Hlavné centrálne banky sveta mimoriadne zasadajú – pripravujú sa na najhoršie

Ekonomika Hlavné centrálne banky mimoriadne zasadajú
Hlavné centrálne banky mimoriadne zasadajú. Zdroj: shutterstock.com/MDart10/jira pliankharom
Best Wallet PCBitmarkets

Hlavné centrálne banky sveta počas nedeľného večera mimoriadne zasadali. Federálny rezervný systém USA spoločne rokoval s centrálnymi bankami Bank of England, Bank of Canada, Bank of Japan, Európskou centrálnou bankou a Švajčiarskej národnou bankou. V reakcii na mimoriadnu situáciu v ekonomike a krach 3 veľkých bánk v USA a problémoch Credit Suisse, pristúpili ku zásadnému kroku navýšenia likvidity. O správe informoval portál news.bitcoin.com.

Centrálne banky mimoriadne rokovali

V dôsledku obáv o pohyby na akciovom trhu, významné centrálne banky na čele s Federálnym rezervným systémom USA, ešte pred otvorením obchodovania na Wall Street oznámili mimoriadne zasadnutie. FED zároveň tajne rokoval ešte pred týždňom. Takýto typ mimoriadnych meetingov sa zvoláva iba výnimočne, raz za niekoľko rokov. Preto sa začína špekulovať, v akom skutočne stave je americká ale aj európska ekonomika. 

O výsledkoch rokovania informovala v tlačovej správe Bank of England:

„Bank of Canada, Bank of England, Bank of Japan, Európska centrálna banka, Federálny rezervný systém a Švajčiarska národná banka dnes oznamujú koordinovanú akciu na zlepšenie poskytovania likvidity prostredníctvom stálych dohôd o swapovej linke likvidity v amerických dolároch. Aby sa zlepšila efektívnosť swapových liniek pri poskytovaní financovania v amerických dolároch, centrálne banky, ktoré v súčasnosti ponúkajú operácie v amerických dolároch, súhlasili so zvýšením frekvencie operácií so 7-dňovou splatnosťou z týždennej na dennú. Tieto denné operácie sa začnú v pondelok 20. marca 2023 a budú pokračovať minimálne do konca apríla.”

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Čo sa deje v ekonomike?

Po krachu 3 veľkých amerických bánk a problémoch s likviditou Credit Suisse, je situácia mimoriadne vážna. Dokonca ešte horšia, ako v roku 2008, kedy mala problémy iba Lehman Brothers. Iba v Silicon Valley Bank malo 40 000 menších bánk a veriteľom svoje vklady, ktoré boli iba čiastočné poistené. Najväčším strašiakom ekonomiky je prenos krachu jednej veľkej banky do desiatok ďalších. Tým sa spustí domino efekt, aký prežíval kryptomenový trh celý minulý rok.

Finančný svet je na seba oveľa viac previazaný, ako v minulosti. Napríklad, problém Credit Suisse nepramení z vnútorných problémov, ale z krachu ďalších fondov a spoločností, kde banka mala svoje prostriedky.

Prečítaj si aj: Ak federálna vláda v USA nezasiahne, bankový systém zlyhá

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.