozrejme nemožno očakávať, že sa to stane zo dňa na deň. Ak sme sa za desať rokov dostali na 1 % ľudí z celého sveta, ktorí vlastnia kryptomeny, možno to považovať za pomerne veľký úspech a krásny štart. Nie je nutné, aby sa za rok ich počet zdvojnásobil, hoci je to možné. Dôležitejšie je, aby sme si zachovali správny smer a nikde sa zbytočne neponáhľali.

V priebehu roka 2018 sme si začali uvedomovať, že máme dokonca aj v TOP10 kryptomenách projekty, ktoré sa celému radu ľudí vôbec nepáčia. Niektoré pre centralizáciu a priamu naviazanosť na banky, iné pre absolútne nerešpektovanie ku zvyšku kryptosveta, ba aj k vlastnej komunite. Množia sa špekulácie, či to neodradí investorov aj obyčajných ľudí, ktorí zvažujú príchod.
Nemyslím si však, že by toto predstavovalo problém na masové rozšírenie a adaptáciu kryptomien. Buďme k sebe úprimní, väčšina ľudí to až tak veľmi do hĺbky riešiť nebude. Stačí, aby Bitcoin a pár ďalších projektov zotrvalo na dobrej ceste a ľudia budú prichádzať čoraz častejšie a vo väčšom počte. Až si naraz uvedomíme, že doslova každý druhý už vlastní či používa nejakú kryptomenu.

Záver

Ešte raz vám prajem všetko naj v celom novom roku 2019. Tento rok by mohol byť viac naklonený rozvoju technológie kryptomien a ich prenikaniu do sveta. Očakáva sa príchod inštitúcií a tiež možno čakať pokračovanie trendu regulácií, v ktorom sa niesol rok 2018. V minulom roku si kryptomeny prešli razantnou korekciou predchádzajúceho rastu z rokov 2016 a hlavne 2017. Tento rok by sme sa hádam mohli dočkať pozvoľnej konsolidácie, ktorá by nám opäť naznačila , že nás v pravý čas čaká ďalší rast. Treba si vedieť počkať, čo je pre každého hodlera v zásade maličkosť.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Tento článok je preložený z originálu, ktorý pre český Kryptomagazín napísal Kytka.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.